Daržininkas, knygų autorius Folko Kullmannas iš Štutgarto bando įtikinti tautiečius, kad smulkiųjų daržininkų, tupinėjančių apie balkonuose ar terasose pastatytus vazonus su daržovėmis, laikas praeina. "Šiaudų pranašumas – auginti daržoves galima net ir ant akmens", – sako jis.
Procesas nėra sudėtingas: ūgliukai su trupučiu daiginti skirtos žemės tiesiog pasodinami ant presuoto šiaudų ryšulio, kuris specialiai paruošiamas – dešimt dienų laistomas vandeniu ir trąšomis, kol ima virsti į humusą. F.Kullmanno teigimu, geriausia šiaudus laistyti vandeniu ir trąšomis pramaišiui, kas antrą dieną. Šeštą dieną salstelėjęs kvapas patvirtins, kad laukiamas procesas prasidėjo.
Laistymui galima naudoti ir organines trąšas (guaną, kaulų miltus), ir greitesnį procesą garantuojančias neorganines.
Tokiai daržininkystei, vokiečių agronomų teigimu, labiausiai tinka keturkampiai presuotų šiaudų ryšuliai – dideji cilindro formos bus tiesiog per dideli. Tačiau svarbiau ne forma, bet šiaudų kilmė. Iš įprasto ūkio pirkti šiaudų ar šieno ryšuliai netiks dėl herbicidų likučių. Tokios daržininkystės entuziastai pataria nepražiopsoti galimybės pigiai įsigyti kiek sudrėkusių šiaudų ryšulių, kuriais ūkininkai skuba atsikratyti. Be to, dažnai specializuoti daržininkystės centrai ar šios srities prekybininkai rudeniop atsikrato briketų, kuriuos per vasarą naudojo kaip dekoracijas ar užuovėją.
Paruoštus šiaudų ryšulius galima pastatyti bet kur: terasoje (jei jos grindys medinės, būtina pakišti po šiaudų ryšuliu plevelės atraižą ar pan.), ant vejos, balkone, sode ar tiesiog palikti gulėti ant vejos.
Tai ypač aktualu vasarotojams, neturintiems daržininkystės įgūdžių. Šiaudų daržui nereikia gero dirvožemio, todėl briketus, lipte aplipusius daržovių kerais galima išvysti kalnuotose Vokietijos, Austrijos, Šveicarijos vietovėse.
Patyrę daržininkai primena mėgėjams: svarbu nepamiršti, kad pūnant šiaudams graži kampuota forma išskys, todėl briketą verta apkalti lentų rėmu ar apjuosti viela. Baigiantis sezonui šiaudus galima panaudoti kaip mulčią ar kompostą.
Ką galima auginti ant šiaudų? Beveik viską, sako daržininkai. Morkas, kopūstus, pomidorus, papriką, burokėlius, svogūnus, lapines daržoves, pupeles – tik pravartu paisyti tam tikrų derinių, pagal kuriuos paprastai sodiname ir darže: pomidorus sodinti greta bazilikų, salotas – su ridikėliais ir pan. Tinkami kaimynai teigiamai veikia vienas kito augimą – nepavagia drėgmės ir maisto medžiagų.
Šiaudai tinka ir valgomosioms gėlėms, pvz., medetkoms, nasturtoms. Savaime suprantama – ir dekoratyviesiems augalams. Tokiu atveju nauda bus dviguba: šiaudų ryšulys atstos vazonus, kurių nemėgsta ekologijos entuziastai.
Tokia vadinamoji šiaudinė daržininkystė", žinoma, turi ir trūkumų. Čia susidaro palankios sąlygos augti ne tik augalams, bet ir gleivainiams bei kamanėms.
Šiaudų daržininkystės pranašumai
- Mažiau darbo
- Paprastesnis sodinimas – idealus pradedantiems daržininkams
- Nereikia ypatingo startinio kapitalo
- Nedygsta piktžolės
- Paprasta įrengti automatinį drėkinimą
- Lengva pakeisti daržo vietą
- Augalai mažiau serga
- Apsaugo nuo pirmųjų šalčių
- Pakanka vienintelio įrankio – mažo kastuvėlio
- Nereikia baimintis, kad augalus apgadins laukiniai žvėrys.
Naujausi komentarai