Socialiniame tinkle „Facebook“ ornitologas Augustas Raudonius kreipėsi į visuomenę, prašydamas šios istorijos viešumo.
„Pasirodo mūsų ereliai šaudomi ne tik savo migracijos kelyje, bet ir namuose. 2025.05.18 vakare Rietavo rajone buvo nušautas mažasis erelis rėksnys. Šis erelis buvo žieduotas bei Pajūrio tyrimų ir planavimo instituto komandos paženklintas GPS siųstuvu, deja, bet morališkai degradavęs individas su ginklu rankose nusprendė šį, į Raudonąją knygą įrašytą, erelį nušauti. Kartu buvo pasmerkta ir visa dėtis, kadangi patelė viena nesugeba išsimaitinti ir kartu išperėti kiaušinių.
Kiek yra atvejų, kai nušautų retų sparnuočių tiesiog niekas neranda?
Nuotraukose matoma šautinė žaizda, paukštis rastas laukuose, netoli medžiotojų bokštelio. Visa informacija perduota AAD. Norisi tikėtis ir principingos pačio būrelio reakcijos“, – rašė ornitologas.
Feisbuko įrašo nuotr.
Portalui Delfi ornitologas Julius Morkūnas pasakojo, kad erelis buvo žieduotas 2023 m. liepos 18 d.
Prieš kiek daugiau nei metus Pajūrio tyrimų ir planavimo instituto feisbuko paskyroje buvo paskelbtas įrašas apie minėtą erelį.
„Šiam gražuoliui labai pasisekė, jog žieduojant mažuosius erelius rėksnius visai atsitiktinai pakliuvo į mūsų komandos rankas. Sugavus šį suaugusį erelį buvo pastabėta, kad paukščio liežuvis kabo pro skylę posnapyje. Galbūt žaizda nebuvo mirtina, tačiau diskomfortą paukščiui tikrai kėlė. Buvo nuspręsta padėti paukščiui ir kiek įmanoma lauko sąlygomis sutvarkyti žaizdą. Antroje nuotraukoje galite matyti, kaip paukštis atrodė iki „gydymo“ ir kaip atrodė po „gydymo“. Liežuvis, pašalinus negyvą audinį, buvo įkištas atgalį burną, o po snapu buvusi žaizda buvo užklijuota specialiais medicininiais klijais, ir paukštis buvo paleistas atgal į laisvę. Turbūt įdomu, kaip šiam paukščiui sekasi šiuo metu? Kadangi šiam paukščiui buvo uždėtas ir GPS siųstuvas, tai žinome, kur jis dabar yra ir kaip jis laikosi.
Lietuvos raudonojoje knygoje rašoma, kad mažasis erelis rėksnys – vanaginių šeimos vanaginis paukštis, kurį 1831 m. atrado ir aprašė Alfredas Bremas.
Į Lietuvos raudonąją knygą mažasis erelis rėksnys įrašytas 1976 m. Iki šiol, mažasis erelis rėksnys saugomas ir yra įrašytas į Lietuvos raudonąją knygą. Mažasis erelis rėksnys yra vidutinio dydžio plėšrusis paukštis, šiek tiek didesnis už nykštukinį sakalinį erelį.
Už plėšriųjų paukščių sunaikinimą gali būti taikoma bauda pagal administracinių nusižengimų kodekso 285 straipsnio 9 arba 11 dalį, kuri gali siekti nuo 200 iki 1900 eurų. Taip pat skaičiuojama žala – 430 eurų.
Naujausi komentarai