Penktadienį ministerija pranešė, jog prasideda 2021-2022 metų vilkų medžioklės sezonas. Anksčiau skelbta, jog kvotą jam planuojama palikti tokią pačią kaip ir ankstesnį sezoną – 175.
Pasak ministerijos, aukštesnis limitas nustatytas atsižvelgus į vilkų populiacijos būklės stebėsenos duomenis, rūšies apsaugos poreikius, apskaičiuotą vilkų šeimų skaičių ir pastaraisiais metais jų padarytą žalą ūkiniams gyvūnams.
Nustatyta, kad šiuo metu Lietuvoje gyvena ne mažiau 63 vilkų šeimų. 53 nustatytos pagal genetinius tyrimus, dar 10 – pagal stambiųjų plėšrūnų registravimo sistemos „Biomon.lt“ duomenis.
„Pagal Vilko apsaugos planą turėtumėme skirti ne mažesnę nei 205 vilkų kvotą. Tačiau manome, kad reiktų pereiti prie kiek kitokio populiacijos valdymo modelio. Įvertinus stabiliai augančią vilkų populiaciją jų sumedžiojimo kvota šį sezoną bus 190“, – sako aplinkos ministro patarėjas Marius Čepulis.
M. Čepulio teigimu, žiemos sezono medžioklė neatgraso vilkų nuo ūkininkams daromos žalos, o aktyviau reguliuoti plėšrūnų prieaugį reikėtų būtent tuo metu, kai pjaunami naminiai gyvuliai – tai yra vasarą ir ankstyvą rudenį.
Aplinkos ministerija planuoja skatinti probleminių vilkų medžioklę ne medžioklės sezono metu.
Numatoma pagreitinti medžioklės leidimų išdavimo tvarką – supaprastinti jų išdavimo procedūras, taip pat sukurti galimybes kontroliuojančioms institucijoms, savivaldybėms, kad jos duotų atitinkamus nurodymus medžiotojams, prireikus pasitelktų specialistus.
Pasak ministerijos, taip iš esmės būtų pereinama prie kitokio vilkų populiacijos valdymo būdo.
Ministro patarėjas sako, kad taip pat reiktų platesnės diskusijos apie medžioklės sezono terminų keitimus. Aplinkos ministerija preliminariai siūlo jį paankstinti mėnesiu ir anksčiau užbaigti – jis galėtų trukti nuo rugsėjo 15 dienos iki vasario 28 dienos.
Be to, pasak jo, reikėtų padaryti tyrimus ir nustatyti, koks Lietuvoje yra vilkiukų išgyvenimo koeficientas (iki šiol naudojamasi kitų šalių duomenimis).
„Genetiniai tyrimų reikia ne vien medžioklės kvotai nustatyti, o siekiant surinkti kuo daugiau informacijos apie svarbią Lietuvos ekosistemoms gyvūnų rūšį“, – teigia M. Čepulis.
Vilkas yra saugoma rūšis. Pagal Europos laukinės gamtos ir gamtinės aplinkos apsaugos konvenciją (Berno konvenciją), ES Buveinių direktyvą ir kitus teisės aktus Lietuva yra įsipareigojusi užtikrinti palankią šios rūšies apsaugos būklę, todėl vilkų medžioklė ribojama nustatant ne tik leistiną medžioklės terminą, bet ir sumedžiojimo limitą.
Lietuvoje vilkų medžioklės sezonas prasideda spalio 15 dieną ir trunka iki kovo 31 dienos. Išnaudojus jų sumedžiojimo limitą, sezonas nutraukiamas anksčiau.
Naujausi komentarai