Pereiti į pagrindinį turinį

Trumai: nuo mistinių galių iki mokslinių tyrimų

2015-12-02 19:36
Indrės Sekevičienės nuotr.

Istoriniai šaltiniai byloja apie gydomąsias trumų – itin paslaptingų, legendomis apipintų po žeme augančių grybų – savybes. Ar tai tiesa?

Žalingo poveikio nenustatyta

Trumais pirmieji susidomėjo šumerai. Jų gydomosiomis savybėmis tikėjo senovės graikai ir romėnai. Viduramžių alchemikai ir magai naudojosi magiškomis trumų galiomis. Juos savo burtams naudojo raganos, o arabai tikėjo, kad trumų sultys gydo akis.

Kuo iš tiesų naudingi šie grybai, šiandieniame pasaulyje priskiriami brangiausiam, už auksą brangesniam delikatesui?

Moksliniais tyrimais įrodyta, kad trumuose gausu B, C ir PP grupės vitaminų ir gamtinės kilmės antioksidantų. Dėl to medikai juos vertina kaip gerą produktą vaikams, jaunuoliams, nėščiosioms ar žindančioms moterims. Kai kurių medikų tvirtinimu, trumai gelbsti sergant podagra, esant vėmimo priepuoliams, viduriavimui ar nusilpus organizmui. Nors nė vienu atveju gydomasis trumų poveikis nėra įrodytas, duomenų apie šių grybų žalą tikrai nerasime.

Nuo kvapo net alpstama

Naujausiais mokslo tyrimais nustatyta, kad trumai išskiria feromonus. Šios aromatinės medžiagos veikia už emocionalumą ir jausmingumą atsakingas smegenų dalis.

Baltųjų trumų aromatas kai kam primena garstyčių ir ilgai brandinto sūrio kvapą. Taip pat teigiama, kad juodieji Perigoro trumai turi labai stiprų skonį ir muskuso bei laurų lapų aromatą. Kai kurie žmonės tvirtina jaučiantys patrauklų medaus, šiaudų ir žemės kvapų mišinį. Kiti kalba apie rytinės miško drėgmės kvapą su lengvu alkoholio atspalviu. Jaunų trumų skonis siejamas su lengvai salstelėjusiu riešutų ar šokolado prieskoniu.

Beveik visi, kurie ragavo trumų, teigia pajutę prieskonį, kuris primena vandens augalus. Sakoma, kad baltieji trumai skleidžia tokį stiprų aromatą, kad kai kurie jautresni kvapams žmonės net nualpsta. Dalį trumų kvapo sudaro fermentinį muskusinį aromatą jiems suteikiantis androstenonas – vyriškas feromonas. Vienoje iš istorinių legendų tvirtinama, kad Prancūzijos karaliaus Liudviko XV žmona savo vyrui dešimt vaikų padovanojo todėl, kad gausiai vartojo patiekalus su trumais.

Trumus tyrinėję Italijos mokslininkai šiuose grybuose rado anandamido – cheminių junginių, kurie turi įtakos tam, smegenyse gamintųsi už žmogaus nuotaiką atsakingos medžiagos. Anandamidas yra smegenų neurotransmitorius. Sanskrito kalba "anandos" reiškia "laimę", "palaimą". Jis veikia tuos pačius ląstelių receptorius kaip ir tetrahidrokanabinolas, nors tokios didelės euforijos ir nesukelia, nes organizmas jį gana greitai įsisavina.

Anot kosmetogogų, jaunina odą

Kosmetikos priemones su trumais kuriantys gamintojai pabrėžia odą atjauninančią šių grybų galią. Tvirtinama, kad ilgalaikis šios kosmetikos priemonių naudojimas padeda sumažinti labiausiai pastebimus odos senėjimo požymius: sustiprina odos elastingumą, trukdo atsirasti pigmentinėms dėmėms ir jas naikina.

Šis trumų poveikis paaiškinamas gausiu juose esančių aminorūgščių, mineralinių druskų, magnio ir proteino kiekiu. Trumai buvo ir tebėra svaiginančios prabangos palydovai ir aukščiausios klasės gastronominės kultūros ženklas. Pasaulyje sunkiai rastume brangesnį delikatesą nei šie po žeme augantys grybai.

 

Lietuvoje trumais pasimėgauti galima retai, specialiai rengiamų vakarienių metu.

Kur jie auga?

Baltųjų – kvapiausių ir brangiausių pasaulyje – trumų randama Italijoje, Pjemonto ir Toskanos regionuose. Didžiausias baltasis trumas, sveriantis 2,5 kg, buvo rastas 1954 m. Toskanoje, San Miniato apylinkėse. Jis buvo padovanotas tuomečiam JAV prezidentui Dwightui Eisenhoweriui.

Trumų nuo seno randama santykinai šilto, švelnaus klimato Europos šalyse – Ispanijoje, Portugalijoje, Kroatijoje, Vengrijoje, Vokietijos pietuose. Jų taip pat su specialiai apmokytais šunimis ieškoma Australijoje, Naujojoje Zelandijoje, Kinijoje, Šiaurės Afrikoje, Kalifornijoje.

Prancūzijoje nuo XIX a. pradžios trumus pradėta bandyti auginti kultūriniu būdu. Nelabai seniai jie pradėti auginti ir Norvegijos ūkiuose, vėliau – Latvijoje ir netgi eksperimento būdu Lietuvoje.

Pats brangiausias delikatesas

Elitiniai Italijos restoranai trumams kiekvieną savaitę išleidžia apie dešimtis tūkstančių eurų.

750 g sveriantis baltasis trumas aukcione Italijoje parduotas už 100 tūkst. eurų.

1 kg baltųjų trumų kainuoja iki 9 tūkst. eurų, Japonijoje – pusantro karto brangiau.

1 g kvapniausių aukščiausios kokybės trumų gali kainuoti kelis kartus brangiau už tą patį kiekį aukso.

Naujausi komentarai

Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų