Klaipėdos rajono miškuose grybautojai nepatikėjo išvydę raudonuojančias žemuoges. Vasaros pradžios uogos nustebino net žinomus specialistus.
Pražydo po lietaus
Aleksandro Stulginskio universiteto Agronomijos fakulteto dekanas docentas Viktoras Pranckietis, išgirdęs, kad pajūrio miškuose kvepia žemuogėmis, tarstelėjo – oho, na tikrai nenormalu.
Tačiau specialistas paaiškino, kad tai veikiausiai ne gamtos išdaiga, o lietaus pasekmė.
"Po sausrų pasitaiko, kad rudenį ir obelys sužydi. Mačiau, kad yra ir remontantinių braškių, kurios dera iki vėlyvo rudens", – pasakojo V.Pranckietis.
Uogas subrandino kitų metų žiediniai pumpurai. Po sausros, kai tik gavo pakankamai drėgmės, jie sužydėjo ir brandina uogas.
Kankino sausros
V.Pranckietis pabrėžė, kad be reikalo buvo panikuota dėl šių metų sausros. Esą kol kas rudens derlius nenuvylė.
"Sausrų pasitaiko įvairiais metais ir jų būna visokių. Aš pamenu 1992 ir 2000 m. vasaras, kai buvo ypač didelės sausros. Prisimenu rudas pievas. 2000 m. visa Europa skendo potvyniuose, o pas mus visai nelijo. Net mano mylima aktinidija metė lapus ir stengėsi saugoti vaisius. Gamta labai įvairi. O 1973 m. Baškirijoje buvo tokia sausra, kad moksleiviai skynė medžių lapų, jog būtų kuo šerti gyvulius, nes pievų visiškai neliko, viskas išdžiūvo", – prisiminė V.Pranckietis.
Tais metais esą iš Lietuvos į sausros išdegintus kraštus traukiniais buvo gabenami presuoti šiaudai, kad išgyventų gyvulių bandos.
Pasak specialisto, šių metų ruduo nesiskiria nuo kitų. "Drėgmė žemėje pasiskirsčiusi nevienodai. Mūsų kraštuose per rugsėjo mėnesį prilijo 40–50 mm lietaus. Derlius buvo geras, džiovinti nereikėjo. Cukriniai runkeliai ir bulvės gal tik šiek tiek prastesnės", – apie derlių kalbėjo V.Pranckietis.
Sumažėjo ligų
Specialistas pastebėjo, kad dažnai rugpjūčio mėnesį Lietuvoje trūksta drėgmės.
"Todėl braškes laistyti reikia, kai tik baigiamas skinti derlius. Ir priminti reikėtų, kad tuo metu turi būti nuimami lapai. Jei sodininkai to nepadarė, tegul ir palieka, tik turėtų surinkti nudžiūvusius lapus. Braškėms sausra labai pavojinga, nes šaknys yra paviršiuje", – patarė V.Pranckietis.
Tačiau po šių metų vasaros gerokai sumažėjo grybinių ligų.
"Todėl, kad buvo sausa. Vaisiams tai labai gerai. Mano sode sunoko tokie persikai, jog nustebtum, kad Lietuvoje augo. Sodą purškiau tik du kartus per visą sezoną", – džiaugėsi V.Pranckietis.
Naujausi komentarai