Mokslininkai ir inžinieriai rinkai pristatė pirmuosius bioninius pirštus, pagamintus iš kieto, nedaug sveriančio plastiko - jie gali susilenkti, paimti, laikyti ir padėti įvairius daiktus.
Kalbant apie bioninius protezus, reikia priminti, jog jų įvairios modifikacijos rinkoje žinomos jau kuris laikas. Pats pirmasis bio-elektroninis rankos protezas "i-LIMB Hand", su penkiais individualiai valdomais pirštais buvo sukurtas Škotijos kompanijos "Touch Bionics" 2007 metais. Kompanija tos pačios technologijos pagrindu tuo metu taip pat projektavo dalinius rankos protezus "ProDigits", rašo technologijos.lt.
Per gerą pusmetį nuo jo pristatymo, bioninės rankos protezą "i-LIMB Hand" bandė jau 70 pacientų. Šie rodikliai kaip buitinei technikai gal ir nėra įspūdingi, tačiau tokioje specifinėje nišoje yra pakankamai ženklus pasiekimas. Tad bioninės rankos protezo sėkmė paskatino į rinką pateikti „ProDigits“ - dirbtinių pirštų protezą.
Taigi, žmonės, kurie neteko visos rankos, jau ne vienerius metus galėjo naudotis biotinės rankos protezu, tačiau tie, kurie yra netekę vieno ar kelių pirštų, iki šiol protezais pasinaudoti negalėjo. Philas Newmanas iš "Touch Bionics" džiaugėsi: „Iki šiol žmonėms su amputuotais pirštais tokių galimybių nebuvo. Dabar naudodamiesi bioninių pirštų protezu, jie galės gyventi savarankišką ir pilnavertį gyvenimą.“
Britų kompanijos „ProDigits“ dirbtinių pirštų protezai gali pakeisti tūkstančių žmonių, netekusių pirštų, gyvenimus. Dabar jie galės paimti taurę vyno, atsilaužti gabalėlį šokolado ar naudodamiesi bankomatu surinkti savo PIN kodą. Iš viso pasaulyje yra apie 1,2 milijono žmonių, kurie yra netekę pirštų, iš jų 50 tūkst. Europoje.
Protezas naudojasi smegenų savybe siųsti nervinius impulsus į galūnę net tada, kai jos nėra. Smegenys, nežinodamos, kad galūnė pašalinta, siunčia signalus į nervus ir raumenis. Juos priima jutikliai, pagal kurių pateiktą informaciją elektromechaninė sistema judina dirbtinius pirštus.
Be to, gamintojai sukūrė tikroviškai atrodančią dirbtinę odą, po kuria galima paslėpti pirštų protezus.
Kaip ir verta tikėtis, kol kas tokia technologija nepigi - bioninių pirštų kaina svyruoja nuo 130 tūkst. iki 150 tūkst. litų. Tačiau ši kaina turbūt nėra per didelė tiem žmonėms, kuriems tokie protezai sugrąžina gyvenimo džiaugsmo. Štai keletas kompanijos pateikiamų pavyzdžių, apie pirštų protezų panaudojimą.
42 metų Mariai Antoniai Iglesias dalis rankų ir kojų buvo amputuota dėl sunkios bakterinės infekcijos. Buvusi pianistė iš Katalonijos (Ispanija) dabar, naudodamasi bioniniais pirštais, vėl gali rašyti, paimti, laikyti ir padėti įvairius, net smulkius ir trapius daiktus, svarbiausia – ji vėl gali mokyti skambinti pianinu. Moteris sakė, kad protezai pakeitė jos gyvenimą.
42 metų Ericas Jonesas iš Niujorko (JAV) neteko visos kairės rankos ir dešinės rankos pirštų dėl gyvybei pavojingų kraujo krešulių. Dabar, naudodamas protezus, jis vėl gali žaisti su savo dukra, lydėti ją į mokyklą, statyti „Lego“ kaladėles. E. Jonesas sakė: „Dirbtinę ranką ir pirštus lengva valdyti. Su bioniniais protezais gavau daugiau nepriklausomybės.“
Naujausi komentarai