Pereiti į pagrindinį turinį

7 dalykai, kuriuos reikia žinoti apie elektroninį parašą

2015-05-15 08:45
DMN inf.
Shutterstock nuotr.

Finansinėms paslaugoms keliantis į elektroninę erdvę, vis daugiau Lietuvos gyventojų dokumentus tvarko internetu ir juos pasirašo elektroniniu parašu. „Elektroninis parašas taupo laiką, kelis kartus pagreitina įprastus dokumentų tvarkymo procesus, be to, tai yra saugi ir patikima tapatybės patvirtinimo priemonė,“ – sako vartojimo kreditus ir pirkimo išsimokėtinai paslaugas teikiančios finansų įstaigos „General Financing“ generalinis direktorius Konstantinas Balakinas.

Štai ką apie elektroninį parašą pravartu žinoti kiekvienam:

1. Elektroninis parašas yra vienas, skiriasi tik jo forma

Šiuo metu dažniausiai naudojamos dvi elektroninio parašo formos: integruotas į naujo pavyzdžio asmens tapatybės kortelę ir mobilus elektroninis parašas. Reikia suprasti, kad, kaip ir įprastas fizinis parašas, taip ir elektroninis parašas yra tik vienas. Tiesiog skiriasi jo forma. Vienu atveju pasirašoma nuskenavus asmens tapatybės kortelėje esantį lustą, kitu – suvedus PIN kodą mobiliajame telefone.

2. Mobiliam el. parašui išmanusis telefonas nėra būtinas

Dažnai klaidingai manoma, kad elektroniniam parašui reikalinga duomenų perdavimo (interneto) paslauga. Tačiau iš tiesų užtenka turėti ne senesnį nei 2004 m. telefoną bei SIM kortelę su elektroninio parašo galimybe.

3. Gauti SIM kortelę su el. parašo galimybe galima ne tik ryšio operatorių salonuose

Mobiliam el. parašui reikalinga speciali SIM kortelė. Ją galima gauti ne tik ryšio operatorių salonuose, bet ir kituose elektroninio parašo platinimo taškuose. Pavyzdžiui, nuo gegužės mėnesio „Tele2“ ir „Omnitel“ operatorių klientai tokias SIM korteles gali nemokamai gauti visuose „General Financing“ klientų aptarnavimo skyriuose. Visi techniniai pakeitimai, susiję su mobilaus el. parašo veikimu, ir toliau yra atliekami ryšio operatorių.

4. Elektroninis parašas – ne tik pasirašymui

Naudoti elektroninį parašą itin patogu tose situacijose, kai reikalingas asmens tapatybės nustatymas. Jei per metus vidutinis gyventojas sudaro po kelias asmenines sutartis, tai prisijungti prie įvairių registrų, elektroninės bankininkystės, kredito internetu sistemos ir pan. gali tekti net keletą kartų per dieną. Tokiais atvejais mobilus įrenginys gali būti naudojamas elektroninio parašo slaptažodžiui įvesti. Patogu ir greita.

5. Naudinga, jei reikalus tvarkote per atstumą

Augant visuomenės mobilumui ir kuriantis darbo vietoms, kurios leidžia užduotis atlikti ne biure, elektroninis parašas tampa išsigelbėjimu laisvai samdomiems ar dirbantiems pagal individualią sutartį žmonėms. Jis taip pat naudingas ir tokio pobūdžio darbuotojus samdantiems darbdaviams, nes leidžia valdyti įmonės bei personalo dokumentus internetu.

6. Rinkitės tokią el. parašo rūšį, kuri patogiausia jums

Nors asmens tapatybės korteles su elektroniniu parašu turi nemaža dalis lietuvių, tačiau žmonės neskuba juo naudotis. Greičiausiai dėl to, kad tam reikalingos papildomos pastangos: būtina turėti kortelių skaitytuvą, instaliuoti kompiuterinę programą. Daugeliui paprastesnis būdas naudotis elektroniniu parašu yra pasirašinėti mobiliuoju telefonu, nes šį įrenginį nešiojamės kiekvieną dieną. Visgi nereikėtų sekti tendencijomis, o išsirinkti tokį būdą, kuris patogiausias jums. Jei elektroniniu parašu dokumentus pasirašinėjate tik darbe, ant darbo stalo gulintis kortelių skaitytuvas rūpesčių gali ir nekelti.

7. Saugokite PIN kodą

Niekam neatskleiskite elektroninio parašo slaptažodžio. Kita vertus, savo paso ar asmens tapatybės kortelės kitiems turbūt irgi neatiduotumėte – elektroninis parašas turi būti traktuojamas lygiai taip pat.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų