Vaizdas išties toks, kad gali atvipti žandikaulis: eksperimento autorius į, rodytųs, vandens sklidiną stiklainį įmerkia ranką, ir vanduo staiga pradeda ledėti. Ledu apauga visa plaštaka. Įdomiausia tai, kad stiklainis sklidinas šilto skysčio! Visa tai – karštojo ledo fokusai.
Viskas labai paprasta. Stiklainį reikia pripilti lydyto natrio acetato. O tada beveik pakaks į jį įmerkti ranką – ir skystis tiesiog beregint pradės ledėti. Įdomu tai, kad ledas nėra šaltas – jis maloniai šiltas. Kelios akimirkos, ir visas skystis ąsotyje virsta ledu. Tiesa, baimintis nereikia – ranka neliks įkalinta lede, mat šis tebėra šiltas, o savo konsistencija primena ledus.
Triuko paslaptis ta, kad įmerkus ranką formuojasi visai ne vandens ledas, o substancija, pavadinimu natrio acetato trihidratas. Prieš tai kietas natrio acetatas buvo išlydytas ir "superatšaldytas" iki temperatūros, kuri yra žemesnė jo lydymosi taško. Į tokios būsenos skystį įmerkus kietos būsenos natrio acetato kristalų (arba jais apkibusią plaštaką), kristalizuotis pradeda visas skysto būvio natrio acetatas.
Naujausi komentarai