Pirmąsias dirbtines smegenis žmonija galėtų išvysti jau po 10 metų. Bent taip tvirtina šveicarų mokslininkai, dirbantys su projektu "Blue Brain Project". Tai pirmasis bandymas atkurti žinduolių smegenų veiklą modeliuojant milijardų smegenų ląstelių - neuronų - sąveikas kompiuteryje.
Projektui vadovaujančia profesoriui Henry'iui Markhamui jau yra pavykę pakartoti procesus, vykstančius sudėtingiausioje smegenų dalyje - smegenų žievėje. Ši žinduolių smegenų dalis sparčiai evoliucionavo dėl socialinių veiksnių ir poreikio pasirūpinti palikuoniais.
Mokslininkų komanda sukūrė trimačius smegenų modelius su maždaug 10 tūkst. smegenų ląstelių. Taip bandyta pakartoti procesus, vykstančius žiurkės smegenų žievėje. Mokslininkai bandė nustatyti, kaip kiekvienas neuronas yra susijęs ir kokius signalus siunčia vienas kitam.
"Kad būtų galima modeliuoti vieno neurono darbą, reikia vieno įprasto kompiuterio, o mums reikėjo 10 tūkst. kompiuterių", - teigė H.Markhamas.
Dirbtinės smegenys jau reaguoja į aplinką - joms parodžius paveikslėlį, neuronai tampa aktyvūs. Mokslininkai tikisi, kad dirbtinės smegenys padės geriau suprasti, kaip žmogus apdoroja ir išsaugo informaciją bei iš kur atsiranda sąmonė. Jos taip pat gali padėti studijuoti smegenų ligas išvengiant eksperimentų su gyvūnais.
Naujausi komentarai