Pasak Varle.lt eSporto ir žaidimų įrangos specialistų, vaizdo plokščių rinka sparčiai kinta, todėl mažiau patyrę klientai neretai susiduria su problema bandant suvokti esminius parametrus. Dėl šitos priežasties Varle.lt specialistai parengė patarimų gidą, kuris padės protingai išsirinkti vaizdo plokštę.
Kam reikalinga vaizdo plokštė?
Pagrindinė vaizdo plokštės atsakomybė – vaizdo generavimas. Vertėtų turėti omenyje tai, kad žaidimų atvejais, animacijų generavimo procesas yra žymiai sudėtingesnis nei pavyzdžiui, dirbant su el.pašto ar biuro programomis, todėl jei jums svarbus didelės raiškos ir detalus vaizdas, vaizdo plokštė turėtų pasižymėti atitinkamu našumu. Tačiau tai ne viskas, nes vaizdo plokštė dar gali remti procesoriaus duomenų apdorojimo procesus: animacijos redagavimą, nuotraukų apdorojimą, vaizdo įrašų konvertavimą ar failų archyvavimą.
Pagrindinės vaizdo plokštės kompiuteryje funkcijos:
• Vaizdo generavimas
• Procesoriaus apdorojamų procesų rėmimas
• Kompiuterio našumo padidinimas (užduočių atlikimo paspartinimas)
Kaip atpažinti, kokį našumą siūlo vaizdo plokštė?
Kaip išsirinkti vaizdo plokštę, kaip atpažinti, kokios ji yra kartos ir kokį našumo lygį siūlo? Gamintojai naudoja atitinkamas žymes, kurios net mažiau patyrusiems naudotojams turėtų padėti įvertinti konkretaus vaizdo plokštės modelio našumą. Pasak Varle.lt kompiuterinės technikos specialistų, visų pirma, reikėtų atkreipti dėmesį į pirmajį raidžių ir skaičių junginį konkretaus modelio pavadinime. Tiesa, kartais galima susidurti su specialaus leidimo modeliais. Tokių variantų specifikacijas sunkiau indentifikuoti. Šiuo metu vaizdo plokštės rinkoje dominuotoja „AMD“ IR „NVIDIA“ produktai.
„AMD“ vaizdo plokštės
„AMD“ vaizdo plokštės skirstomos į:
• „Radeon“ – bendram naudojimui skirti modeliai
• „Radeon RX“ – žaidimams pritaikyti modeliai
Pirmasis skaičius nusako, kokios kartos yra vaizdo plokštė (pavyzdžiui, „Radeon RX 580“ modelis yra naujesnis nei „Radeon Rx 480“, kitas skaičius apibūdina našumo segmentą (pavyzdžiui, „Radeon RX 570“ modelis yra našesnis nei „Radeon RX 560“). Be to, šio gamintojo pasiūloje rasime ir topinius specialių leidimų modelius: „Radeon RX Vega 56“ ir „Radeon RX Vega 64“. Kalbant apie senesnes versijas, reikėtų išskirti „Radeon Nano“, „Fury“ ir „Fury X“ modelius. Specialios konstrukcijos įprastai pasižymi aukščiausiu našumo lygiu, tačiau iš pirmo žvilgsnio sudėtinga nustatyti, kokiai serijai jos priklauso, todėl renkantis visai vertėtų užmesti akį į jų specifikacijas.
„NVIDIA“ vaizdo plokštės
„NVIDIA“ vaizdo plokštės skirstomos į:
• „GeForce“ – paprasčiausi modeliai
• „GeForce GT“ – vidutiniško-žemo našumo segmento variantai
• „GeForce GTX“ – pažangūs žaidimams pritaikyti modeliai
Pirmasis skaičius nusako vaizdo plokštės kartą (pavyzdžiui, „GeForce GTX 1080“ yra naujesnis modelis nei „GeForce GTX 980“), o antras – jo našumo segmentą (pavyzdžiui, „GeForce GTX 1070“ yra našesnis variantas nei „GeForce GTX 1060“). Dalis „NVIDIA“ vaizdo plokščių būna pažymėta „Ti“ prierašu, kuris reiškia spartesnį modelį (pavyzdžiui, „GeForce GTX 1070 Ti“ yra našesnis nuo tiesiog „GeForce GTX 1070“).
Vaizdo plokštės branduolio ir atminties taktinis dažnis
Branduolio dažnio ir atminties taktinio dažnio parametrus vertėtų lyginti žiūrint į tos pačios serijos vaizdo plokštes ir tuo atveju, kai ieškoma pažangesnių, pasižyminčių šiek tiek didesniu našumu, nei gali pasiūlyti standartinės vaizdo plokštės, modelių.
Modeliai, kuriuose gamintojai nusprendė padidinti branduolio ir atminties taktinį dažnį, dažniausiai produkto pavadinime turi papildomas tokio tipo žymes: „OC“, „Overclocked“, „Superclocked“ arba specialius pavadinimus, kurie nusako geresnius vaizdo plokštės parametrus, pavyzdžiui: „AMP“, „DC“, „Lightning“.
Didesnis branduolio ir atminties taktinis dažnis reiškia kiek aukštesnio lygio našumą žaidimuose. Pasak Varle.lt kompiuterinės technikos specialistų, renkantis vaizdo plokštę, kuri pasižymi aukštesnę kokybę nusakančiais parametrais, vertėtų išlaikyti protingą didesnio našumo ir aukštesnės kainos santykį, nes vėliau gali pasirodyti, jog už tą pačią pinigų sumą galima nusipirkti visa klase pažangesnę vaizdo plokštę.
Vaizdo plokštė su „Turbo“ arba „Boost“ technologija
Vaizdo plokštė gali būti aprūpinta „Turbo“ arba „Boost“ technologija, kuri automatiškai padidina grafinio branduolio taktinį dažnį, kai atsiranda toks poreikis. Kaip taisyklė, didesnį branduolio ir atminties taktinį dažnį lydi efektyvesnis vaizdo plokštės aušinimas.
Integruota ar dedikuota (išorinė) vaizdo plokštė?
Dauguma procesorių pasižymi integruota į procesorių vaizdo plokštės sistema. Toks sprendimas lemia mažesnę kompiuterio kainą bei mažesnes elektros energijos sąnaudas. Tačiau integruotos vaizdo plokštės siūlo silpnesnį našumo lygį ir pasiteisina tik mažiau reikliose galingumui užduotyse.
Ką reiškia, kad vaizdo plokštė yra dedikuota? Kalbant paprasčiau tai yra išorinė vaizdo plokštė, kuri leidžia tikėtis žymiai didesnio našumo lygio. Tai žaidimams ir sudėtingiems darbams su grafika pritaikytas sprendimas.
Į ką atkreipti dėmesį renkantis vaizdo plokštę?
Ekranas
Renkantis vaizdo plokštę vertėtų atkreipti dėmesį į rekomenduojamą (angl. native) ekrano raišką. Tai ypač svarbu tiems, kas dirba su grafika ir nori mėgautis sklandžiomis vizualine prasme kompiuterinėmis pramogomis.
Maitinimo adapteris
Vaizdo plokštės įsigijimas ar keitimas į naujesnę ir galingesnę gali lemti, kad senasis maitinimo adapteris neaprūpins reikiama galia arba neatlaikys apkrovos. Dėl šitos priežasties vertėtų atkreipti dėmesį į naujos vaizdo plokštės energijos sąnaudas bei į tai, kokia galia pasižymi maitinimo adapteris. Galingiausių vaizdo plokščių atvejais gali būti reikalingas maitinimo adapteris, kurio minimali galia siektų 600 W.
Atmintis
Svarbi ne tik atminties talpa, bet ir jos tipas. Vaizdo plokštėse galima sutikti tokių tipų atmintis:
• DDR3
• GDDR3
• GDDR5
Varle.lt kompiuterinės technikos specialistų teigimu, rekomenduojama rinktis vaizdo plokštes su GDDR3 arba GDDR5 atmintimi. Didesniam našumui įtakos taip pat turi atminties pralaidumas. Kuo didesnis skaičius po pavadinimo, tuo didesniu pralaidumu pasižymi vaizdo plokštė. Tai itin svarbu žaidimuose ir visada, kai siunčiamas didelis duomenų kiekis.
VRAM atminties talpos pasirinkimui įtakos turi:
• Raiška, kurioje dirbama arba žaidžiama. Full HD raiškai reikia sistemos su 4 GB VRAM. WQHD raiška jau reikalauja 6 GB, o 4K raiškai būtina rinktis bent 8 GB VRAM, o rekomenduojama 11 GB VRAM.
• Nustatymų ir papildomų efektų detalumo lygis.
• Monitoriaus matricos proporcijos.
• Žaidimų segmentas.
Vaizdo plokštės aušinimas
Tai labai svarbus elementas kalbant apie galingas vaizdo plokštes. Gamintojai stengiasi naudoti sprendimus, kurie užkirstų kelią tam, kad vaizdo plokštės pasiektų labai aukštas temperatūras. Renkantis konkretų vaizdo plokštės modelį, verta atkreipti dėmesį ir pasidomėti į tai, koks joje pritaikytas aušinimas ir jis pakankamas vaizdo plokštės galingumui. Kokią vaizdo plokštę rinktis, jei jums svarbus tylus kompiuterio veikimas? Varle.lt kompiuterinės technikos specialistai pataria rinktis tokį vaizdo plokštės modelį, kuris būna aprūpintas gamintojo aušinimu. Tokios vaizdo plokštės kainuoja daugiau, tačiau jos pasižymi žymiai tylesniu veikimu. Kiekvienas vaizdo plokščių gamintojas turi savo aušinimo sprendimus. „ASUS“ vaizdo plokštėse tai yra „DirectCU“, „MSI“ kompanija turi „Twin Frozr“, o „Gigabyte“ savo aušinimo sistemą vadina „Windforce“.
Vaizdo plokštės jungtys:
Be standartinių jungčių, kurios leidžia prijungti vaizdo plokštę, gamintojai įprastai prideda dar ir kitų jungčių, pavyzdžiui:
• HDMI leidžia persiųsti aukštos kokybės vaizdą ir garsą. Pravers asmenims, kurie prijungia kompiuterį prie tokia jungtimi aprūpinto televizoriaus.
• DisplayPort leidžia prijungti kompiuterį prie monitoriaus, projektoriaus ar namų kino sistemos. Reikėtų paminėti tai, kad DisplayPort jungtis leidžia naudotis aukštesnės ir įvairesnės raiškos monitoriais.
• D-Sub – pagrindinė, analoginė jungtis, kuri leidžia prijungti CRT arba LCD monitorių, kai nėra galimybės panaudoti DVI laidą.
• DVI jungtis naujausiose vaizdo plokštėse keičia D-Sub jungtį ir leidžia prijungti LCD arba CRT monitorių.
Kelių monitorių palaikymas
Profesionalai ir žmonės, kurie mėgsta žiūrėti vaizdą dideliame ekrane gali būti susidomėję mažiausiai dviejų monitorių panaudojimu. Tam, kad tai būtų įmanoma, vaizdo plokštė turėtų būti aprūpinta technologija, kuri palaiko kelis ekranus. Iš tikrųjų kiekvienas vaizdo plokščių gamintojas sukūrė savo sprendimą:
• „AMD“: „Eyefinity“ kelių ekrano režime palaiko iki 6 monitorių.
• „nVidia“: „3D Vision Surround“ kelių ekranų režime palaiko iki 3 monitorių.
Vienintelė sąlyga – pakankamas leidžiančių prijungti monitorių išvesčių (DisplayPort) kiekis vaizdo plokštėje.
Vaizdo plokštės parametrai
Lyginant vaizdo plokščių modelius taip pat galima atkreipti dėmesį į atskirus jų parametrus:
• SP (StreamProcessors) – tai srautiniai procesoriai, kurie atsako už vaizdo plokštės našumą. Kuo tų procesorių daugiau, tuo didesniu našumu pasižymi vaizdo plokštė.
• TDP (Thermal Design Power) – apibūdina vaizdo plokštės maksimalias galingumo sąnaudas.
Vaizdo plokštės prijungimas prie pagrindinės plokštės
Varle.lt kompiuterinės technikos specialistai pastebi, jog dažnai žmonėms kyla klausimas, ar konkretus vaizdo plokštės modelis tiks pagrindinei plokštei. Šiuo metu vaizdo plokštės prijungiamos prie PCI-Express magistralės. Renkantis vaizdo plokštę reikėtų patikrinti:
• Vaizdo plokštės ir pagrindinės plokštės PCI Express jungties versiją. Žemesnė versija gali sumažinti vaizdo plokštės našumą dėl mažesnio pralaidumo.
• Vaizdo plokštės energijos sąnaudas. Jeigu jos yra pernelyg didelės, gali prireikti papildomo maitinimo.
VR technologijos palaikymas
Vaizdo plokštės galingumas lemia virtualios realybės pramogų sklandumą. Tam, kad generuojamas virtualios realybės vaizdas džiugintų be trikdžių ir vėlavimų, atkreipkite dėmesį, ar vaizdo plokštė pasižymi VR technologijos palaikymu.
Kaip išsirinkti vaizdo plokštę stacionariam kompiuteriui?
Stacionarių kompiuterių atvejais vaizdo plokštė montuojama „PCI-Express x16“ (rečiau „PCI-Express x8“ arba „PCI-Express x4“) jungtyje. Šis sprendimas leidžia lengvai atnaujinti kompiuterį, nes kai konkreti vaizdo plokštė pasirodys per silpna, ją galima bus iškeisti į pažangesnį modelį. Papildomai galima sujungti kelias vaizdo plokštes „Nvidia SLI“ arba „AMD CrossFire“ režime.
Priklausomai nuo vaizdo plokštės našumo, gali prireikti atitinkamo galingo maitinimo adapterio ir specialių maitinimo laidų. Dažniausiai sutinkami variantai yra tokie:
• 6-pin – papildomas maitinimas iš laido su 6 kontaktų (6-pin) kištuku
• 2 x 6-pin – papildomas maitinimas iš dviejų laidų su 6 kontaktų (6-pin) kištuku
• 2 x 8-pin – papildomas maitinimas iš dviejų laidų su 8 kontaktų (8-pin) kištuku
Galingesni vaizdo plokščių modeliai reikalauja papildomo maitinimo, dažniausiai tai yra 6-kontaktų (6-pin) arba 8-kontaktų (8-pin) (pakankamas bus 500 – 600 W galingumo maitinimo adapteris), o tipinių vaizdo plokščių atvejais 6+8 pin arba 8+8 pin (neapsieis be 600–700 W galingumo maitinimo adapterio. Prieš renkantis konkretų vaizdo plokštės modelį, Varle.lt kompiuterinės technikos specialistai pataria patikrinti, ar jūsų turimas maitinimo adapteris pasižymi atitinkamu galingumu ir turi reikiamą jungčių rinkinį.
Kaip išsirinkti vaizdo plokštę nešiojamam kompiuteriui?
Su nešiojamais kompiuteriais situacija yra kiek kitokia, nes čia grafinė sistema dažniausiai yra išdėstyta ant pagrindinės plokštės arba įmontuota kaip speciali išplėtimo korta (MXM), o tai apsunkina galimą nešiojamo kompiuterio atnaujinimą. Aušinimas ir prieinamos jungtys čia jau priklauso nuo konkretaus nešiojamo kompiuterio konstrukcijos.
Taip pat vertėtų atkreipti dėmesį į nešiojamams kompiuteriams skirtų vaizdo plokščių našumą. Technologinė pažanga leido sukurti tobulesnes konstrukcijas, kurių dėka mobilios vaizdo plokštės šiandien galingumo prasme praktiškai prilygsta atitikmenims, skirtiems stacionariems kompiuteriams.
Kaip išsirinkti vaizdo plokštę žaidimams?
• Žaidimams Full HD raiškoje pakaks modelio su 2 arba 4 GB GDDR5 125-bit atmintimi.
• Aukštesnėms raiškoms rekomenduojama rinktis 4 arba 6 GB GDDR5 192 arba 256-bit modelį.
• 4K raiškos ar pramogų naudojantis keliais ekranais atvejais, reikėtų pagalvoti apie mažiausiai 8 GB GDDR5 modelį: GDDR5X 256-bit, 384-bit arba HBM/HBM2 2048-/4096-bit.
Kaip išsirinkti vaizdo plokštę darbui su dizaino programomis, projektavimu ir kt.?
Profesionaliam darbui su dizaino, projektavimo ir 3D moduliavimo programomis skirtos vaizdo plokštės skiriasi nuo kitų modelių ne tik savo sandara, bet ir specifika. Įdomu tai, kad nepaisant to, jog jos pasižymi dideliu galingumu, jos nėra idealus variantas žaidimams. Tokios vaizdo plokštės optimizuotos kitiems tikslams. Darbui su vaizdo įrašų montavimu, animacijomis, 3D moduliavimu, nuotraukų apdorojimu ir dizaino programomis rekomenduojama rinktis specializuotas vaizdo plokštes, pavyzdžiui, „Nvidia Quadro“ arba „AMD FirePro“. Jos leis gauti maksimalų našumą 3D moduliavimo ir panašiose programose.
Naujausi komentarai