Viršydamas leistiną greitį Vilniaus kryptimi lekia chemines medžiagas gabenantis traukinys, valdomas nelojalaus valstybei mašinisto. Dėl įvykdytos kibernetinės atakos traukinio sustabdyti nebeįmanoma. Situaciją dar labiau aštrina įtarimai, kad traukinys gali būti užminuotas.
Tai ekstremalus tris dienas trukusių pratybų scenarijus, sutelkęs daugiau kaip 10 valstybės institucijų ir organizacijų bei per 3 000 „Lietuvos geležinkelių“ darbuotojų. Jų rezultatus strateginės valstybės valdomos įmonės „Lietuvos geležinkelių“ IT centro vadovė Eglė Radvilė detaliai pirmąkart pristatys moderniųjų technologijų bei verslumo renginyje #SWITCH!.
Ką šiandien reiškia „užgrobti traukinį“?
Pasak „Lietuvos geležinkelių“ IT centro vadovės Eglės Radvilės, pagrindinis išskirtinių pratybų tikslas – atsakyti į klausimą, ką šiandien reiškia „užgrobti traukinį“ žinant, kad šiuolaikinės technologijos traukinius leidžia valdyti ne tik iš mašinisto kabinos, bet ir nuotoliniu būdu.
„Mes sukūrėme valstybės ir jos gyventojų saugumui ypatingą pavojų keliančią situaciją, kuri iš esmės prasidėjo nuo kibernetinės atakos. Be sėkmingos kibernetinės atakos toks išpuolis prieš valstybę ar įmonę būtų neįmanomas, todėl IT čia įgyja strateginį vaidmenį. Jei pirmą pratybų dieną traukinys stabdytas ant jo desantuojant specialiųjų tarnybų pareigūnus, tai antrąją dieną didžiausias dėmesys sutelktas į kibernetinį saugumą – pagrindinį skydą, leidžiantį apsiginti nuo tokių grėsmių“, – sakė E. Radvilė.
Pasak jos, būtent tokie testai suteikia galimybę įsitikinti bendrovės valdomų sistemų atsparumu ir darbuotojų gebėjimu efektyviai komunikuoti su kitomis institucijomis bei operatyviai reaguoti į kylančias grėsmes. „Mes inscenizavome, kad dėl pažeistos lokomotyvo valdymo sistemos buvo sukeisti traukinio greičio žemėlapiai, todėl traukinys tapo nevaldomas. Nors esame vertinami kaip viena saugiausių Lietuvos įmonių, mūsų komandoje ne be priežasties dirba geriausi šalies kibernetinio saugumo ekspertai. Pratybose išbandytas scenarijus tėra vienas iš galimų, kuriam turime būti pasiruošę“, – pažymi „Lietuvos geležinkelių“ ITC vadovė.
Nuo šiol, atsižvelgiant į šių pratybų rezultatus ir vis didėjantį hibridinių grėsmių aktualumą, susisiekimo sektoriuje tokias pratybas įgyvendins ir kai kurios kitos strateginės reikšmės įmonės. „Kitų metų pradžioje tikimės surengti kompleksines skirtingų strateginės reikšmės įmonių saugumo pratybas, o iki metų vidurio – ir tarptautines, Baltijos šalių tokio tipo organizacijų saugumo pratybas“, – sakė E. Radvilė.
Mūsų amžius – hibridinis amžius
Detalius pratybų „Geležinės akies žvilgsnis“ rezultatus E. Radvilė pristatys rugsėjo 19-ąją Kaune vyksiančiame nemokamame moderniųjų technologijų bei verslumo renginyje #SWITCH!. Čia „Lietuvos geležinkelių“ IT centro vadovė skaitys pranešimą tema „R.I.P. Cyber: mes gyvename hibridiniame amžiuje“.
„Didžioji visuomenės dalis galvoja, kad gyvename klestinčioje kibernetinėje epochoje. Tai tik įspūdis, kuris tapo pavojingu stereotipu visame pasaulyje. Vos kelių valstybių saugumo specialistai pradeda kalbėti apie tai, kad kibernetinės saugos amžius – jau praeitis. Turime žengti į naują epochą ir pripažinti, kad grėsmės ir rizikos dabartiniame pasaulyje yra kompleksinės. Ypač svarbu, kad šiuo atveju Lietuva yra priekyje, ir pirmoji pradeda apie tai kalbėti garsiai“, – sako E. Radvilė.
„Žalgirio“ arenoje vyksiančio renginio metu E. Radvilė taip pat aptars IT kaip operacinių rizikų pagrindą bei tokių rizikų tarpusavio sąveiką, kibernetinį saugumą, hibridinės saugos specialisto pareigybės skirtingose bendrovėse būtinybę.
Apie didžiausią Baltijos šalyse moderniųjų technologijų ir verslumo renginį #SWITCH!
Rugsėjo 19 d. įvyks trečiasis ir Baltijos šalyse didžiausias nemokamas moderniųjų technologijų bei verslumo renginys #SWITCH! Šiemet jis iš Vilniaus persikelia į Kauną – „Žalgirio“ arenoje susitiks visi neabejingi pažangai, talentingas jaunimas, vizionieriai bei visuomenės lyderiai. Renginys nemokamas, tačiau reikalinga registracija www.switchit.lt
Naujausi komentarai