Neprastos paprastos daržovės variacijos Pereiti į pagrindinį turinį

Neprastos paprastos daržovės variacijos

2013-04-25 15:22
Neprastos paprastos daržovės variacijos
Neprastos paprastos daržovės variacijos / Shutterstock nuotr.

Ne itin prašmatniai atrodantis kopūstas senovės Romoje būdavo patiekiamas desertui po pietų, tačiau ilgainiui tapo populiarus visos Europos virtuvėse.

Iš kur kilusi ši daržovė, iki šiol nežinoma. Mokslininkai neįmantrų kopūstą kildina iš Gruzijos Kolchidės žemumos, o jo pavadinimas toks pats paprastas kaip ir išvaizda – jis kilęs iš lotyniško žodžio „caput“, reiškiančio „galvą“.

Pagarbos kopūstas nusipelnė dėl savo gydomųjų ypatybių, apie kurias rašė romėnų istorikai Katonas, Plinijus, gydytojas ir gamtininkas Dioskoridas ir kt. Kopūstų sultimis, nuoviru gydyti odos ir virškinimo ligas buvo įprasta ir lietuviams, kurie įvertino ir kitus kopūsto ypatumus: jie išlieka švieži iki kito derliaus, juose ypač daug vitamino C ir net raugintuose kopūstuose trečdalis šio vitamino išlieka iki pat pavasario. Tuo ši daržovė pranašesnė už kitas.

Kadangi patiekalai iš kopūstų Lietuvoje išties mėgstami, portalas sveikata.diena.lt kviečia išbandyti dar keturis receptus iš paprasčiausių gūžinių kopūstų, į virtuvę atpūsiančius kitų šalių aromatų. Skanaus!

Aitrieji kopūstų užkandžiai

Reikės

1 puodelio smulkiai pjaustytų kopūstų;

2 svogūnų;

3 v. š. miltų;

3 a. š. kukurūzų miltų;

druskos;

3 žalių aitriųjų paprikų;

½ a. š. aitriųjų paprikų miltelių;

1 a. š. kalendrų;

aliejaus.

Smulkiai supjaustykite svogūnus ir žalias aitriąsias paprikas. Dėkite juos į dubenį su smulkiai pjaustytais kopūstais, berkite prieskonius ir miltus. Palaikykite keletą minučių, tada išmaišykite. Jei masė nevientisa, įpilkite 2–3 šaukštus vandens. Keptuvėje įkaitinkite aliejų, dėkite šaukštą masės ir kepkite, kol apskrus. Užkandžius patiekite karštus.

Balandėliai su lašiša ir pievagrybiais

Reikės

8 didelių kopūsto lapų;

200 g ryžių;

1 vidutinio svogūno;

250 g lašišos filė;

200 g marinuotų pievagrybių;

4 stiklinių sultinio;

1 stiklinės baltojo vyno;

druskos, pipirų;

3 v. š. alyvuogių aliejaus.

Puode įkaitinkite alyvuogių aliejų, jame apkepinkite smulkiai supjaustytą svogūną. Berkite ryžius ir maišykite, kol apskrus. Sumažinkite ugnį ir pilkite sultinį bei vyną – pilkite dalimis, kad ryžiai viską sugertų. Tai trunka apie 20 minučių. Iki troškinimo pabaigos likus 5 minutėms, dėkite gabalėliais supjaustytą lašišos filė, marinuotus pievagrybius. Baigus troškintis, berkite druskos, pipirų, išmaišykite.

Nuo kopūsto galvos nuimkite aštuonis lapus (panardinkite ją kelioms minutėms į verdantį vandenį ar nupjaukite kotą ir lapus atsargiai atstumkite peiliu). Dėkite juos į verdantį vandenį 5–10 minučių.Suminkštėjusius lapus nuvarvinkite. Ant kopūsto lapo dėkite įdaro ir atsargiai suvyniokite, galite perrišti plona virvele. Balandėlius sudėkite į puodą, pilkite sultinio ir troškinkite 15–20 minučių. Patiekite su salotomis.

Kopūstienė su ryžiais ir rozmarinais

Reikės

½ kopūsto galvos;

1 vištos krūtinėlės;

1 a. š. smulkintų šviežių rozmarinų arba ½ a. š. džiovintų;

1 svogūno;

2 puodelių tarkuotų morkų;

½ puodelio smulkiai pjaustytų porų;

3 česnako skiltelių;

½ puodelio rudųjų ryžių;

druskos, pipirų;

8 puodelių vištienos sultinio;

¼ puodelio smulkintų petražolių;

1 v. š. alyvuogių aliejaus.

Į puodą pilkite pusę vištienos sultinio, dėkite smulkiai supjaustytą svogūną, porus, tarkuotas morkas, rozmarinus ir išspaustas česnako skilteles. Maišydami virkite apie 5 minutes. Dėkite smulkiais kubeliais supjaustytą vištieną, susmulkintą kopūstą, berkite ruduosius ryžius, druskos, pipirų ir virkite dar 5 minutes, kol kopūstai suminkštės. Supilkite likusį sultinį, virkite 40–50 minučių. Pagardinkite alyvuogių aliejumi. Prieš patiekdami gausiai užberkite smulkintų petražolių.

Sotusis troškinys

Reikės

1 kg kopūsto;

250 g baltų pupelių;

300 g jautienos;

¼ vištos;

100 g lašinių;

100 g čioriso dešros;

50 g vytinto kumpio;

4 nedidelių kauliukų;

4 vidutinių bulvių;

2 morkų;

1 svogūno;

1 ridikėlio;

1 česnako skiltelės;

5 l vandens;

alyvuogių aliejaus;

druskos, pipirų;

petražolių.

Pupeles užmerkite iš vakaro. Į didelį puodą sudėkite gabaliukais pjaustytą jautieną, vištieną, lašinius, kumpį ir kauliukus, užpilkite 4 litrais vandens ir uždėkite virti. Nugriebkite putas. Sudėkite pupeles. Kai troškinys vėl užvirs, dėkite stambiais griežinėliais supjaustytas morkas, ridikėlį, pasmulkintą svogūną.

Troškinkite apie 3 valandas ant silpnos ugnies. Likus 20 minučių iki pabaigos, sudėkite perpus perpjautas nuluptas bulves. Berkite druskos, pipirų. Kitame puode apie pusvalandį virkite susmulkintą kopūstą. Nuvarvinkite, dėkite į troškinį. Kopūstų sultinyje išvirkite čioriso dešrą (kad ji nenudažytų troškinio). Tada ją dėkite į troškinį, išspauskite česnako skiltelę, pagardinkite alyvuogių aliejumi ir smulkintomis petražolėmis.

Turite mėgstamą receptą? Dažnai tenka gaminti? Siųskite savo receptus su nuotraukomis el. pašto adresu: [email protected].

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų