Sveikos gyvensenos ir mitybos propaguotoja Danutė Kunčienė siūlo netradicinių šventinių patiekalų receptų, bylojančių apie gamtos atbudimą, kurį šventė mūsų protėviai ir kuri, atėjus krikščionybei, buvo sutapatinta su Kristaus prisikėlimu.
Anot D.Kunčienės, nors etnologai tvirtina, kad margutis neturi nieko bendra su šv. Velykomis, nes jo šaknys siekia gal net ir akmens amžių, tačiau margutis, kartu – ir kiaušinis, jau seniai tapo šios šventės neatsiejamu ženklu.
Kokius originalius ir sveikus patiekalus, kurių forma primena kiaušinį, Danutė siūlo šių metų šv.Velykų stalui savo naujoje knygelėje „Šaknies paslaptis“?
Pupelių kiaušiniai
Stiklinė virtų pupelių,
svogūnas,
morka,
3 šaukštai linų sėmenų,
2 šaukštai kmynų,
šaukštelis kalendrų,
truputis druskos,
150 g vandens.
Pupeles užmerkti vandenyje, palaikyti per naktį ir išvirti tame pačiame vandenyje. Svogūną gerai susmulkinti ir pakepti aliejuje. Į patroškintą svogūną sudėti sumaltas pupeles, sutarkuotą morką, suberti kmynus, kalendras, maltus sėmenis ir druską. Palengva maišant masę, pilti į ją vandenį (nebūtinai visą) ir troškinti, iki košės tirštumo masės. Kai masė atvės, formuoti kiaušinukus, pavolioti juos kokoso drožlėse.
Saulės kepsniukai
2 stiklinės sumaltų kepintų saulėgrąžų,
2 stiklinės vidutine trintuve sutarkuotų morkų,
0,5 stiklinės troškintų svogūnų,
50–100 g pomidorų sulčių,
šaukštelis kalendrų,
šaukštelis džiovintų maltų krienų,
0,5 šaukštelio druskos.
Viską sumaišyti, suminkyti ir šlapiomis rankomis formuoti kepsnelius. Sudėti juos į riebalais išteptą, sėlenėlėmis pabarstytą kepimo skardą ir kepti 180 laipsnių C įkaitusioje orkaitėje 15 min. Tuomet mentele atsargiai apversti kepsnelius ir kepti dar 15 min.
Datulių skaniukas
10 datulių,
2 šaukštai maltų kvietinių sėlenėlių,
2 šaukštai maltų paskrudintų saulėgrąžų arba moliūgų sėklų,
2–3 šaukštai svarainių ar kito panašaus skonio sirupo.
Nuplautas datules pamirkyti sirupe, pavolioti saulėgrąžų ir sėlenėlių mišinyje – skaniukas paruoštas.
Velykų salotos
Sutarkuoti topinambo šaknį arba baltąjį ridiką (arba gelteklę, pastarnoką), sudėti į iš duonos tešlos iškeptą kiaušinio formelę (galima kepyklėlėse ar prekybos centruose nusipirkti iškeptų mažyčių duonos kepaliukų, perpjauti juos pusiau, išimti dalį minkštimo), į vidurį idėti sutarkuoto baltojo ridiko, ant viršaus uždėti geltoną pomidorą ar slyvą, abrikosą ir pan.
Traški vištiena medaus padaže
Šį ir kitus originalios receptūros patiekalus šventiniam stalui siūlo kaunietis jaunas kulinaras Paulius Strasevičius.
200 g vištienos filė,
1 kiaušinis,
malto kumino (tai itin populiarus indų virtuvės prieskonis),
kario,
druskos, pipirų,
citrinų sulčių,
krakmolo vištienai apvolioti,
200 g ryžių.
Visų pirma marinuojame vištieną – įtriname prieskoniais ir paliekame valandai. Į atskirus indelius sudedame kiaušinio plakinį ir krakmolą. Vištieną supjaustome juostelėmis ir mirkome kiaušinio plakinyje bei krakmole. Negailime krakmolo. Ant vištienos turi susidaryti prieskonių mišinio ir plakinio sluoksnis. Taip paruoštas vištienos juosteles dedame į keptuvę ir kepame. Iškepus galima dar kartą pavolioti mišinyje ir vėl pakepti.
Ryžius verdame šiek tiek įbėrę druskos.
Belieka pagaminti padažą: kupiną šaukštą medaus ir apie 20 g sviesto dedame į puodą ir pakaitiname, įlašinę pusės citrinos sultis. Kaitinant vis maišyti, iki užvirs. Paruoštą padažą užpilti ant iškeptos vištienos.
Kalakutienos filė su braškių padažu
50 g viskio,
500 g kalakutienos filė,
aitrioji paprika,
imbiero šaknis,
kumino miltelių,
citrina,
šaukštas medaus,
keli šoninės gabalėliai (geriau pirkti juos pakuotėje supjaustytus),
šiek tiek cukraus,
200 g braškių,
druskos,
3 bulvės,
grietinėlės bulvių košei.
Į dubenį sutarkuojame imbierą, išspaudžiame pusės citrinos sultis, įdedame šaukštą medaus su trupučiu druskos ir įberti žiupsnį kumino miltelių, supjaustytą aitriąją papriką.
Nuplautą mėsą supjaustome gabaliukais maždaug po 80 g ir valandai įdedame į anksčiau paruoštą marinatą. Marinuotus kalakutienos gabaliukus kepame tam skirtame inde iki 180 laipsnių C įkaitusioje orkaitėje 25–30 min. Šoninės gabaliukus kepame keptuve, kol jie smarkiai apskrus.
Prieš užvirdami bulves, ant braškių užpilame cukraus, kad uogos išleistų sultis. Po 15 min. braškes su jų sultimis supilame į puodą ir kelias minutes verdame pamaišydami. Tuomet supilame viskį ir, patraukę nuo ugnies puodą, jame sutriname braškes. Šį padažą pilame ant indo, kuriame patieksime kalakutieną, dugno.
Tuo metu priešinguose lėkštės pakraščiuose išdėliojame kalakutienos gabaliukus, o tarp jų, į lėštės vidurį, sudedame paruoštą bulvių košę. Patiekalo viršų pabarstome susmulkintais iškepusios šoninės traškučiais.
Kriaušės, įdarytos vištiena (2 porcijos):
(trečias P.Strasevičiaus sukurtas receptas)
2 kriaušės,
200 ml raudonojo vyno,
karšto vyno prieskonių (galima nusipirkti parduotuvėje),
100 g vištienos (vištieną galima pakeisti feta),
4 špinatų lapeliai,
petražolių ar gražgarsčių lapelių,
balto ridiko drožlių.
Į mažą puodą supilame vyną, užverdame. Tuomet įdedame žiupsnelį vyno prieskonių. Nuluptas kriaušes perpjauname išilgai ir sudedame į užvirtą vyną su prieskoniais. Verdame apie 10 min. Tuo pat metu išverdame smulkiai supjaustytą vištieną.
Iš puodelio išimame išvirusias kriaušes ir palaukiame, kol šiek tiek atvės. Tuomet ant kriaušės puselės dedame špinato lapą, ant jo – išvirusios vištienos gabaliukus, kuriuos papuošiame ridiko drožlėmis. Skanu ir spalvinga.
Totorių pėdsakas
Totoriai Lietuvoje pradėjo kurtis XIV a. valdant Gediminui. Bėgant šimtmečiams mes nejučia perėmėme nemaža jų virtuvės patiekalų ir dabar tik retas pasakytų, kad mūsų mėgstami koldūnai, balandėliai, šiupininė sriuba, šimtalapis ar vytinta mėsa – tai totorių kulinarinis palikimas. Todėl nieko keista, kad ant dažno šv.Velykų stalo šalia tradicinės Velykų bobos puikuojasi ir visų pamėgtas šimtalapis.
Varėnos rajono totorių draugijos pirmininkė Liusia Gaidukevičienė Kaune pristatė savo parašytą knygelę „Totorių virtuvės kulinariniai receptai“, kurioje ji pateikia išsamų tikro totoriško šimtalapio gamybos receptą ir tikisi, kad ne viena šeimininkė pasiryš ir suskubs pati jį pagaminti artėjančioms šventėms.
Šimtalapis
2 kg miltų,
1 kg sviesto,
1 kg cukraus,
0,5 l pieno,
10 kiaušinių,
300 g razinų,
0,5 kg aguonų arba džiovintų vaisių, arba varškės,
50 g mielių,
1 pakelis vanilinio cukraus,
truputis druskos.
Į išsijotus miltus pamažu pilame pašildytą pieną, praskiestą virintu vandeniu (maždaug trečdalis viso kiekio – vanduo), įmaišome 8–9 kiaušinius, ištirpintas mieles, vanilinį cukrų, truputį druskos, išminkome tešlą. Trumpam kildiname šiltoje vietoje (pavyzdžiui, prie radiatoriaus ar apvožiame tešlą įkaitintu puodu, kuris kaista pastačius ant jo kitą puodą su karštoku vandeniu). Taip tešla kildinama apie 15 min., tačiau ji neturėtų pakilti daugiau kaip dvigubai.
Ištirpiname sviestą, paruošiame įdarą: aguonas arba vaisius (džiovintas slyvas, obuolius) nuplauname, sumalame, sumaišome su cukrumi (jei vietoj obuolių ir slyvų dedame varškę, permalame ir ją), įberiame cukraus, vanilinio cukraus, įmušame kiaušinį – viską išmaišome.
Pakilusią tešlą gerai išminkome, dalijame į 4–5 lygias dalis, iškočiojame, palaikome 20 min. šiltai (pavyzdžiui, prie šilto radiatoriaus). Pabarstę stalą miltais, klojame pirmąjį lakštą, pakišame rankas iš kraštų po lakštu ir ištampome jį ant kumščių. Kuo ploniau ištampysime lakštą, tuo geriau. Tuomet gausiai jį sutepame pašildytu sviestu, pabarstome cukrumi – taip paruošiame visus lakštus (sviesto ir cukraus turi užtekti visiems penkiems lakštams, neužmirškime kiekvieną kartą pabarstyti miltais stalviršio, ant kurio klosime kitą lakštą, kad jį ištampytume).
Ant paskutinio lakšto, kurį dedame ant susluoksniuotų vienas ant kito lakštų, barstome razinas, dedame paruoštą įdarą (aguonų arba džiovintų vaisių, arba varškės – įdaro masę galima išlyginti voleliu), suvyniojame ir susukame sraige, kraštus užlenkiame, dedame į kepimo skardą, pateptą sviestu. Patepame šimtalapio viršų plaktu kiaušiniu ir laikome šiltai, kol įkais orkaitė (žinoma, geriausia kepti krosnies orkaitėje). Kepama apie valandą. Panaši trukmė ir kepant dujinės viryklės orkaitėje 180 laipsnių temperatūroje. Beje, miestiečių patirtis, kepant dujinėse orkaitėse, byloja – kai paruduos kepamo šimtalapio viršus, jį reikia pridengti kepimo popieriumi. Ir dar – neverta išsigąsti, kai kepant išbėgs sviestas – jis karamelizuosis.
Verta atsiminti, kad nereikia perkildinti tešlos gabalų (geriausia, kad pakiltų dvigubai). Lengviau tampyti šiltos kočiotos tešlos lakštus. Šimtalapio gamyba gali užtrukti kelias valandas ar net dvigubai ilgiau.
Naujausi komentarai