Pereiti į pagrindinį turinį

Kaune žydi Madrido simbolis

2009-06-08 23:59
Patrauklu: tokiais gražiais žiedais pasipuošia ir namie auginamos feichojos.
Patrauklu: tokiais gražiais žiedais pasipuošia ir namie auginamos feichojos. / Tomo Raginos nuotr.

Grįžusieji iš Ispanijos tvirtina, kad Madrido simbolis yra žemuoginis medis ir smaližė meška. Sunku pasakyti, ar Puerta del Sol aikštės skulptūrinėje kompozicijoje pavaizduotas žemuoginis medis yra feichoja, tačiau šiuo metu VDU Kauno botanikos sode žydi tikra feichoja, kuri vadinama žemuoginiu medžiu (matyt, dėl jo žemuogių kvapo vaisių). Tad abi Madrido simbolio dalis – mešką ir žemuoginį medį – galima pamatyti ir Kaune – Zoologijos bei Botanikos soduose.

Botanikos sodo oranžerijoje dabar gausiai žydinčios feichojos protėviai yra kilę iš Pietų Amerikos. Į Europą žemuoginis medis pirmą kartą buvo atgabentas XIX a. pabaigoje. Šie puošniai žydintys visžaliai augalai gali augti ir kambaryje, juos galima užsiauginti iš sėklų, kurių gausu vaisiuose.

Kaip auginti feichojas, kad jos po ketverių ar penkerių metų duotų vaisius, gali patarti oranžerijoje dirbančios specialistės, tačiau nesuklysite įterpę sėklą į lengvą, purią vazono žemę.

"Jei auginsite feichoją, tai greičiausiai paragausite ir jos vaisių, kurie susiformuoja iš kryžmiškai apdulkintų žiedų. Tai reiškia, kad augalai yra savidulkiai, tačiau pravartu žydinčias feichojas retsykiais papurtyti", – aiškino Botanikos sodo vyresnioji agronomė Vitalija Petrauskaitė. Beje, namuose feichojos per daugelį metų gali pasiekti ir buto lubas. Botanikos sode šis 30 metų medis-krūmas šiuo metu pasistiebęs į aukštį maždaug keturis metrus.

Feichojų vaisiai yra slyvos formos, tamsiai žali, dažniausiai raukšlėti, ananasų skonio. Jie valgomi ne tik švieži, bet ir konservuoti, virti (kompotai, uogienės) ir pan. Feichojos vertinamos ir kaip dekoratyvūs augalai, pamaloninantys akį rožinės spalvos žiedais ir tamsiai žaliais lapais, kurių apačia pūkuota, sidabriška.

Feichojos garsėja dideliu vandenyje tirpstančių jodo junginių kiekiu. Todėl sergantieji skydliaukės ligomis jų vaisiais gydosi. Vaisiai taip pat laikomi specialiu dietiniu maistu. Itin tinka vartoti sergant ateroskleroze, vyresnio amžiaus žmonėms.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų