Rotušės aikštėje malonu pasidžiaugti pagrindine miesto egle, angelais ir artėjančių švenčių šurmuliu, o visai netoli esančioje "Eglės galerijoje" galima aplankyti įspūdingus, Kalėdų dvasia alsuojančius "Vilties sodus".
Šiaudai, medis ir auksas
Mažutėje Raguvos gatvelėje esančioje galerijoje keturios menininkės – tapytoja Elena Kniūkštaitė, šiaudinių sodų pynėja Bronė Gricienė, medžio skulptorė Rūta Kavaliauskienė ir iliuminacijų kūrėja Ieva Stumbraitė – eksponuoja įspūdingą, sakralumo ir kruopštaus darbo kupiną parodą "Vilties sodai". Joje, regis, išties įmanomas vilties stebuklas: beribis kosmosas atsiveria vien didžiuliuose pintuose B.Gricienės soduose, jaukiai tradiciniuoe ir gana neįprastais kutais išpuoštuose, padabintuose snaigėmis bei paukšteliais. Iš medžio pliauskos gimę R.Kavaliauskienės angelai – santūrūs ir susimąstę – įprasmina tylą, nuskaidrina mintis bei laukimą. Vilties laukimą, tikėjimą grožiu ir gėriu.
O jei tyloje darosi nejauku ir norisi mintis paganyti, duoti joms peno – tereikia stabtelti prie I.Stumbraitės iliuminuotų miniatiūrų, kuriose arkangelas Gabrielius, Apreiškimo scenos ir tiesiog atsiverianti erdvė, kurioje norisi pabūti.
Beje, iliuminuoti išvertus iš lotynų kalbos reiškia apšviesti, senovėje iliuminuotoms inicialinėms raidėms ir ištisoms scenoms gražinti buvo naudojami brangūs metalai bei gryni pigmentai, neretai brangesni ir už auksą. Ir I.Stumbraitė miniatiūras kuria ant ypatingos kokybės popieriaus, neretai – ant veršiuko odos, pati gaminasi daugelį pigmentų, naudoja rankų darbo kiaušinio temperą, 23 3/4 karatų aukso foliją.
Mama ir dukra
Jauniausioji parodos dalyvė I.Stumbraitė – dailininkė-freskų restauratorė, daugiausia laiko praleidžianti restauruodama kultūros paveldo vertybes. Prieš keletą metų menininkė rimtai susidomėjo iliuminuotomis miniatiūromis, kurios anksčiau puošdavo ranka rašytas knygas (manuskriptus), o šiandien ji – tarptautinės asociacijos, jungiančios geriausius pasaulio kaligrafus bei iliustruotojus "Naujieji Limburgo broliai" narė. "Eglės galerijoje" – I.Stumbraitės pirmoji kūrybos darbų paroda.
Jos mama – žinoma angelų kūrėja R.Kavaliauskienė, kurios angelai "išsivaikščioję" po visą pasaulį, ir šioje parodoje įsigyti galima vos vieną kitą, dauguma – neparduodami, o visas mažų, originalių, vis kitą personažą įkūnijančių angeliukų choras buvo išgraibstytas akimirksniu, dar iki parodos atidarymo.
Parodoje eksponuojami R.Kavaliauskienės angelai išsiskiria mąslumu, kiek liūdnoku žvilgsniu ir tyrumu, tai tikrai ne žemės gyventojai, nors jų pavidalai – žmogaus kūno formų. Plonos, kiek išstypusios jų figūros tik patvirtina, kad jos – tik forma, vaizdinys ne tiek mūsų akims, kiek sielai.
"Kartais žmonės užsisako angelą, nurodydami, ką jis turi įkūnyti, nuo ko apsaugoti ir apvalyti, – šypsosi R.Kavaliauskienė, – tačiau tuomet angelas užgimti negali. Gera su žmogumi pabendrauti, jį pajusti, bet keista, kai žmogus tarsi nori angelui įsakyti, juo nuplauti savo negerumus, net purvą". Išties – galbūt angelą reikia nusipelnyti ir nebūtinai jis turi būti matomas, tik matomą prisiminti lengviau, o jo nepamirštant, lengviau ir gyventi.
Vilties burtažodis
E.Kniūkštaitės ypatingos šviesos palytėtuose paveiksluose atgyja šventieji madonų veidai, medžiai ir krūmai, saugantys paslaptį, tikėjimą, viltį. 2010 m. išrinkta įsimintiniausia Kauno menininke Elena Kniūkštaitė gyvena mažame Rumšiškių miestelyje, tyloje ir ramybėje, tyla ir ramybe bei sakraliu įspaudu paženklintos ir jos drobės, kuriose erškėtis, avinukas ar paprasta obelis, kaimo troba tampa simboliu, kito pasaulio faktu.
"Nieko ypatingo, gyvenu, tapau", – apie kūrybą nedaugžodžiauja E.Kniūkštaitė, tačiau žiūrovas jos paveiksluose atranda ypatingą šviesą, kitą dimensiją, maldai prilygstančius išgyvenimus.
Keturios, skirtingų sričių, savitų pasaulių menininkės "Eglės galerijoje" sukūrė vientisą, viltimi, skaidriu laukimu alsuojančią parodą. "Ateikite pasižiūrėti, – kviečia galerijos savininkė Eglė Mickutė, – Ne tik pamatysite šių menininkių darbus, gali būti, jog įminsite ir burtažodį, kurio reikia norint, kad iš medžio, augalo stiebelio, aukso dulkės ir dažų gimtų Gyvenimo viltis".
Naujausi komentarai