Pereiti į pagrindinį turinį

Prancūzų menininko komikso herojus – Kaunas

2016-11-26 19:00

Pažadintas telefono skambučio, vaikinas suvokia atsidūręs nepažįstamuose namuose, nežinomame mieste, iš kurio ištrūkti nepadeda net žemėlapis, – jis pernelyg painus. Vaikinas nusprendžia pasiduoti tėkmei – leistis vedamas paties miesto. Tokia intriga prasideda pasakojimas – savo forma ne mažiau intriguojantis nei turiniu: prancūzų menininkas Benjaminas Courtault sukuria komikso novelę, kurio pagrindinis herojus – Kauno miestas.

B. Courtault B. Courtault B. Courtault B. Courtault B. Courtault B. Courtault B. Courtault B. Courtault B. Courtault B. Courtault B. Courtault

Išprusimo spragos

Komiksas – unikali medija istorijai papasakoti. Pieštiniame naratyve nesunku perteikti veiksmą, judesį ir garsą. Minimalūs teksto intarpai, sąveikaudami su nuosekliomis iliustracijomis, kuria interpretatyvų pasakojimą – individualiai perskaitomą ir suvokiamą istoriją.

"Sukurti komiksą sudėtinga, nes koncepcijos realizavimas reikalauja keleto kūrybinių etapų, o tam reikia skirti nemažai laiko", – sako komiksų kultūrą Lietuvoje ir už jos ribų skatinantis, plačia kūrybine veikla užsiimančios grupės "Kitokia grafika" ir Komiksų kultūros centro vadovas Nerijus Smola.

Neseniai Kaune veiklą pradėjusio centro vadovas apgailestauja, kad Lietuvoje komiksų kultūra nėra populiari. "Įvairių kartų atstovams gerai žinomi tik pieštiniai pasakojimai apie "Paršiuką Čiuką", "Ančiuką Donaldą", tačiau tai lygiai tas pats, jei galvotume, kad visi animaciniai filmukai yra sukurti tik Walto Disney. Tai iškreiptas vaizdas, parodantis kultūros stoką, neišprusimą", – pastebi jis.

Pasiteisinęs sprendimas

Šias spragas komiksų entuziastai stengiasi užpildyti savo įkurto centro veikla. Viena jų – šiais metais "Kitokios grafikos" rengtas ir kuruotas projektas "Portfolio riso", kuriame dalyvavo menininkai iš Lietuvos, tiesiogiai ar ne susiję su komiksų kultūra.

Projekto paroda buvo eksponuota Barselonoje, Helsinkyje, Belgrade. Joje atsiskleidė lietuvių kūrėjų autentiškumas, kuris išryškėjo per kūrinius, atspaustus risografijos technika.

"Risografus naudojame ne pirmieji Lietuvoje, tačiau esame vieninteliai, panaudojantys juos meninei spaudai kurti. Gauname užsakymų iš Didžiosios Britanijos, Lenkijos, kitų užsienio šalių. Risografija šiuo metu yra labai populiari. Šia spaudos technika gaunami rezultatai netikėti, įdomūs, tačiau ji patenkins ne kiekvieno poreikius – jei reikalinga tiksli, švari spauda, risografija netinkama, nes turi ženklų netikėtumo faktorių", – pasakoja N.Smola.

Kodėl risografijos spaudą taip mėgsta komiksų kūrėjai? Dėl kelių priežasčių: baigęs savo kūrinį autorius, jei spausdina jį ofsetu ar skaitmeninės spaudos mašinomis, gauna tai, ko tikisi, o spaudžiant risografijos technika dailininko kūryba tarsi pratęsiama – galutinis rezultatas visada nustebina.

Kurti ir dalytis

Komiksų kultūros centras gali pasidžiaugti tapęs ta vieta, kuriame gimsta unikalus projektas: čia reziduojantis jaunosios kartos menininkas iš Prancūzijos B.Courtault kuria komiksą, kurio pagrindinis herojus – Kauno architektūra.

"Nesitikėjome, kad mūsų paskelbta menine rezidencijų programa bus taip aktyviai domimasi. Gavome apie 30 kūrėjų paraiškų iš įvairių Europos valstybių ir Kolumbijos, Argentinos, JAV. Prie to prisidėjo mūsų draugai – latvių kolektyvas "Kuš!", kurie leidžia tarptautinį Baltijos šalių komiksų žurnalą "Š!" Kolektyvas "Kuš!" yra žymus visame pasaulyje kaip modernaus, šiuolaikinio komikso atstovai", – patirtimi pasidalijo N.Smola.

Menininkų rezidencijų programa apima tris etapus: pirmasis – komikso sukūrimas pagal programos temą, kuri šiais metais yra – Kaunas. Antrasis – kūrybinės dirbtuvės dailininkams, menų studentams, trečiasis – reziduojančio kūrėjo kūrybinio projekto tąsa, įgyvendinimas.

N.Smola pasakoja, kad atsirinkti menininką pirmajai meninei rezidencijai buvo sudėtinga, nes didžioji dalis paraiškas pateikusių kūrėjų buvo patyrę, įdomūs, jų teminiai pasiūlymai stiprūs.

"Stengiamės kuo objektyviau pažiūrėti į atrankos procesą. Galvojome apie tikslinę grupę, kuri matys atrinkto kūrėjo darbus, kokia nauda bus miestui ir pan. B.Courtault koncepcijos pasiūlymas meninės rezidencijos projektui apie Kauną labiausiai patiko ir atitiko visus kriterijus, kuriuos buvome užsibrėžę. Prancūzų menininko kūryboje daug gyvo kūrimo, programinė įranga naudojama tik darbui užbaigti, o tai labai svarbu studentams", – pastebėjo pašnekovas.

B.Courtault pranašumas – jis gali papasakoti apie kūrybos procesą nuo eskizo iki galutinio varianto. "Eskizai yra daugiausia kūrybiškumo reikalaujanti dalis ir kiekvienas studentas turi tai suvokti. B.Courtault neseniai baigė studijas, yra jaunas kūrėjas, išmanantis šiuolaikinio meno tendencijas", – kodėl pasirinko prancūzų menininką, aiškino N.Smola.

"Kitokios grafikos" kolektyvą sužavėjo ir B.Courtault pasiūlymas Kauno projektui: miesto architektūros įtraukimas į kuriamo komikso naratyvą.

Pirmoji patirtis

Studijas Berlyne baigęs B.Courtault šiandien gyvena Paryžiuje, kur kuria iliustracijas spaudos leidiniams ir įgyvendina individualius kūrybinius projektus.

B.Courtault vertinga meninės rezidencijos patirtimi įvardija kūrybines dirbtuves, rengtas Vilniaus dailės akademijos Kauno fakulteto (VDA KF) grafikos specialybės studentams.

"Pirmą kartą vedžiau komikso kūrimo dirbtuves menų studijas pasirinkusiems studentams. Mano tikslas buvo susikoncentruoti į piešiamos istorijos naratyvą, kuris turėjo būti išvystytas trijuose keturiuose piešiniuose. Studentams buvo skirta aiški užduotis: skirtingose miesto vietose atrasti inspiruojančias detales ar situacijas ir savo istorijas dedikuoti Kaunui. Tai buvo intensyvus, įdomus, dinamiškas kūrybinis laikas. Su studentais užmezgėme ryšį, jaučiau prasmę dalydamasis savo patirtimi", – pasakoja menininkas.

Menininko rezidencijoje komiksą jis kūrė inspiruotas modernistinės Kauno architektūros. "Pažindamas miestą tyrinėjau jo eksterjerą, kaupiau medžiagą ir panaudojau ją projektui. Inspiravo pastatų geometriškumas, detalės: langų puošybos elementai, balkonai, tačiau komikse visa perteikiama šiuolaikiškai", – apie Kaune praleistą laiką pasakojo dailininkas.

Kaune kurtas projektas – istorija apie skirtingų pasaulių susidūrimą. "Komiksas apie du vienas kito nepažįstančius žmones, kurie neturėtų susitikti, tačiau per atsitiktinumą susipažįsta. Kartu keliauja neilgai. Skirtingi jų požiūriai, nuomonės konfrontuoja tarpusavyje, atverdami naują pasaulio matymo perspektyvą. Istorijos pabaigoje nepažįstamieji išsiskiria suvokdami, kad prieš sutikdami vienas kitą jie žinojo viską, o išsiskyrę – nebežino nieko", – nespalvoto komikso pasakojimo filosofiją atskleidė B.Courtault.

Pamatyti ir perskaityti grafinį B.Courtault pasakojimą ir lietuvių kūrėjų darbus bus galima 2017-ųjų pradžioje "Kitokios grafikos" iniciatyva pasirodysiančiame 5-ajame komiksų antologijos numeryje, skirtame Kaunui.


Kas? B.Courtault kūrybos projektų parodos atidarymas.

Kada? Lapkričio 25 d. 14 val. veiks iki gruodžio 2 d.

Kur? VDA KF parodų erdvėje.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų