Kelerius metus rengtoje knygoje G. Sviderskytė pirmą kartą išsamiai, argumentuotai, pasitelkusi įspūdingą vaizdinę medžiagą, pasakoja garsiąją „Lituanicos“ istoriją – nuo pasirengimo istoriniam skrydžiui iki katastrofos tyrimo. Ši monografija yra ilgalaikio, plataus, kompleksiško tyrimo rezultatas. Ji parašyta remiantis G. Sviderskytės mokslų daktarės disertacija (2016 m.), kuri buvo įvertinta Lietuvos mokslo tarybos stipendija bei Lietuvos mokslų akademijos premija.
Renginio organizatoriai pabrėžia, kad tai – pirmas akademinis tyrimas, skirtas garsiajai „Lituanicos“ istorijai. Monografijoje atkurta ir išanalizuota praeities įvykių chronologija, išnagrinėtas tradicinis pasakojimas ir jo šerdyje esantis mitas. Šaltiniai, surinkti iš daugiau nei dvidešimties archyvų Lietuvoje, Vokietijoje bei JAV, apima tūkstančius iki šiol netyrinėtų, neviešintų dokumentų.
Nors tradiciškai sakoma, kad „Lituanicos“ paslaptis amžinai saugos Soldino žemė, šįkart gausiais, pagrįstais argumentais brėžiamos naujos pažinimo ribos. „Lituanicos“ istorija – tai ne vien 1933-iųjų įvykiai, kai lėktuvas po skrydžio per vandenyną sudužo (dabartinės) Lenkijos teritorijoje. Veiksmas užsimezga bent dešimtmečiu anksčiau ir siekia beveik mūsų dienas: nuo pat pasiruošimo istoriniam skrydžiui iki katastrofos tyrimo.
Veikėjai – ne tik lakūnai S. Jucevičius-Darius ir S. Girskis-Girėnas, bet ir žymiausi Lietuvos bei užsienio politikai, diplomatai, daugybė karininkų, policininkų, menininkų, funkcionierių, aktyvistų, rezistentų. Jie veda aerodromų takais ir biurokratų koridoriais, per aukščiausios politinės valdžios tribūnas ir užkulisius, priedangos organizacijų bei pogrindžio veikėjų būstines. Atsiveria tuometė įvykių regimybė ir paaiškėja tik retrospektyviai įžvelgiamos giluminės srovės.
Knygos „Lituanica. Nematoma pusė“ pristatymas vyks vasario 28 d. 17 val., VDU mokslo ir studijų centre (V. Putvinskio g. 23-106, Kaunas).
Naujausi komentarai