M. Mažvydo bibliotekoje – susitikimas su rašytoja Ruseckaite ir jos romano „Vienatybė“ pristatymas Pereiti į pagrindinį turinį

M. Mažvydo bibliotekoje – susitikimas su rašytoja Ruseckaite ir jos romano „Vienatybė“ pristatymas

2025-04-11 13:43 diena.lt inf.

Iš užmaršties prikelta tarpukario rašytoja Ona Pleirytė-Puidienė-Vaidilutė, išgyvenusi kūrybos ir šeimyninių dramų, pasipriešinusi to meto požiūriui į kuriančią moterį, atgyja naujausiame Aldonos Ruseckaitės biografiniame romane „Vienatybė“. Balandžio 14 d., pirmadienį, 17.30 val., Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje rašytoja, muziejininkė Aldona Ruseckaitė papasakos apie šią knygą ir jos rašymo užkulisius, pavedžios klausytojus savo herojės Onos likimo vingiais. Pokalbį moderuos literatūrologas profesorius Petras Bražėnas.

Ona Pleirytė-Puidienė-Vaidilutė (1882–1936) mokėsi Šveicarijoje, vėliau Puidų šeima (jos vyras rašytojas Kazys Puida) septynerius metus gyveno Čeliabinske, Sibire. O. Puidienė globojo Pirmojo pasaulinio karo pabėgėlius lietuvius, kūrė stovyklas. Pilietinio karo metu ilgai blaškėsi po Rusiją. 1920 m. per Maskvą grįžo į Kauną, įsiliejo į kultūrinį ir visuomeninį gyvenimą. Išleido tris knygas, svarbiausia jų – romanas „Tėviškė“, kurį kaip reikšmingą kūrinį įvertino Maironis.

A. Ruseckaitę patraukė ypatinga O. Pleirytės-Puidienės patirtis – septyneri metai Rusijoje, Sibire, – ten tiek visko matyta, girdėta, išgyventa. Atskira tema – sudėtingi šeiminiai santykiai su vyru rašytoju Kaziu Puida. Be galo jautriai O. Pleirytė-Puidienė išgyveno motinystę, užaugino tris vaikus, kuriuos dievino ir kurie jai suteikė ne tik džiaugsmo, bet ir daug sielvarto. Knygos autorė praveria ir slaptą rašytojos gyvenimą, jos priklausomybes.

Partnerio nuotr.

„Manęs daug kas klausė, kodėl rašau apie ją, juk beveik niekam nežinoma. Užtat ir norėjau parašyti, kad nežinoma, o įdomi, labai sudėtingo likimo ir gyvenimo, kurį formavo ir istoriniai to meto įvykiai, ir rašytojos prigimtinės charakterio savybės“, – tvirtino autorė.

Aldona Ruseckaitė. L. Vancevičienės nuotr.

Herojės gyvenimo įvykiai pamatomi plačioje jos gyvenamo laiko kultūrinio ir visuomeninio gyvenimo perspektyvoje: Mintauja, Plungė, Vilnius, laikraštis „Vilniaus žinios“, pirmoji dailės paroda, bendravimas su M. K. Čiurlioniu, Antanu ir Sofija Smetonomis, Jonu Basanavičiumi, Petru Vileišiu, Gabrieliumi Žemkalniu-Landsbergiu, Sofija Kymantaite, Juozu Tumu-Vaižgantu, Jonu Biliūnu. Knygoje – daug autentiškos archyvinės medžiagos, remiamasi O. Puidienės dienoraščiu, skelbiama mažai žinomų faktų iš itin margos ir neramios rašytojos epochos.

„Vienatybė“ – šeštasis A. Ruseckaitės biografinis romanas apie svarbias Lietuvos literatūros asmenybes, išleistas Lietuvos rašytojų sąjungos leidykloje. Populiarumo sulaukė jos knygos apie Maironį, Žemaitę, Vytautą Mačernį, Vinco Mykolaičio-Putino moteris, o ką tik pasirodė ir naujas jos romano apie Salomėją Nėrį leidimas.

Aldona Ruseckaitė. R. Guigos nuotr.

Knygos pristatymas vyks balandžio 14 d., 17.30  val., Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Renginių erdvėje, III a., 305 kab. Renginys nemokamas, bus galima įsigyti A. Ruseckaitės knygų ir gauti autografą.

Straipsnis užsakytas

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų