Pereiti į pagrindinį turinį

Kaune koncertuos estų džiazo trio „Carrot Lights“

2014-01-21 13:38
DMN inf.
Kaune koncertuos estų džiazo trio „Carrot Lights“
Kaune koncertuos estų džiazo trio „Carrot Lights“ / Organizatorių nuotr.

Beveik penkerius metus vykstantis Lietuvos džiazo federacijos ir Estijos džiazo sąjungos bendradarbiavimas tęsiasi ir 2014-aisiais. Šios organizacijos kartu su koncertų sale Piano.lt ir Kauno menininkų namais pirmą kartą pristato trijų jaunų ir labai talentingų muzikos profesionalų „Carrot Lights” pasirodymus.

Koncertai vyks sausio 29 d., trečiadienį, 18 val.  Kauno menininkų namuose ir sausio 30 d., ketvirtadienį, 19 val. Vilniaus Piano.lt koncertų salėje. Koncerte Vilniuje kartu muzikuos ir lietuvių saksofonininkas Liudas Mockūnas.

„Carrot Lights” – trio iš Estijos, derinantis iš pirmo žvilgsnio nesuderinamus dalykus:  pop muziką su laisva improvizacija ir džiazu. Visi trys grupės nariai labai aktyvūs Estijos muzikos scenoje. Pianistas Joel Remmel ir būgnininkas Kaspar Kalluste yra pelnę jaunųjų džiazo talentų apdovanojimą ir dabar yra vieni paklausiausių šalies muzikantų. Jie bendradarbiavo su tokiais pripažintais muzikais kaip Kurt Eling, Jussi Kannaste ir kitais.

Grupės lyderė Laura Poldvere, taip pat žinoma kaip Paula Mustikas, improvizaciją atrado perėjusi solidų muzikinį kelią – nuo dalyvavimo Eurovizijoje, popmuzikos iki studijų Vokietijoje, Estijoje, JAV ir Olandijoje. Pastaruoju metu ji bendradarbiauja su legendiniu būgnininku Hanu Benninku, padedančiu Laurai atrasti savo unikalų balsą improvizacijoje.

Interviu su viena iš „Carrot Lights“ narių dainininke Paula Mustikas. 

– Vienas pirmųjų faktų, kurį pastebėjau Tavo biografijoje – tai Eurovizijos dainų konkursas. Papasakok plačiau apie savo lūkesčius, patirtį ir kaip jauteisi jame dalyvaudama.

– Man buvo keturiolika, kai dalyvavau populiariausios Estijos radijo stoties rengiamame konkurse. Nugalėtojo prizas – popmuzikos meistro Sveno Lohmuso specialiai parašyta daina, skambėsianti Estijos Eurovizijos atrankos finale. Nežinau kodėl, bet laimėjau šį konkursą. Atlikau Noros Džouns dainą „Come Away With Me“, kuri naktinio klubo, kur vyko konkursas, kontekste skambėjo labai keistai.

Svenas nusprendė parašyti solo dainą man ir atskirą dainą naujai merginų grupei „Suntribe“, suburtai specialiai Eurovizijai.  Mūsų, merginų, jėga buvo tuomet kažkas naujo, ir mes sugebėjome laimėti Estijos finalą. Solo daina liko antra, tad buvau netoli kelionės į Kijevą viena.

Žinoma, dainuoti prieš tokią milžinišką auditoriją buvo fantastiška patirtis. Turiu prisipažinti, kad ten nebuvau visiškai savimi – šokti scenoje, prisiminti choreografiją ir atrodyti kaip Pepei Ilgakojinei man buvo nauja. Tada labiau pažinau save ir muzikos industriją.

– Kaip atradai improvizacinę muziką?

– Bakalauro antrojo kurso egzaminų metu aš pradėjau ieškoti savo muzikinės kalbos ir aranžavau Wayno Shorterio kūrinį „Deluge“. Po egzamino džiazo katedros vedėjas Jaakas Sooaaras mane pristatė dainininkei Anne-Liis Poll, kuri dabar yra mano dėstytoja. Nuo tada vis giliau ir giliau pasinėriau į laisvą improvizaciją, to mokiausi ir magistro studijų metu, lankiau daug meistriškumo kursų Estijoje ir užsienyje.

Manau, kad noras išrasti naują garsą ir iš jo kurti naują istoriją manyje slypėjo seniai, tačiau Anne-Liis parodė man įrankius ir suteikė žinių, kaip tai padaryti.

– Jūsų grupės pavadinimas – „Carrot Lights“ – reiškia „Morkų šviesa“. Kaip sugalvojote tokį pavadinimą?

Estijoje labai daug grupių, turinčių gyvūnų vardus („Ewert and the Two Dragons“, „Frankie Animal“, „Tenfold Rabbit“), todėl nusprendėme tapatintis su daržovėmis.

– Jūs jungiate roką, popmuziką su džiazu ir laisva improvizacija. Kas bendro tarp šių stilių?

– Bendras elementas – tai mes ir mūsų muzikos interpretavimas. Galbūt kažkas jau sugalvojo gerą pavadinimą stiliui, kurį mes grojame?

– Grupėje tu groji su savo vyru. Ir gyvenime, ir scenoje būnate kartu. Ar tai padeda geriau vienas kitą suprasti muzikoje?

„Carrot Lights“ – vienintelė grupė, kur mes grojame kartu, taigi nėra jokio pavojaus, kad buvimo kartu bus per daug. Man patinka, kaip jis groja, ir tai dar vienas  privalumas mūsų santuokoje.

– Tu mokeisi Estijoje, Vokietijoje, JAV, dabar mokaisi Olandijoje. Ką manai apie mokyklų, tradicijų, požiūrio skirtumus?

– Kiekviena mokykla suteikė naujų žinių ir patirties, svarbiausia rasti tinkamus mokytojus. Labai vertinu dėstytojų ir studentų santykius Estijoje. Jie matė mano pažangą per pastaruosius trejus metus.  Esu tikra, kad būtent jie suteikė patį nuoširdžiausią grįžtamąjį ryšį.

– Pastaruoju metu koncertavai  su legendiniu Hanu Benninku. Kokia Tavo patirtis, grojant su šiuo nuostabiu muzikantu?

– Hanas yra tikras džentelmenas, tačiau dažnai mėgsta išbandyti žmones scenoje. Savo grojimu  jis parodė, kad reikia laikytis savo stilistikos. Be to, Hanas padrąsino mane dainuoti keisčiausius dalykus, kurie šauna man į galvą.


Trumpa grupės „Carrot Lights“ narių biografija

Laura Remmel dainininkės karjerą pradėjo 2005 m. Tuomet su grupe „Suntribe“ ji gavo šansą atstovauti Estiją Eurovizijos dainų konkurse Ukrainoje. Taip pat  ji laimėjo vieną prestižiškiausių vokalo konkursų „Kaks Takti Ette“, po kurio pradėjo aktyviai koncertuoti visoje Estijoje.

Laura išleido tris pop albumus, dirbo su daugeliu kitų projektų. 2007 m. ji pelnė stipendiją studijoms Berklio koledže, Bostone, vėliau studijavo džiazo ir roko mokykloje Freiburge, Vokietijoje, bakalauro studijas baigė Estijos muzikos akademijoje ir nusprendė toliau gilintis į improvizacinę muziką.

2009 m. su grupe „Tom Naisoo Trio and Laura“ įrašė ir Japonijoje išleido kompaktinį diską. Laura aktyviai koncertuoja su su savo grupe „Krokodili Kvartett“, kurią sudaro muzikantai iš Šveicarijos, Vokietijos ir Anglijos. Visi jie susitiko Nyderlandų improvizacijos akademijos meistriškumo kursuose. Nuo 2012 m. Laura pradėjo koncertinę pažintį su vienu žymiausių Olandijos būgnininkų Hanu Benninku.

Kasparas Kalluste pažintį su muzika pradėjo septynerių – nuo fortepijono. Vėliau jis pradėjo groti būgnais ir subūrė savo pirmąją pankroko grupę. Kasparas studijavo Talino Georgo Ottso muzikos koledže, taip pat Malmės muzikos akademijoje, o bakalauro ir magistro studijas baigė Talino muzikos akademijoje.

Kasparas įrašinėjo albumus su „Tanel Padar and The Sun“, Ott Lepland, „FrankFrank“, „Carrot Lights“, Raivo Taifenau ir Liisi Koikson, „Arcticum“  ir kitais. Taip pat jis dalyvavo daugelyje televizijos projektų, tokių kaip „Estonian Pop Idol“, „Laulud Tahtedega“, „Eesti otsib lemmiklauku“. K. Kalluste trio albumas turėtų pasirodyti šių metų pavasarį.

Joel Rasmus Remmel – pianistas ir kompozitorius. Pradėjęs nuo klasikinio fortepijono, pastaruosius penkerius metus jis aktyvus džiaze. Savo kompozicijose jis jungia šiuolaikinę improvizaciją, klasikinę ir pop muziką su džiazu. Tai jam leidžia išreikšti savo idėjas ir jausmus, išvengiant pernelyg chaotiško garso.

Joel trio, gyvuojantis beveik trejus metus, neseniai išleido albumą „Crystal Snow“. Jis taip pat yra  grupių „Carrot Lights“ ir „Kalju band“ narys bei atlikėjas Kadri Voorand, Lauros Junson  ir Hedvigos Hanson grupėse.

Joel netrukus baigs magistro studijas Estijos muzikos akademijoje, Gotheborgo universitete. Taip pat  jis – daugelio tarptautinių meistriškumo kursų dalyvis. 2013 m. spalį pianistas buvo pakviestas į Europos džiazo orkestrą, su kuriuo gastroliavo Europoje. Be nuostabių estų muzikantų, Joel koncertavo su tokiomis asmenybėmis kaip Kurt Eling, „New York Voices“, Philip Hamilton, Jussi Kannaste, Markus Ketola, Pauli Lyytinen, Ville Pynssi ir daugeliu kitų.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų