Kauno centre atsirado nauja vieta ramiam susitikimui su knyga. Vilniaus g. 30 vidiniame kieme įsikūrusioje kavinėje atidaryta komiksų skaitykla. Skaityklos įkūrėjai kviečia nusiteikti rimtoms temoms, nors ką paskaityti, ras ir vaikai.
Keliaujančia komiksų skaitykla vadinama maždaug 200 leidinių kolekciją pradėjo rinkti komiksų kultūrą Lietuvoje skleidžianti VšĮ "Kitokia grafika". Keletą metų Vilniuje veikusi skaitykla pernai pavasarį iš sostinės ji atsikraustė į Kauną, o šiomis dienomis iškeliavo į senamiestį.
Kavinės, kuri dalį savo patalpų skyrė knygoms, vadovai patikina – skaitytojai nėra įpareigoti ką nors pirkti, vis dėlto kava ar arbata jau yra tapusios neatsiejamomis skaitymo palydovėmis.
Viena iš priežasčių, kodėl knygos atkeliavo iš Vilniaus, – nebeužteko esamos skaityklos. Daugumą knygų įsigijo pati "Kitokia grafika", tačiau nemažą dalį paaukojo žmonės. Skaitytojų ratas vis augo, o jų dovanotos knygos nebetilpo į lentynas.
Dauguma skaityklos knygų – gerai žinoma komiksų klasika. Vaikai ras lietuvių kalba išleistus legendinius "Tenteno nuotykius", vyresni skaitytojai turės galimybę palyginti amerikiečio Arto Spiegelmano bene žymiausio pasaulyje grafinio romano "Maus" vertimus į lietuvių lenkų ar vokiečių kalbas, paskaityti teorinės literatūros apie šio kūrinio atsiradimą ir jo problematiką.
Kavinės lankytojai ras ir kitų grafinių pasakojimų, liudijančių skaudžias politines, istorines, asmenines patirtis: išgyventą Irano revoliuciją, nacistinės Vokietijos siaubą, Palestinos konfliktą, vėžį. Norintiems pasigilinti į komiksų kūrimo istoriją ir tendencijas skirta beveik visa lentyna teorinės medžiagos.
Tarp komiksų lietuvių, anglų, vokiečių, rusų, lenkų ir kitomis kalbomis yra ir pasakojimų be žodžių, kai istorija kuriama tik vaizdu. Atskiros lentynos skirtos japonų mangos ir fantastinių komiksų gerbėjams. Skaitykla demonstruoja ne tik žanrų įvairovę, bet ir komiksų leidybos galimybes: šalia didžiųjų leidyklų leidinių, lentynose galima aptikti nemažai savilaidos pavyzdžių – zinų, puošiančių lentynas menininkų eksperimentine raiška.
Tie, kurie dar niekada rankose nelaikė rimtos komiksų knygos ir mano, kad tai tik vaikų pramoga, "Kitokia grafika" siūlo pažintį pradėti su pasaulio klasika tapusiais komiksais, dažnai vadinamais tiesiog grafiniais romanais. Jų stiprybė – kompleksiška ir įdomi istorija. Prie tokių komiksų priskiriami ir lietuvių kalba išleisti Arto Spiegelmano "Maus" bei Marjane Satrapi "Persepolis".
"Maus" – be abejonės, vienas žymiausių grafinių romanų, už kurių autorius pelnė prestižinę Pulitzerio premiją. Knygos autorius A.Spiegelmanas pasakoja holokaustą išgyvenusio savo tėvo, Lenkijos žydo, gyvenimo istoriją. "Persepolis" – autobiografinis romanas, pasakojantis iranietės merginos istoriją, kuri dėl Islamo revoliucijos nubloškiama į Europą.
Abejojate, ar verta imti į rankas komiksą, gal perskaityti grafinį romaną geba ne kiekvienas? Atsakymas paprastas: jis skaitomas kaip įprasta knyga – iš kairės į dešinę, o spragą tarp paveikslėlių užpildo skaitančiojo smegenys. Tokiu pačiu principu veikia ir kinas. Kai komiksas įtraukia, intuityviai pajunti, kaip reikia jį skaityti ir išgyventi.
Naujausi komentarai