Idėjų dar turi sočiai
Prieš dešimtmetį E. Ožeškienės gatvėje esantį kiemelį pradėjo puoselėti čia gyvenantis menininkas Vytenis Jakas. Iš pradžių ant sienų atsirado keli piešiniai, užrašai „Bendra būtis“. Netrukus tai išaugo į Kiemo galeriją, kurioje kaskart užsukus galima rasti vis naujų akcentų.
Ir dabar įžengus į Kiemo galeriją pasitinka numargintos sienos, ant kurių nutūpė čia gyvenusių ar tebegyvenančių žmonių istorijos, jų likimo vingiai. Piešiniai nutapyti kone ant kiekvieno Kiemo galerijoje esančio namo, žmonių istorijos atsiveria iš visų aukštų. Gimtadienio šventėje kalbintas šios erdvės įkūrėjas tikino, kad idėjų per tą laiką buvo gausybė, dar tiek pat jų norėtų įgyvendinti ateityje.
„Dešimt metų, manau, labai daug. Jei ši idėja išsilaikė dešimt metų, tai rodo, kad ji turi pagrindą gyvuoti. Per tą laiką įvykęs didžiausias pokytis yra tai, kad kaimynai pradėjo bendrauti. Dabar kiekvienas gali padėti, prisidėti. Į Kiemo galeriją žiūriu labai plačiai, čia daug kontekstų, pasakojimų. Ir apie žydus, kiek turėjau, tiek papasakojau savo darbais, tačiau vis dar kas nors atsiranda. Idėjų tikrai užtenka, kaip dar galeriją užpildyti“, – kalbėjo V. Jakas.
Vytenis Jakas. Regimanto Zakšensko nuotr.
Taikos kiemas
Kiemo galerijoje – gausu žydų gyvenimo istorijų. Viena jų siejasi su čia gyvenančia Bella Shirin. Moteris pripažino, kad ši vieta jai labai brangi, o sunkiu momentu čia gali rasti palaikymo, kuris reikalingas ne tik jai, bet ir į karą įsitraukusiam Izraeliui.
Šis kiemas yra tarsi tiltas tarp žmonių.
„Šiame kieme gyvenu jau septynis metus, o visa Kiemo galerija gyvuoja jau dešimt metų. Vytenis yra ir mano kaimynas, ir labai geras draugas. Šioje erdvėje vyrauja bendruomeniškumas, nes čia buriasi žmonės, kaimynai, visi kartu gali kurti.
Dabar man tikrai reikia palaikymo, nes mano šeima – sūnus ir anūkės – yra Izraelio ugnyje. Kaune yra nuostabūs žmonės, esu sugraudinta, nes draugai, pažįstami nuolat siunčia palaikymo žinutes. Kai aš atvažiavau čia gyventi, nusprendžiau, kad šis kiemas bus taikos vieta, į kurią atvažiuos žmonės iš viso pasaulio. Šis kiemas yra tarsi tiltas tarp žmonių“, – kalbėjo visuomenininkė B. Shirin, ilgą laiką Izraelyje gyvenusi, o dabar sugrįžusi į gimtąjį Kauną.
Bella Shirin. Regimanto Zakšensko nuotr.
Svarbi vieta
Į Kiemo galerijos jubiliejų susirinko ne tik čia gyvenantys kauniečiai, tačiau ir garbūs svečiai. Dėmesį parodė Japonijos ambasada Lietuvoje. Taip pat sveikinimo žodžiai perduoti ir iš Izraelio ambasados Lietuvoje.
Į šventę pakviesti ir Kauno visuomenininkai, puoselėjantys kultūros gijas ir pasakojantys mieste gyvenusių žmonių istorijas. Kiemo galerijos gimtadienyje sutiktas kultūros ministras Simonas Kairys taip pat pažymėjo, kad tokios vietos labai svarbios.
„Šiuolaikiniame pasaulyje svarbu būti įdomiam. Tie miestai, kurie turi tokių vietų kaip Kiemo galerija, kurios traukia ateiti ir pamatyti kažką neįprasto ir nepaprasto, veikia kaip magnetas. Matome, kiek lankytojų iš įvairiausių pasaulio kraštų šis kiemas suburia. Kalbant apie žydiškąją istoriją, ji labai svarbi tiek Kaunui, tiek Lietuvai.
Vertinant tai, kas pastarąją savaitę vyksta Izraelyje, tokių vietų reikšmė tik išauga, nes suprantama, kad viskas yra labai trapu. Tačiau, nors ir yra sunkus metas, žmonės vis tiek kartu kuria bendrą pasaulį, dalijasi istorijomis, skleidžia meną ir kultūrą. Tokie taškai, kurie susiję su istorija, priverčia sustoti, įsiklausyti ir jie iš tiesų daro įtaką visuomenei suprasti, kas iš tiesų vyksta pasaulyje“, – dar daug idėjų įgyvendinti linkėjo S. Kairys.
Naujausi komentarai