Solidžiu koncertu Kauno valstybinėje filharmonijoje bus paminėtos iškilaus Lietuvos kompozitoriaus, dirigento ir muzikos pedagogo Juozo Karoso 125-osios gimimo metinės.
Kartu su Lietuvos muzikų sąjunga ir kompozitoriaus anūko Sauliaus Karoso labdaros ir paramos fondu rengiamas koncertas po vienu stogu suvienys iškiliausius Lietuvos atlikėjus, kurie pristatys plačią kompozitoriaus kūrybinio kelio retrospektyvą.
Ankstyva pažintis su muzika
Anykščių rajone gimęs būsimasis kompozitorius J.Karosas augo muzikalioje daugiavaikėje šeimoje. Dar vaikystėje savarankiškai pramokęs griežti smuiku ir armonika, jis gimtosiose apylinkėse pagarsėjo kaip puikus liaudies muzikantas ir dainininkas.
Siekdamas profesionalumo, smalsus jaunuolis privačiai mokėsi groti vargonais, pianinu, o tuometė pažintis su kompozitoriumi Juozu Gruodžiu paskatino pasirinkti muziko profesiją. Po studijų Rygos konservatorijoje pas žymų profesorių Jazepą Vitolį J.Karosas įgijo vargonininko ir kompozitoriaus diplomą. Entuziastingas muzikas buvo aktyvus Rygos, vėliau Kauno, Šiaulių ir Klaipėdos muzikinio gyvenimo veikėjas. Jis vadovavo chorams, dirbo pedagoginį darbą, dirigavo dainų šventėse, rengė koncertus.
Ilgą laiką J.Karosas vadovavo Klaipėdos muzikos mokyklai, kuriai 1990 m. buvo suteiktas kompozitoriaus vardas. Antrojo pasaulinio karo metais jo iniciatyva muzikos mokykla buvo įkurta Šiauliuose.
Pedagogikos vaisiai
Daugelis žymių Lietuvos muzikų už jų gebėjimų atradimą ir postūmį profesionaliosios muzikos pasaulio link yra dėkingi būtent neeiliniu pedagogo talentu apdovanotam J.Karosui.
Įpusėjus XX a. kompozitorius apsigyveno Vilniuje, kur profesoriavo Lietuvos valstybinėje konservatorijoje, skaitė muzikos teorijos paskaitas Juozo Tallat-Kelpšos muzikos mokykloje, dirbo Vilniaus valstybinio pedagoginio instituto Muzikos katedroje.
J.Karosas yra muzikos vadovėlio "Garsų keliais" autorius, jo plunksnai priklauso atsiminimų knyga "Nueitas kelias". Kompozitoriaus kūrybiniame palikime gausu oratorijų, simfonijų, koncertų fortepijonui ir styginiams instrumentams, kamerinės muzikos, skirtos įvairioms ansamblių sudėtims. Ypač aukštai muzikologai vertina J.Karoso vokalinę muziką, o dainininkų ir chorų repertuaruose nuolat skamba jo harmonizuotos liaudies dainos.
Unikali galimybė
Jubiliejinis koncertas, kurį ves ir apie kūrėjo asmenybę vaizdžiai pasakos kompozitorė Audronė Žigaitytė-Nekrošienė, suvienys didžiulį būrį puikių atlikėjų ir suteiks puikią progą prisiminti jau žinomus ar išgirsti rečiau skambančius J.Karoso kūrinius.
Preliudus fortepijonui skambins subtilioji pianistė Birutė Vainiūnaitė, harmonizuotas ir originalias dainas atliks du iškilūs Lietuvos sopranai: Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatė Asta Krikščiūnaitė ir puikiai šalies melomanams pažįstama Nomeda Kazlauskaitė-Kazlaus. Dainininkėms akompanuos nuolatiniai jų scenos partneriai – pianistai Audronė Kisieliūtė ir Linas Dužinskas.
Koncerto metu skambės du išskirtiniai J.Karoso kamerinės muzikos kūriniai. Sonatą violončelei ir fortepijonui atliks puiki violončelininkė Ramutė Kalnėnaitė bei pianistas Eugenijus Žarskus, o iškalbingą sonatą "Jūros legenda" smuikui ir fortepijonui gros žavus, nuolat naujų išraiškos priemonių ieškantis ir gyvybingu stilistikos pojūčiu klausytojus stebinantis smuikininkės Rūtos Lipinaitytės ir pianistės Indrės Baikštytės duetas.
Koncerto klausytojai turės progą išgirsti net dviejų choro kolektyvų muzikavimą. Talentingo chorvedžio Romualdo Gražinio vadovaujami Nacionalinės M.K.Čiurlionio menų mokyklos choras ir choras "Aidija" jubiliejinio koncerto metu atliks J.Karoso harmonizuotas, išplėtotas lietuvių liaudies ir originalias dainas, kurios tikrai ras atgarsį kiekvieno vakaro svečio širdyje.
Kas? Koncertas, skirtas kompozitoriaus Juozo Karoso (1890–1981) 125-osioms gimimo metinėms paminėti.
Kur? Kauno valstybinėje filharmonijoje.
Kada? Gruodžio 18 d. 18 val.
Naujausi komentarai