Neatsiejama prigimtis
„Bibliotekos prigimtis yra neatsiejama nuo tvarumo koncepcijos. Juk biblioteka skatina skaitytojus ne pirkti knygas, o skolintis“, – sakė KRSVB direktorės Irena Stančiauskienė. Surengusi skaitytojų pažymėjimų dovanojimo akciją, biblioteka pakaunės gyventojus paakino būti dar tvaresniais, mažinti knygų pirkimo apimtis. Daugiausia – net 32 – skaitytojų pažymėjimų nemokamai išduota Domeikavos padalinyje.
„Vienos svarbiausių bibliotekos veiklų – skaitmeninio raštingumo, gerinančio žmonių galimybes darbo rinkoje, – skatinimas taip pat yra socialinio tvarumo idėjų sklaida. Todėl Nacionalinės Lietuvos bibliotekų savaitės metu Garliavoje, Vilkijoje, Padauguvoje ir kituose bibliotekos padaliniuose vyko skaitmeninio raštingumo mokymai“, – vardijo I.Stančiauskienė.
Gausa: Nacionalinės Lietuvos bibliotekų savaitės metu pakaunėje surengta daug įdomių edukacijų. / KRS nuotr.
Temą atspindėjo originaliai
Pavyzdine socialinį tvarumą įkūnijančia veikla direktorė įvardijo Vilkijos miesto bibliotekininkių kasmet Nacionalinės Lietuvos bibliotekų savaitės metu rengiamą akciją ligoniams ir neįgaliesiems. Bibliotekininkės Jolanta Bačėnienė ir Liucija Baltiejienė lanko Vilkijos neįgaliųjų sąjungos narius, supažindina su bibliotekos savaitės renginiais, pristato knygų ir spaudos naujienas.
Tvarumo temą atspindėjo ir Vilkijos bibliotekos lankytojų kvietimas į transcendentinę garso kelionę. Tai KRSVB įgyvendinamo projekto „Susitikime pokyčiams!“ dalis. Tomo Ivanausko gongų terapijoje apsilankiusiems bendruomenės nariams Vilkijos biblioteka dovanojo galimybę pajusti harmoningesnį ryšį su pasauliu ir savimi, o toks ryšys yra pirma tvarios gyvensenos sąlyga. Užliedžių padalinyje susitikime su psichoterapeute Rasa Andrikiene buvo plėtojami socialinio tvarumo – taikaus ir harmoningo žmonių tarpusavio santykio – probleminiai aspektai.
Bibliotekos prigimtis yra neatsiejama nuo tvarumo koncepcijos.
Saulėtekio padalinys skatino bendruomenę susimąstyti: kam pirkti dovaną ar suvenyrą iš parduotuvės, jei galima pagaminti pačiam, savo rankomis, sudėti visą meilę ir šilumą kuriant ypatingą kūrinį, o kartu saugoti ir tausoti gamtą. Keramikė Indraja Raudonikytė papasakojo apie molio istoriją ir puodžiaus amatą. Bibliotekos lankytojams suteikta galimybė dalyvauti keramikos dirbtuvėse ir taip prisidėti prie tvarios gyvensenos.
Neveronių bibliotekoje edukacinės popietės „Žiedų galia“ Ramunė Moliejūtė susirinkusiems pristatė savo pačios kuriamus hidrolatus, natūralius kremus, daržovių druską ir naminę duoną, pasidalijo receptais. Jos draugystė su gamta skatina gyventi ne tik sveikiau, bet ir tvariau.
Antrinio panaudojimo iniciatyvos
Pakaunės bibliotekose gimė itin daug iniciatyvų, susijusių su antriniu panaudojimu. Beveik visi padaliniai prisijungė prie KRSVB surengto konkurso „Tvarumo akcentai, antrinis panaudojimas“. Iš antrinių žaliavų kurdami įvairius daiktus darbavosi ne tik bibliotekų lankytojai, bet ir pačios bibliotekininkės. Panaudojus senus žurnalus, spalvoto popieriaus likučius ir įvairiausias kitas medžiagas, iš įvairių Kauno rajono vietovių KRSVB pasiekė gausybė originalių eksponatų.
Irena Stančiauskienė. / KRS nuotr.
Konkursas buvo labiau orientuotas į darbelius, turinčius praktinę funkciją, t.y. į siekį iš antrinių žaliavų kurti ne estetinio pasigėrėjimo objektus, bet tinkamus naudoti daiktus: servetėlių ar vizitinių kortelių laikiklį, laikrodį, vazoną ir pan. Nors daugybė darbų tokios paskirties neturi, dėl to jie yra ne mažiau žavūs.
Kačerginės bibliotekos jaunieji lankytojai iš reklaminių laikraščių, kartotinių dėžių ir plastikinių butelių kamštelių gamino padėkliukus; Čekiškės padalinyje iš senų laikraščių ir žurnalų pagamintų vaikų darbelių ekspozicija papuošė bibliotekos fojė, Vandžiogaloje surengta paroda „Tvarūs draugai“, o Kulautuvoje – Joandros Žemaitaitienės rankdarbių paroda iš antrinių žaliavų „Tvarūs bičiuliai“. Linksmakalnį papuošė gaminių iš senų laikraščių paroda „Gėlių sala“.
Karmėlavos padalinio fotografijų paroda „Lino žmogeliukas“ – tai dalis respublikinio projekto, kurį organizavo Karmėlavos vaikų lopšelio-darželio specialistai. Vaikai ir mokytojos, panaudodami lino siūlus ir lino medžiagų atraižas, kūrė lėlytes. Kūriniai džiugino tiek pačius kūrėjus, tiek ir bibliotekos lankytojus.
Ne viena pakaunės biblioteka kvietė iš antrinių žaliavų kurti tvarumą ir harmoningą ryšį su pasauliu simbolizuojančias dovanėles ar atvirukus mamoms, mat tuo metu artėjo Motinos diena. Saulėtekyje, Babtuose ir kituose padaliniuose iš antrinių žaliavų vaikai gamino skirtukus knygoms, o mažieji Vilkijos gyventojai iš spalvoto popieriaus kūrė savo pirmąsias knygeles.
Savas: paties pagamintu buldozeriu žaisti smagiau. / KRS nuotr.
Gaminosi žaislus
Pagynės padalinyje tvarumo tema buvo nagrinėjama pasitelkiant žaislus, juk jie vaikams svarbiausi. Jaunieji šios bibliotekos lankytojai kalbėjosi su bibliotekininke apie Žemės ekosistemą ir audringai diskutavo: ar verta pirkti žaislus vien dėl to, kad labai nori juos turėti? Vaikai domėjosi, kokių žaislų būta prieškariu, kokiais žaisdavo jų močiutės ir net patys pabandė pasigaminti.
Karmėlavos bibliotekoje žaislų tema irgi atsidūrė vaikų dėmesio centre: atsakingai vartoti – tai pirkti mažiau žaislų, atsirinkti labiausiai geidžiamus, sugedusius žaislus – pataisyti, o dar geriau – gamintis žaislus patiems iš namuose turimų daiktų. Įgyvendindami šią idėją, iš antrinių žaliavų vaikai gamino mašinėles.
Naujausi komentarai