Galerijoje "Kauno langas" veikia J.Vienožinskio menų fakulteto stiklo studijos suorganizuoto tarptautinio stiklo simpoziumo "Pajausk stiklą x Feel The Glass – 2015" kūrėjų darbų paroda.
Parodoje eksponuojami darbai – originalūs, atskleidžiantys šios trapios medžiagos galimybes. Visi jie – stikle sustingusios rankos, veidai, pėdos ir kitos menininkų mintis perteikiančios idėjos – sukurti per simpoziumą.
Renginio šeimininkė, žinoma stiklo menininkė Sigita Grablauskaitė džiaugėsi, kad simpoziume savo darbus pristatė ne tik kolegės iš Lietuvos Roma Zareckienė, Ieva Paltanavičiūtė, bet ir garsus Nyderlandų stiklo menininkas Edas van Dijkas.
Parodos atidarymo metu trumpame interviu E.van Dijkas atskleidė savo santykį su stiklu ir netikėtą pažintį su šia medžiaga.
– Kodėl pasirinkote stiklą?
– Viena kartą atostogavau Dubline ir vietiniame bare pamačiau gražiai dekoruotus langus. Aš buvau sužavėtas ir nusprendžiau išsiaiškinti, kaip jie buvo sukurti. Tai buvo pirmas kartas, kai stiklas paliko man tokį įspūdį.
– Kodėl jums patinka dirbti su stiklu, kuris yra labai trapus ir įnoringas?
– Aš dirbu su stiklu daugiau nei 30 metų, tai tapo mano gyvenimo dalimi. Stiklo trapumas, tai, kaip atsargiai ir kruopščiai reikia su juo dirbti, mane jaudina. Stiklas yra labai graži medžiaga kūrybai ir mane žavi, tai ką galima iš jo padaryti.
– Ar Nyderlanduose daug stiklo menininkų?
– Taip, jų yra tikrai nemažai. Tai populiari meno sritis.
– Kuo pasižymi olandiškas stiklo menas?
– Tai labai sunkus klausimas. Aš nemanau, kad būtų galima lyginti šalis. Manau, olandai labiau įsitraukia į tai, ką bando padaryti, į savo meną. Jie labiau progresuoja, nes nuolat išbando naujus dalykus, technikas. Prancūzijoje ir Čekijoje taip pat yra labai progresyvių stiklo menininkų, bet taip pat yra dalis ir sugadintų. Šiame mene yra daug tradicijų, tačiau menininkų, kurie jų laikytųsi, yra labai mažai. Dauguma stengiasi sukurti kažką visiškai nauja, pamiršdami senas tradicijas.
– Koks jūsų kūrinių likimas? Ar juos perka kolekcininkai, muziejai, meno mylėtojai?
– Manau, visi po truputį, tačiau niekada negali žinoti, kam patiks tavo darbas ir kas jį norės įsigyti. Žinoma, visada smagiau, kai tavo kūrinį nusiperka nors kiek tai vertinantis ir stiklo meną išmanantis žmogus.
– Kokie jums pasirodė Kauno stiklo menininkai?
– Buvo labai malonu čia dirbti ir pamatyti, kokioje aplinkoje menininkai kuria. Aš pažįstu daugiau stiklo menininkų Lietuvoje, ne Kaune, bet Panevėžyje. Teko lankytis ir mokyklose. Pastebėjau, kad jų darbo reikmenys labai riboti.
– Ar buvo įdomu dirbti?
– Buvo visko – ir įdomu, ir kartais pikta, kad šis menas ne visada įvertinamas, tačiau daugiau liko gerų įspūdžių.
– Ar tai jūsų pagrindinė profesija?
– Tai man mieliausia profesija. Tam, kad užsidirbčiau pinigų, aš turiu kitą profesiją. Šiuo metu negalėčiau išgyventi vien tik iš stiklo meno.
Kas? Tarptautinio simpoziumo dalyvių darbų paroda.
Kur? Galerijoje "Kauno langas".
Kada? Veikia iki liepos 23 d.
Naujausi komentarai