„Palangos Juzė“ keliasi į Panemunę Pereiti į pagrindinį turinį

„Palangos Juzė“ keliasi į Panemunę

Iš tūkstančių kaladėlių sukurta „Palangos Juzė“ išvengė Kauno centrinio pašto Operacijų salės grindų rašto užuolaidos likimo. Ne vienam kauniečiui nostalgiškų prisiminimų kelianti siuvėjo figūra iškeliavo į Panemunę.

Proporcijos: jei padėtų ant žemės, iš kaladėlių sudėtas siuvėjas siektų Roko pečius. Proporcijos: jei padėtų ant žemės, iš kaladėlių sudėtas siuvėjas siektų Roko pečius. Proporcijos: jei padėtų ant žemės, iš kaladėlių sudėtas siuvėjas siektų Roko pečius. Proporcijos: jei padėtų ant žemės, iš kaladėlių sudėtas siuvėjas siektų Roko pečius. Proporcijos: jei padėtų ant žemės, iš kaladėlių sudėtas siuvėjas siektų Roko pečius. Proporcijos: jei padėtų ant žemės, iš kaladėlių sudėtas siuvėjas siektų Roko pečius. Proporcijos: jei padėtų ant žemės, iš kaladėlių sudėtas siuvėjas siektų Roko pečius. Proporcijos: jei padėtų ant žemės, iš kaladėlių sudėtas siuvėjas siektų Roko pečius. Proporcijos: jei padėtų ant žemės, iš kaladėlių sudėtas siuvėjas siektų Roko pečius. Proporcijos: jei padėtų ant žemės, iš kaladėlių sudėtas siuvėjas siektų Roko pečius. Proporcijos: jei padėtų ant žemės, iš kaladėlių sudėtas siuvėjas siektų Roko pečius. Proporcijos: jei padėtų ant žemės, iš kaladėlių sudėtas siuvėjas siektų Roko pečius. Proporcijos: jei padėtų ant žemės, iš kaladėlių sudėtas siuvėjas siektų Roko pečius. Proporcijos: jei padėtų ant žemės, iš kaladėlių sudėtas siuvėjas siektų Roko pečius. Proporcijos: jei padėtų ant žemės, iš kaladėlių sudėtas siuvėjas siektų Roko pečius. Proporcijos: jei padėtų ant žemės, iš kaladėlių sudėtas siuvėjas siektų Roko pečius. Proporcijos: jei padėtų ant žemės, iš kaladėlių sudėtas siuvėjas siektų Roko pečius. Proporcijos: jei padėtų ant žemės, iš kaladėlių sudėtas siuvėjas siektų Roko pečius. Proporcijos: jei padėtų ant žemės, iš kaladėlių sudėtas siuvėjas siektų Roko pečius. Proporcijos: jei padėtų ant žemės, iš kaladėlių sudėtas siuvėjas siektų Roko pečius. Proporcijos: jei padėtų ant žemės, iš kaladėlių sudėtas siuvėjas siektų Roko pečius. Proporcijos: jei padėtų ant žemės, iš kaladėlių sudėtas siuvėjas siektų Roko pečius. Proporcijos: jei padėtų ant žemės, iš kaladėlių sudėtas siuvėjas siektų Roko pečius. Proporcijos: jei padėtų ant žemės, iš kaladėlių sudėtas siuvėjas siektų Roko pečius. Proporcijos: jei padėtų ant žemės, iš kaladėlių sudėtas siuvėjas siektų Roko pečius. Proporcijos: jei padėtų ant žemės, iš kaladėlių sudėtas siuvėjas siektų Roko pečius. Proporcijos: jei padėtų ant žemės, iš kaladėlių sudėtas siuvėjas siektų Roko pečius.

Kaladėlių užkalbėtojas

Kaune gimęs ir augęs, Vilniaus universitete biologijos studijas baigęs, genetikos mokslų disertaciją apsigynęs, šiuo metu Inovatyvios medicinos centro Regeneracinės medicinos skyriuje su kamieninėmis ląstelėmis dirbantis jaunasis mokslininkas Rokas Mikšiūnas – žaislinių kaladėlių virtuozas.

Nuo mažens jis domėjosi įvairiais rankdarbiais, vėliau – architektūra ir lego. 2018-aisiais Rokas sujungė visas šias aistras ir iš kaladėlių sudėliojo savo pirmąjį darbą – legendinį Kauno centrinio pašto pastatą.

„Pažvelgus į jį kaskart užgniaužia kvapą, sužavi dinamiškos formos ir tautinio stiliaus interpretacijos. Architektas Feliksas Vizbaras meistriškai suderino liaudies architektūros motyvus ir modernistines formas“, – apie tarpukario modernizmo perlą, žymėjusį jo kūrybos kaladėlėmis pradžią, kalbėjo R. Mikšiūnas.

Pažvelgus į jį kaskart užgniaužia kvapą, sužavi dinamiškos formos ir tautinio stiliaus interpretacijos.

Vėliau kaunietis sudėliojo modernizmo stiliaus krepšininko Dariaus Songailos namą Parodos gatvėje, Vinco Krėvės-Mickevičiaus muziejaus modeliuką, Venclovų namus Vilniuje. Rokas atkartojo ir Arno Funko projektuotą, 1933-iaisiais statytą Iljinų namą, kurį siekė paversti oficialiu lego rinkiniu. Gavęs pasiūlymą, 2022-aisiais parodoje „Modernizmas ateičiai 360/365“ Rokas pristatė įspūdingą 2,5 m aukščio, 3,5 m pločio, Kauno centrinio pašto Operacijų salės grindų rašto užuolaidą.

„Tai buvo gigantiškas projektas. Jam panaudojau net 60 tūkst. kaladėlių. Savaitę jas konstravo penkiolika žmonių“, – prisiminė R. Mikšiūnas.

Procesas: „Palangos Juzei“ ardyti prireikė net plaktuko. Regimanto Zakšensko nuotr.

Atgimė kitame darbe

Išardžius rekordinį meno kūrinį, bemaž 30 tūkst. juodų ir baltų kaladėlių dar tais pačiais metais virto „Palangos Juze“, anuomet kybojusia Savanorių prospekte ant vieno iš pastatų. Šį nugriovus, Juozo Ruzgos kurta iškaba dingo, tačiau liko ne vieno vyresnės kartos miestiečio atmintyje.

„Tai buvo nostalgiškas, atminties momentas – skulptūros, kuri buvo ant nugriauto siuvyklos pastato, nebėra, bet ji atgimė sukurta iš kaladėlių, – R. Mikšiūnas, labiau žinomas, kaip modernistinių pastatų modelių kūrėjas, džiaugėsi kartu su „Palangos Juze“ tąkart išėjęs iš komforto zonos ir išbandęs tai, kas jam nebuvo įprasta. – Buvo įdomus procesas. Čia kiek kitaip nei su pastatais. Galėjau džiazuoti, improvizuoti.“

Pastiprinimas: Rokas į pagalbą pasikvietė savo bičiulį Matą. Regimanto Zakšensko nuotr.

160 cm, maždaug 60 kg svorio kaimo siuvėjo figūrą Rokui padėjo kurti bičiulis Matas Puzinas, savo ranką pridėjęs ir prie įspūdingos užuolaidos Kauno centriniame pašte. Kaladėlėms virsti žmogaus ūgio figūra prireikė maždaug savaitės.

„Ar buvo sudėtinga? Svarbiausia procese – proporcijos. Jos turėjo atitikti žmogaus anatomiją“, – kaunietis sakė, kad procesas vyko etapais. Pradėjęs nuo siuvėjo klumpių, Rokas kilo į viršų.

Laukia nauji namai

Visai kitokiu principu vyksta figūros ardymas. Sykį tai jau daręs, kai iš vienos miesto kavinės „Palangos Juzę“ gabeno į Kauno Vinco Kudirkos viešąją biblioteką, besibaigiant savaitei Rokas kaladėlių siuvėją ruošė naujai kelionei.

„Dėl to atvykau į Kauną, nors dabar čia esu retas svečias. Kultūros projektai baigėsi, o mano interesas art deco pastatams sumažėjo. Natūralu, laikas bėga, žmonės keičiasi“, – pritūpęs prie „Palangos Juzės“, R. Mikšiūnas kurpė figūros ardymo planą.

Pirmiausia žadėjo patrumpinti žirkles, tada nuimti galvą, rankas, o galiausiai kūną skelti perpus.

„Gali būti kiek sudėtinga procedūra, bet susitvarkysiu“, – susidūręs su netikėtais iššūkiais kūrėjas vylėsi, kad atskiras figūros dalis grąžinti į senąsias vietas seksis sklandžiau ir greičiau.

Prieš kelias savaites pasidalijęs skelbimu apie dovanojamą „Palangos Juzę“, Rokas sulaukė ne vieno interesanto, tačiau galiausiai savo darbą nusprendė perleisti Panemunės žmonėms. Nuo šiol naujieji „Palangos Juzės“ namai – bendruomenės kūrybos namai „K.I.N.A.S Panemunė“.

„Kiek laiko „Palangos Juzė“ bus Panemunėje? Tiek, kiek laikys“, – R. Mikšiūnas neabejojo, kad naujuose namuose siuvėjas jausis gerai.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų