Būti šiandienos dalimi
Įprasmindama valstybių jubiliejų paroda kviečia žiūrovus apmąstyti, kokią reikšmę kiekvienam asmeniškai turi ši sukaktis, kartu – atrasti ekspozicijoje savo kūrinius pristatančių menininkų refleksijas ir su jais kartu padiskutuoti apie ne tik istoriškai svarbią datą. Apie datą, kuri žymi kovą, stiprybę, vienybę ir laisvę.
Gili ir prasminga tema suteikia erdvę filosofiškai pažvelgti į praeitį, skaičiuojant ne pralaimėjimus, netektis ar suklupimus, o įvertinant buvusio laiko suteiktas pamokas, atsivėrusias galimybes dabartyje būti nepriklausomiems, jaustis pasaulio piliečiais, turinčiais tvirtą istorinį, kultūrinį pamatą sau po kojomis. Būti šiandienos dalimi, kuri praturtina pasaulį unikaliomis savo spalvomis.
100–mečio refleksijos
Apmąstymų valstybių jubiliejaus tema parodoje netrūksta: spalviniai tonai, pustoniai, kontrastai sukuria vizualų bangavimą, kuriuo perteikiami praeities pakilimai ir nuopuoliai. Kūriniai pasakoja mūsų visų istoriją, atskleisdami ir skaudžiausius, ir džiugiausius jos momentus.
Darbuose vyraujantys žemiški atspalviai atskleidžia svarbiausią žmogaus vertybę – žemę, kuria vaikščiodamas jis jaučia savo ryšį su protėviais ir kurią besididžiuodamas palieka ateities kartoms. Tačiau ramią spalvų paletę papildo ir ryškaus kolorito darbai – tarsi šviesos blyksniai, nuspalvinantys ekspoziciją, suteikiantys jai gyvumo ir įkvepiantys tikėti ir tvirtai žengti link užsibrėžtų tikslų, kad tai, ko pasiekėme per šimtą metų, augtų ir klestėtų, kad nepamiršdami, kas esame ir iš kur kilome, drąsiai žengtume į rytojų.
Drąsą menininkai išreiškia ir pasirinkdami skirtingas medžiagas koncepcijoms vizualizuoti. Parodoje eksponuojami tapybos, akvarelės technikomis kurti darbai, kuriuose vyrauja realistiniai motyvai (Ana Marija Blažienė, Živilė Jasutytė, Mindaugas Pauliukas), kuriems netrūksta ekspresijos, dinamikos ar, priešingai, dekoratyvumo (pavyzdžiui, teksto intarpų). Greta jų – kompozicijos, paremtos mitiniais pasakojimais ar liaudies kultūros simboliais (Janina Celiešienė, Jolanta Galdikaitė, Irina Amosova – Novikova) bei abstrakcijos (Egidija Brinkytė, Ričardas Garbačiauskas, Valerija Medelinskienė, Raimondas Šimkevičius), kuriose spalvinė raiška tampa pagrindiniu idėjos perteikimo įrankiu.
Darbuose pati medžiaga tampa idėjos motyvu ir suteikia daug erdvės žiūrovo interpretacijoms.
Ekspozicijoje vyraujančiose kompozicijose iš stiklo, porceliano, molio, medžio ir kt. (Inita Emanė, Agnesė Gedulė, Sigita Grabliauskaitė, Ineta Greiža, Edita Jakubonytė – Kybartienė, Nomeda Jakūnienė, Vytautas Kibildis, Lida Kuzmienė, Anda Munkevica, Alvidas Paškauskas, Nomeda Jakūnienė, Loreta Kvietkauskienė, Artūras Rimkevičius), atsiskleidžia konstruktyvus dailininkų mąstymas reflektuojant 100–mečio temą. Darbuose pati medžiaga tampa idėjos motyvu ir suteikia daug erdvės žiūrovo interpretacijoms.
Vis dėlto vyraujančios geometrizuotos formos (kvadratas, stačiakampis, rutulys) tarsi įrėmina žvilgsnį ir neleidžia interpretacijomis nuklysti kažkur toli. Tekstilės technikomis (audimas, batika) kurtuose kūriniuose, priešingai, vyrauja švelnios, minkštos, lengvos formos, kurių plastiką atskleidžia platus spalvų spektras (Danguolė Brogienė, Marija Rūta Narvydienė, Birutė Sarapienė). Grafikos kūriniuose vyrauja monochrominė spalvų gama, kuriai atsvara sukuriama dinamišku linijiniu realistiniu piešiniu arba fotografiniais inkliuzais (Sigutė Bronickienė, Rasa Žmuidienė, Birutė Šležienė), sugrąžinančiais žiūrovą į praeitį, primenančiais kiekvieną svarbų istorijos momentą. Ekspozicijoje taip pat eksponuojami asambliažai (Ivanda Spulle – Meiere) bei parodose ne itin dažnai matomi odos meno kūriniai (Lolita Grabauskienė), kurie parodą papildo savita plastine raiška.
"Kvadratas XI" eksponuojamuose darbuose menininkai abstrahuota plastine raiška kalba su žiūrovais apie tikėjimą ir viltį ar per piešinio linijos plastiką dalijasi ryškiais prisiminimais apie nueitą laisvės kelią, padovanoja 100 grafiškų, atmintin įsirėžusių istorijos momentų, o taktiliškose kompozicijose išreiškia švelnius jausmus savo šaliai. Kiekvienas kūrinys prašo stabtelėti prie jo, skirti laiko apmąstymui. Juk tik įsiklausydami vienas į kitą galime auginti bendrystės jausmą. Ir nors kiekvienas esame unikalios patirties, jausmų ir pasaulio pajautos – visi esame tautos dalis, kuriai vienybė padėjo išgyventi, užaugti ir klestėti.
Vardai ir veidai
Dalyvaujantys menininkai: Vilmantas Adamonis, Laima Bazienė, Ana Marija Blažienė, Egidija Brinkytė, Danguolė Brogienė, Sigutė Bronickienė, Birutė Šležienė, Janina Celiešienė, Kristina Daniūnaitė, Inita Emanė, Jolanta Galdikaitė, Ričardas Garbačiauskas, Agnesė Gedulė, Lolita Grabauskienė, Sigita Grabliauskaitė, Ineta Greiža, Vineta Groza, Edita Jakubonytė- Kybartienė, Nomeda Jakūnienė, Živilė Jasutytė, Vida Juškaitė, Adelė Kasputienė, Augenis Kasputis, Vytautas Kibildis, Akvilina Kripaitytė, Vaida Kunigėlytė, Lida Kuzmienė, Inga Šmitienė, Aija Liskupa, Valerija Medelinskienė, Anda Munkevica, Marija Rūta Narvydienė, Alvidas Paškauskas, Nomeda Jakūnienė, Loreta Kvietkauskienė, Mindaugas Pauliukas, Eglė Petraitytė – Talalienė, Artūras Rimkevičius, Birutė Sarapienė, Ieva Skauronė, Ivanda Spulle-Meiere, Raimondas Šimkevičius, Albinas Šiupinskas, Virginija Ridikaitė Laužadienė, Rūta Urbelienė, Arūnas Vaitkus, Skirmantė Žemaitytė, Rasa Žmuidienė, Irina Amosova Novikova.
Parodos kuratorius – Artūras Rimkevičius, koordinatorė – Rugilė Bagdonienė.
Kas? Tarptautinė teminė dailės disciplinų dėstytojų paroda "Kvadratas 11".
Kur? Galerijoje "Aukso pjūvis", Vytauto Didžiojo universiteto daugiafunkcio mokslo ir studijų centro ekspozicinėse erdvėse.
Kada? Veikia iki lapkričio 12 d.
Naujausi komentarai