Pereiti į pagrindinį turinį

Parodoje – žvilgsnis į šiuolaikinį slovakų stiklą ir keramiką

2019-12-14 13:42

Mūsų požiūris į keramiką skirtingas, tačiau mus sieja bendra aistra. Kurdamos kasdienio naudojimo objektus, siekiame atskleisti paprastos formos grožį, molio ir kitų medžiagų panaudojimo galimybes – sako kūrybinio dueto "si.li." įkūrėjos Linda Viková ir Simona Janišová. Savo unikalaus dizaino darbus slovakų menininkės pristatė M.Žilinsko galerijoje atidarytoje parodoje ,,Daugiau yra daugiau II".

Įkvėpta W.Shakespeare'o

Parodoje eksponuojami įdomiausi ir ambicingiausi pastarųjų metų Slovakijos menininkų stiklo ir keramikos dizaino darbai. Pristatomi kūrėjai – jaunosios ir vidurinės kartos atstovai. Visi jie yra tikri savo srities profesionalai, apdovanojimais įvertinti ne tik gimtinėje, bet ir svetur. Kartu taip pat eksponuojami drąsiausi Bratislavos vaizduojamosios dailės ir dizaino akademijos Stiklo ir Keramikos fakultetų studentų darbai.

Parodos kuratoriumi tapo slovakų dailininkas, pasaulyje žinomas stiklo dizaineris Patrikas Illo. Menininkas taip pat dėsto Bratislavos vaizduojamosios dailės ir dizaino akademijos Stiklo studijoje, dirba vyriausiuoju Slovakijos stiklo fabriko "Rona a.s." dizaineriu.

Įdomu tai, kad autorinis dizainas yra palyginti naujas reiškinys Slovakijoje. Porceliano pramonė šioje šalyje beveik neegzistuoja, tačiau veikia du stiklo fabrikai. Čekoslovakijos laikais šalis gausiai gamino masinę stiklo produkciją. Tačiau šiandien stiklo pramonė Slovakijoje kur kas kuklesnė. Unikalius keramikos kūrinius šalies menininkai kuria savo dirbtuvėse. O stiklo gamybos technologija yra brangesnė ir sudėtingesnė, tad su šia medžiaga dirbantys kūrėjai renkasi stiklo fabrikus Slovakijoje, Lenkijoje ir Čekijos Respublikoje. Pastarojoje valstybėje gausu atitinkamoms technologijoms pritaikytų patalpų.

Vilmanto Raupelio nuotr.

Parodoje pristatomas ir paties P.Illo bei jo partnerės Aleksandros Stencel bendras darbas. Menininkai – pora ne tik kūryboje, bet ir gyvenime. Savo kūrybinį duetą jie pavadino "ILLOLA".

P.Illo ir A.Stencel daugiausia dirba pūsto stiklo srityje, kūryboje naudoja tradicinių dekoratyvinių technologijų įvairovę. Kurdama pora susieja tradicinius amatus su drąsiais konceptualiais sprendimais. M.Žilinsko galerijoje eksponuojamos jų kurtos graviruotos stiklo vazos.

A.Stencel yra kilusi iš Lenkijos, tačiau gyvena Slovakijoje. Menininkė baigė Jano Matejkos dailės akademiją Krokuvoje, o gavusi stipendiją tęsė stiklo studijas Bratislavoje. A.Stencel aktyviai dalyvauja tarptautinėse parodose, o jos kūrinių yra įsigiję įvairių Europos miestų muziejai. Parodoje galima išvysti ir individualų kūrėjos darbą ,"Váza Ofélia". Jis įkvėptas Williamo Shakespeare‘o "Hamleto" herojės. Kerinčio dizaino vazos dugne išspaustas moters veidas – tai pačios Aleksandros portretas.

Metalinis porcelianas

"ILLOLA" – ne vienintelis kūrybinis duetas, savo darbus pristatantis galerijoje. Į parodos atidarymą atvykusios L.Viková ir S.Janišová keramikos kūrinius eksponuoja ir individualiai, ir kaip kolektyvo "si.li." narės.

Jaunos menininkės dirba su moliu, porcelianu ir akmens mase. Bratislavoje įkurtoje studijoje jos gamina kasdienio naudojimo daiktus, indus. "si.li". Kauno publikai pristatė savo kurtų virtuvinių maisto saugojimo indų kolekciją. Jie pagaminti iš glazūruoto porceliano ir akmens masės. Kasdienybėje puikiai pritaikomi kūriniai stebina savo unikaliu paprastumu. Beje, praktiškumas vienija visus parodos menininkus – visi eksponuojami darbai yra ne tik unikalaus dizaino, bet ir praktiškai panaudojami.

2019-aisiais šventėme dviejų svarbių įvykių 30-metį. Slovakai ir lietuviai anuomet ištarė drąsų „ne“ okupacinei valdžiai, kuri mūsų šalis valdė dešimtmečius.

Kaip individuali menininkė S.Janišová pristatė kūrinį, sukurtą jos daktaro laipsniui apginti. Keramikinius indelius ir nuotraukos rėmelį S.Janišová pagamino taikydama skaitmenines technologijas ir tradicines formas. Naujosios technologijos leido išgauti tobulą objektų formą, tačiau nelygiai užtepta glazūra kūriniams suteikė laisvumo pojūtį. S.Janišovos kolegės L.Vikovos darbai kurti iš molio, akmens masės ir porceliano. Menininkei patinka naudoti skirtingas technikas, nelygiai glazūruoti arba palikti kūrinio paviršių be jokios apdailos. Pasak jos, tokiu būdu galima išvysti tikrąjį molio spalvos ir tekstūros grožį. "Keramika man patinka tuo, kad ji suteikia neribotą kūrybinę laisvę", – tikino kūrėja.

Susirinkusiųjų į parodos atidarymą akį ypač traukė ryškūs Rudolfo Rusňáko darbai. Menininkas pristatė tris porcelianinius indus, tviskančius metalu. Norėdamas apgauti žiūrovą, kūrėjas naudojo specialią technologiją, padengiančią keramikos kūrinio paviršių metaliniu blizgesiu. Jaunas menininkas gimė Slovakijoje, bet šiuo metu gyvena Čekijos Moravijos regione.

Įsimintina R.Rusňáko kūryba sulaukė pripažinimo ne tik tėvynėje, bet ir už jos ribų. 2012 m. už savo diplominį darbą Bratislavos dizaino savaitėje jis buvo apdovanotas prizu "Metų atradimas". O kolekcija "Primityvu", kurią menininkas kūrė drauge su kita kūrėja – Karla Olšáková, buvo nominuota juvelyrinių dirbinių dizainerio kategorijoje, renginyje ,"Čekijos didysis dizainas". Pagrindinis R.Rusňáko kūrybinio proceso elementas yra piešimas. Figūras menininkas tyrinėja piešdamas, o galutiniam variantui sukurti pasitelkia keramiką.

Gėlės ir uolienos

Ne ką mažiau stebina ir Ľubomíro Ontkóco kurti akmeniniai indai. Iš pirmo žvilgsnio galima pagalvoti, kad tai – porcelianas. Daugiausia dėmesio kūrėjas šiandien skiria eksperimentiniam uolienų tyrinėjimui. Kartais akmens medžiagą L.Ontkócas derina su porcelianu, bet dažniausiai dirba tik su uolienomis. Kūrėjas naudoja vulkaninę medžiagą, kuri ištirpsta porceliano krosnyje, tokiu būdu pasiekdama savo galutinę formą. Studijų metais L.Ontkócas daug eksperimentavo su technologijomis, bandydamas ieškoti kitokių, nei įprasta, metodų. Šiuo metu menininkas daugiausia dirba su granitu.

Vilmanto Raupelio nuotr.

Neįprastas medžiagas projekte ,"Biovazos 0-5" naudoja ir Markéta Novákova bei Mira Podmanická. Tai – porcelianinių vazų kolekcija. Menininkės jas sukūrė į porcelianą įliedamos gipso formas. Vazų dekorą sudaro įlieti tikri augalai, gėlės ir vabzdžiai. M.Novákova ir M.Podmanická yra kolegės, dirbančios Bratislavos vaizduojamosios dailės ir dizaino akademijoje. M.Novákovos interesų sritis – porcelianas. Menininkė dirba su geometrinėmis formomis, kuria kasdienio naudojimo objektus. O M.Podmanická daugiau veikia skulptūrų ir instaliacijų meno lauke. Kūrėjai artimas tarpdiscipliniškumas, netradicinės meno formos. 2013 m. sukurta vazų kolekcija yra pirmasis M.Novákovos ir M.Podmanickos kartu vykdytas projektas.

Jauniausia parodos dalyve tapo Zuzana Svatik. 26-erių menininkė pernai baigė keramikos studijas Bratislavos vaizduojamosios dailės ir dizaino akademijoje. 2015 m. kūrėja studijavo Vroclave, o 2017 m. patirties sėmėsi Jeruzalėje. Stažuotę Z.Svatik atliko Berlyne įsikūrusioje studijoje ,"Ma’Imi" ir Monikos Grabuschnigg keramikos studijoje. Nuo 2019 m. kūrėja gyvena ir dirba Berlyne. Z.Svatik daugiausia dirba su keramika ir porcelianu, bet jai artimi ir kiti vizualieji menai. Menininkė tyrinėja simbolius, siužetines linijas ir objektų universalumą jų socialiniame kontekste. Jos darbams būdinga tai, kad jie – tradicinės, netgi archetipinės formos, tačiau nešantys drąsią žinutę. Parodoje eksponuojama Z.Svatik kurta keramikinė vaza, puošta provokuojančiais piešiniais ir užrašais.

Parodos atidaryme dalyvavo ir Slovakijos ambasados atstovė, parodos organizatorė Andrea Babčanová. Moteris sveikino parodos svečius, primindama šiais metais minėtas Baltijos kelio ir Aksominės revoliucijos sukaktis. "2019-aisiais šventėme dviejų svarbių įvykių 30-metį. Slovakai ir lietuviai anuomet ištarė drąsų "ne" okupacinei valdžiai, kuri mūsų šalis valdė dešimtmečius. Dėl šių įvykių šiandien esame čia, galime keistis idėjomis ir mintimis", – sakė ji. Pasak A.Babčanovos, kiekvienas parodos menininkas pasižymi išskirtiniu požiūriu į savo sritį, tad vienodo braižo parodoje tikrai neišvysime.


Kas? Šiuolaikinio slovakų stiklo ir keramikos dizaino paroda "Daugiau yra daugiau II"

Kur? M.Žilinsko dailės galerijoje

Kada? Veikia iki 2020 m. sausio 19 d.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų