Rusų laivų katastrofos
Prancūzijoje danų režisierius Thomas Vinterbergas jau kuria vaidybinį filmą apie rusų povandeninio atominio laivo "Kurskas" tragediją. 2000-ųjų rugpjūčio 12 d. Barenco jūros gelmėse buvusiame laive nuskambėjo du sprogimai, pražudę visą įgulą: 88 jūreiviai žuvo iš karto, dar 23 užduso, nes rusai delsė pradėti gelbėjimo darbus, o užsienio specialistų pagalbos atsisakė.
Belaukdami šio filmo galime pažiūrėti pačių rusų sukurtą vaidybinį filmą, skirtą kitai jūroje įvykusiai tragedijai. Šį kartą pasirinkta istorija apie rusų ledlaužį "Michailas Somovas", 1985 m. suspaustą ledynų prie Antarktidos krantų.
Daugiau nei mėnesį buvo evakuojami 77 į bėdą patekusio laivo įgulos nariai, o pats laivas buvo iš ledo gniaužtų išlaisvintas tik po 133 dienų.
Filmai ugdo patriotizmą
Dabartinėje Rusijoje imperinei ideologijai skleisti ir patriotizmui ugdyti ši istorija yra tikras lobis. Didvyriškumo ir pasiaukojimo istorijos dabar čia turi milžinišką paklausą, todėl veikiama labai aktyviai ir visais įmanomais frontais. Vieni kino režisieriai, vadovaujami Nikitos Michalkovo, dideles biudžeto lėšas naudoja kurdami daug kainuojančius ir prabanga spindinčius filmus apie carinę Rusiją.
Kiti negailestingai klastoja Antrojo pasaulinio karo tragediją, štampuodami su istorine realybe nieko bendra neturinčius, bet pergalingo patoso sklidinus reginius ("Stalingradas", "28 panfiloviečiai"). O nekomerciniais autoriniais kūriniais išgarsėjęs režisierius Nikolajus Chomeriki filme "Ledlaužis" užsimojo atkurti "Michailo Somovo" dramą, tik laivą kažkodėl pavadino "Michailu Gromovu". O filmavo ledlaužyje "Leninas", kuris jau seniai nurašytas ir ilsisi Murmanske.
Scenarijų parašė Sergejus Oniščenka, kurio plunksnai priklauso neseniai matyto katastrofų filmo "Ekipažas" siužetas.
Taigi 1985 m. rusų ledlaužis "Michailas Gromovas" išvyksta Antarktidos link į planuotą poliarinę tyrinėjimų ekspediciją. Uždaroje erdvėje kyla konfliktų tarp įgulos narių, tačiau visi vykdo savo pareigas gana sklandžiai, kol sužino, kad laivas juda tiesiai į ledkalnį. Kad nesusidurtų su juo, kapitonas Petrovas bando padaryti manevrą ir pavojingą kliūtį aplenkti, bet ledkalnį kliudęs ledlaužis įstringa. Laivo vadą jo pavaduotojas paskundžia Maskvos viršininkams, ir šie atsiunčia naują kapitoną Sevčenką (jį vaidina lietuviškų šaknų turintis žinomas aktorius Sergejus Puskepalis, išgarsėjęs tvirtų ir patikimų vyrų vaidmenimis).
Rusiškas "Titanikas"
Po susidūrimo, kurio nepavyko išvengti, keli svarbūs ledlaužio prietaisai sugadinti, elektrą naudotis galima tik labai saikingai, senka maisto, geriamojo vandens ir degalų atsargos, o viltis kaip nors išsikapstyti tirpsta su kiekviena valanda. Nuo visiškos nevilties jūreivius gelbsti tik dažnai laive rodoma komedija "Briliantinė ranka" (jūreiviai net jiems kelią pastojusį ledkalnį vadina Semionu Semionovičiumi) ir Viktoro Cojaus grupės "Kino" dainos (ypač dviprasmiškai skamba tekstas "Laiko yra, o pinigų – ne").
Į bėdą patekusį laivą būtų galima išgelbėti gerokai lengviau, jeigu į katastrofos zoną būtų galima pasiųsti atominį ledlaužį, bet Antarktidoje jų buvimas uždraustas, nes ši teritorija paskelbta nebranduoline zona. Vadinasi, galima pasikliauti tik dyzeliniu ledlaužiu. Būtent toks laivas, pavadintas "Vladivostoku", realybėje ir išgelbėjo ledo įkaitus 1985-aisiais.
Rusišku "Titaniku" iš anksto pramintas "Ledlaužis" balansuoja tarp kompiuteriniais efektais pagardinto komercinio reginio ir kamerinės charakterių dramos, besiplėtojančios abstrakčioje amžinojo įšalo erdvėje. Iš vienos pusės žvelgiant, tai bandymas sukurti filmą masėms, o iš kitos – autorinio kino produktas. Gal pagaliau šie atskiri pasauliai pradeda artėti?
"Ledlaužis" ("Ledokol")
Veiksmo drama. Rusija, 2016 m.
Režisierius: N. Chomeriki. Vaidina: Piotras Fiodorovas, S.Puskepalis, Ana Michalkova, Olga Filimonova.
Veiksmas: 2
Humoras: 1
Įtampa: 2
Erotika: 0
Siaubas: 2
Naujausi komentarai