Pereiti į pagrindinį turinį

S. Smetonienės gyvenimo ir virtuvės paslaptys – tiesiogiai iš bibliotekos

2021-02-08 11:17

Viena iš asmenybių, priklausančių Lietuvos istorijai, ir viena iš tų, apie kurią išties žinome per mažai, galima laikyti Sofiją Smetonienę – prezidento Antano Smetonos žmoną.

Apie ją daugiausiai bus kalbama lygiai po savaitės, Vasario 16-osios išvakarėse, kai pirmadienį 16 val. iš Kauno apskrities viešosios bibliotekos per jos feisbuko paskyrą vyks pokalbis su knygos „Ponios Smetonienės virtuvė“ autorėmis – istorike Ingrida Jakubavičiene ir istorijos entuziaste Jolita Bernotiene.

Jas pristatant, pažymima, jog I. Jakubavičienė – istorikė, humanitarinių mokslų daktarė, Smetonų šeimos tyrėja, parašiusi knygas: „Seserys: Sofija Smetonienė ir Jadvyga Tūbelienė“ (Versus Aureus, 2014), „Duetas: Antanas ir Sofija Smetonos“ (Versus Aureus, 2016), „Prezidento sargyboje: leitenanto Povilo Skardžiaus istorija“ (Versus Aureus, 2017), „Portretas: Juozas ir Jadvyga Tūbeliai“ (Tyto Alba, 2020). J. Bernotienė – istorijos entuziastė, ekonomistė, IT inovacijų ekspertė, knygos „Karalienės Bonos virtuvė“ (Aukso žuvys, 2019) bendraautorė.

Kauno apskrities viešosios bibliotekos nuotr.

Pagal bibliotekos pranešimą, S. Smetonienė buvo viena ryškiausių tarpukario asmenybių.. <...> Antano ir Sofijos Smetonų šeimos istorija beveik tiesiogiai atspindi Lietuvos istoriją: abu dalyvavo kuriant ir įtvirtinant valstybę, šeima pateko į tuos pačius istorijos krumpliaračius kaip visa Lietuva. Smetonos buvo iš skirtingų socialinių sluoksnių: Sofija Chodakauskaitė – bajoraitė, Antanas Smetona – valstiečio vaikas. Kas gi buvo Sofija iki tol, kol tapo šalies vadovo žmona? Ką jai teko patirti, vyrui pasitraukus iš aukščiausių pareigų? Ar apskritai yra svarbus į oficialumo paraštes nuėjęs kasdienis žmogaus gyvenimas?

„Vasario 16-osios išvakarėse kalbėsimės apie prezidentienės vaikystę Gavenonių dvare, nepriklausomos Lietuvos sociokultūrinę aplinką, kuri supo neeilinį statusą turėjusią moterį; emancipacijos proveržius, tradicinius ir oficialius vaidmenis, aukštuomenės labdaros pokylius, stalo etiketą, maisto kultūrą, rūkymą ir preferanso vakarus. Ir greta viso to – apie prezidento šeimos santykius ir paskutinį gyvenimo tarpsnį pasitraukus iš Lietuvos“, – žada knygos autorės.

I. Jakubavičienė dar priduria, kad įprasta, jog dalis istorinių faktų apie prezidentą A. Smetoną tarsi savaime perkeliama ir S. Smetonienei. O prof. dr. Virginija Jurėnienė apie knygą atsiliepia kaip apie geriausiai parodančią, kokia vis dar patriarchalinė Lietuvos visuomenė buvo XX amžiaus pirmoje pusėje.

Knyga „Ponios Smetonienės virtuvė“ iliustruota spalvotomis archyvinėmis fotografijomis, kurinčiomis neįtikėtiną laiko dvasią, lyg iš tikrųjų galėtum užuosti Lietuvos orą, kuriuo ši moteris kvėpavo. Pasakojimo įspūdį ir Smetonienės portretą sustiprina jos rašyti bei jai rašyti laiškai. Knygoje – per 50 smetoniškų receptų, kuriuos autorės išbandė ir aprašė pačios, – teigia Kauno apskrities viešosios bibliotekos atstovės.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų