Pereiti į pagrindinį turinį

Spektaklis „Buda palėpėje“: tautos teisė išlikti

2022-09-03 16:00
DMN inf.

Prasidedant naujajam teatro sezonui, kauniečius žiūrovus kviečia susitikti Solo teatras, parodysiantis spektaklį „Buda palėpėje“, sukurtą pagal japonų kilmės amerikietės rašytojos Julie Otsukos romaną.

Nuoseklu: kurdama spektaklį B.Mar rėmėsi ne tik dramatiškus japonų istorijos puslapius atskleidžiančiu tekstu, bet ir japonų teatro tradicija.
Nuoseklu: kurdama spektaklį B.Mar rėmėsi ne tik dramatiškus japonų istorijos puslapius atskleidžiančiu tekstu, bet ir japonų teatro tradicija. / Organizatorių nuotr.

Įkvėpta tikros istorijos

Ne vieną literatūros apdovanojimą pelnęs romanas „Buda palėpėje“ sukurtas pagal tikras XX a. pradžioje iš Tokijo į JAV vykusių japonų emigrantų gyvenimo istorijas. Po Pirmojo pasaulinio karo japonai vyrai plaukė į San Fransiską ieškoti darbo – vėliau vieni jų užsidirbę grįžo į Japoniją, kiti pasiliko Amerikoje ir ėmė kurti šeimas. Į Japoniją siųsdavo nuotrauką (nebūtinai tikrą) ir laukdavo nuotakos, išsirinkusios savo būsimąjį iš fotografijos.

Autorė seka fotografijų nuotakų pėdomis – keliauja su jomis alinančioje kelionėje laivu į Ameriką, stebi pirmąjį susitikimą su būsimu vyru, svajonių apie stebuklingą gyvenimą Amerikoje žlugimą.

Kasdienybės ritualai trunka iki lemtingo Perl Harboro ryto, po kurio japonai Amerikoje masiškai buvo iškeldinami iš savo namų, išvežami ir pradanginami – tiesiog išnyko tarsi rūkas, lyg jų nebūtų buvę.

Saugant savąsias šaknis

„Buda palėpėje“ – tai istorija apie emigrantų likimus. Savaip primenanti ir nūdienos emigraciją, taip pat Lietuvos okupacijos ir Sibiro tremties laikmetį, kai tūkstančiai žmonių buvo tyliai nušluoti nuo Lietuvos ir pasaulio žemėlapio.

Pasak spektaklio režisierės ir atlikėjos Birutės Mar, tai itin jautrus pasakojimas apie savo šaknis, ryšį su praeitimi ir protėviais pasaulio tautų maišymosi epochoje, apie tautos savastį kaip stiprybę ir būdą išlikti.

„Man šis spektaklis – tarsi malda už visas pasaulyje gyvenančias mažas, pažeidžiamas tautas. O šiandien vykstančio karo Ukrainoje ir šiurpaus ukrainiečių genocido akivaizdoje – istorija skamba dar aktualiau“, – sako Birutė Mar.

Spektaklis – tarsi malda už visas pasaulyje gyvenančias mažas, pažeidžiamas tautas.

Romano autorė savo tėvų ir protėvių emigracijos istoriją pasakoja daugiskaitos asmeniu „mes“. „Regis, jai pritaria tūkstančių moterų choras – lyg antikinėje tragedijoje ar japoniškoje Noh dramoje. Moterų, drauge išgyvenančių skaudžius nuo savo šaknų atskirtų žmonių likimus – jų lakoniškas poetiškas pasakojimas skamba tarsi muzika...” – mintimis dalijasi menininkė.

Japonų teatro tradicija

Europoje ir pasaulyje pripažinta monospektaklių meistrė Birutė Mar gerai pažįstama kauniečiams žiūrovams - užaugusi Kaune ir sugrįžusi iš teatro studijų Sankt Peterburge, ji vaidino ir savo diplominį spektaklį Samuelio Becketto „Laimingos dienos“ pastatė Kauno valstybiniame dramos teatre (1993 m.). Vėliau vyko į Japoniją mokytis tradicinio japonų šokio ir teatro pagrindų. Sugrįžusi visoje savo kūryboje liko ištikima šiai kultūrai, kurios patirtis įkūnija naujajame spektaklyje, besismelkdama į japonišką, ritualinę patirtį: judesį, šokį, muziką, minimalistinę scenos estetiką.

Spektaklis „Buda palėpėje“ kuriamas tradicinio japonų teatro principu, kuriame istorija pasakojama sujungiant šokį, judesį, tekstą ir gyvai scenoje skambančią muziką. Dalyvauja atlikėjų duetas – aktorė Birutė Mar ir muzikantas Egidijus Ališauskas, gyvai grojantis rytietiškais instrumentais (gongu, fleita, mušamaisiais iš kt.).

Subtilų scenovaizdį kūrė scenografė Indrė Pačėsaitė ir videomenininkas Karolis Bratkauskas, kompozitorius – Antanas Kučinskas, šviesų dailininkas – Audrius Jankauskas, choreografė – Sigita Mikalauskaitė.

Solo teatro spektaklis „Buda palėpėje“ įvertintas U.Babickaitės premija „Už geriausią spektaklį“ Lietuvos profesionalių teatrų festivalyje „Art Do“ Kupiškyje (Lietuva, 2020), už vaidmenis šiame spektaklyje aktorė Birutė Mar pelnė „Geriausios aktorės“ apdovanojimą D.Tamulevičiūtės profesionalių teatrų festivalyje Varėnoje (Lietuva, 2019).

Po tarptautinės spektaklio premjeros teatrų festivalyje Fudžeiroje (JAE, 2020) italų teatro kritikas Tommaso Chimienti rašė: „Įsimintinas festivalio spektaklis „Buda palėpėje“ – tai ne tik išorinė moterų kelionė link nepažinaus Amerikos pasaulio, bet ir vidinė kelionė: japonių ilgesys, geresnio gyvenimo viltys. Aktorė Birutė Mar istoriją įkūnija, sustiprindama emocionalumą. Ji labai subtili ir žmogiška savo gestais, elegantiška ir tvirta. Tai aktorė, vaidinanti sykiu tradiciniu ir šiuolaikišku stiliumi. Jos empatija atsiskleidžia per aiškius ir labai tikslius judesius, spektaklyje nėra nieko nereikalingo.“


Kas? Spektaklis „Buda palėpėje“.

Kur? Kauno valstybiniame lėlių teatre.

Kada? Rugsėjo 7 d. 18 val.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra