Pereiti į pagrindinį turinį

Tango su mirtimi, arba karas karikatūrose

2014-06-19 11:21
DMN inf.
Tango su mirtimi, arba karas karikatūrose
Tango su mirtimi, arba karas karikatūrose / Luiso Ramakerso karikatūra

Istorinėje prezidentūroje ketvirtadienį atidaroma paroda „Tango su Mirtimi: Pirmasis pasaulinis karas Luiso Ramakerso karikatūrose“.

Mirtis yra negailestinga partnerė: jei jau pasikvietei ją šokiui, teks šokti visą amžinybę. Tokį griežtą verdiktą skelbia simbolinė olandų dailininko Luiso Ramakerso (Louis Raemaekers) karikatūra „Vokiškasis tango“. Šio dailininko darbų paroda pasakoja apie Pirmąjį pasaulinį karą, vokiečių karo nusikaltimus Belgijoje ir mokslo pasiekimus tobulinant karo mašinas ir ginklus.

Karikatūristas nupiešė apie 1000 Pirmojo pasaulinio karo vaizdų ir į istoriją įėjo kaip vienas reikšmingiausių šio karo portretistų, svariai pasitarnavęs antivokiškai karo propagandai. Paveikūs, simboliniai ir konkretūs, atviri, drąsūs, šokiruojantys, ironiški ir groteskiški L. Ramakerso darbai, papildyti taikliomis stiprų emocinį turinį perteikiančiomis žinutėmis, ir po 100 metų nesiliauja stebinti savo įtaigumu.

Simbolinės L. Ramakerso karikatūros karinio konflikto metu pasitarnavo kaip karo propagandos įrankis, o šiandien jos labai iliustratyviai pasakoja apie patį karo procesą, mūšius ir  juose naudotus naujausius ginklus. Šis karas išsiskyrė savo mastu ir aukų skaičiumi – skirtingų šaltinių duomenimis, jame žuvo nuo 9 iki 12 mln. karių ir dar tiek civilių. Tokius didelius nuostolius jis sukėlė sparčiai besivystančios mokslo ir karinės pažangos dėka.

M. K. Čiurlionio galerijos fondai L. Ramakerso darbais pasipildė 1934 m. rugsėjo 21 d., praėjus dvidešimčiai metų nuo Pirmojo pasaulinio karo pradžios. Kolekciją iš 113 reprodukcijų ir trijų originalių savo darbų Lietuvai per Lietuvos konsulatą Belgijoje padovanojo pats dailininkas. Atsidėkodama Užsienių reikalų ministerija L. Ramakersą apdovanojo DLK Gedimino III laipsnio ordinu. Tokiais būdais tarpukariu buvo stiprinamas Belgijos ir Lietuvos ekonominis ir kultūrinis bendradarbiavimas.

Parodą „Tango su Mirtimi: Pirmasis pasaulinis karas Luiso Ramakerso karikatūrose“ sudaro dvi dalys. Pirmojoje dalyje eksponuojami piešiniai, pasakojantys apie Pirmojo pasaulinio karo pradžią, Belgijos užpuolimą ir kare panaudotas naujausias technologijas. Antrojoje dalyje, kuri lankytojams bus pristatyta 2015 metais, karikatūros pasakos apie tolesnę karo eigą ir pabaigą.


Kas? Parodos „Tango su Mirtimi: Pirmasis pasaulinis karas Luiso Ramakerso karikatūrose“ atidarymas

Kur? Istorinėje prezidentūroje, Vilniaus g. 33, Kaune

Kada? Birželio 26 d., ketvirtadienį, 17 val.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra