Pereiti į pagrindinį turinį

Abisinijos katės – ypatingo charakterio elegantiškos gražuolės

2022-10-23 07:00

Inga Rimavičienė nuo vaikystės augo su katėmis, o dabar mylėti gyvūnus moko savo vaikus. „Jeigu jie mokės elgtis su gyvūnais, tikėtina, kad užaugę ir su žmonėmis žmoniškai elgsis“, – sako kaunietė, kurios namuose gyvena priklydęs katinas Dėdė Mukas ir trys ypatingos augintinės – Abisinijos katės Runa, Frėja ir Dionė.

Požiūris: „Nereikia jokių ypatingų dresūros metodų – pakanka tiesiog kalbėtis su kate“, – sako nuo vaikystės kates auginanti I.Rimavičienė. Požiūris: „Nereikia jokių ypatingų dresūros metodų – pakanka tiesiog kalbėtis su kate“, – sako nuo vaikystės kates auginanti I.Rimavičienė. Požiūris: „Nereikia jokių ypatingų dresūros metodų – pakanka tiesiog kalbėtis su kate“, – sako nuo vaikystės kates auginanti I.Rimavičienė.

Katės – šeimos narės

Pirmą Abisinijos katę Inga įsigijo 2017-aisiais. „Labai patiko jų išvaizda – Abisinijos katės man panašios į pumas, tai tarsi laukinės gamtos dalelė namuose“, – sako moteris.

Tačiau šių kačių charakteris, anot Ingos, kitoks nei laukinių gyvūnų. Jos be galo meilios, labai gerai sutaria su žmonėmis, ypač su vaikais, nes yra labai judrios, kartu gali žaisti, dūkti. Dar viena ypatybė – abisinės neturi jokios agresijos. Paprasta katė tai apdrasko, tai krimsteli, jeigu kažkas nepatinka, o Abisinijos katės tiesiog nuščiūva.

„Skaičiau, kad šios katės turi šuniškų bruožų, bet nemaniau, kad jos taip lengvai dresuojamos, o neretai net ir dresuoti nereikia – jos tiesiog stebi aplinką, savo gaują, kurios dalimi jaučiasi, ir iš tos aplinkos mokosi. Abisinės susitapatina su žmogumi, jaučiasi pagal hierarchiją žemesnės ir stengiasi kopijuoti pagal hierarchiją aukštesnių gaujos narių – žmonių – elgesį“, – pasakoja abisinių augintoja.

Jos teigimu, Abisinijos katės – tarsi katašuniai. Jei kas ateina į svečius, jos kaip šuniukai atbėga apžiūrėti, kas atėjo, apuosto, su letena pakrebždena, pabendrauja. Šios katės komunikabilios, sugeba palaikyti su žmonėmis kontaktą – žiūri į akis, jeigu kažko nori. Kelis kartus išgirdęs žodį „ne“, abisinės greitai supranta, kad kažko daryti negalima, ir nebedaro. „Nereikia jokių ypatingų dresūros metodų – pakanka tiesiog kalbėtis su kate“, – sako Inga.

Abisinės – trumpaplaukės katės, tad, pasak pašnekovės, šeriasi jos maždaug penkis kartus mažiau nei paprastos katės. Tiesa, yra ir ilgaplaukių Abisinijos kačių – tai Somalio katės. Jos kilusios iš Abisinijos kačių, bet jų plaukas ilgas, tad jas auginantiems grožio procedūroms reikia skirti daugiau dėmesio.

Ir vargas, ir džiaugsmas

„Kai nusipirkau pirmąją Abisinijos katę, net minties nebuvo, kad šias kates veisiu, bet ji buvo nesterilizuota, tad pagalvoju, kaip būtų smagu jų tęstinumą pamatyti. Ir gyvybės namuose daug daugiau, kai yra mažų kačiukų. Taip atsirado mūsų Abisinijos kačių veislynas „Saulės akmuo“, – pasakoja I.Rimavičienė.

Tiesa, veisti Abisinijos kates nelengva. Šios katės veda po du tris kačiukus, kartais – vos vieną, jei daugiau – jau išskirtinis atvejis. Negana to, kačiukams reikia ypatingos priežiūros, jų jautri virškinimo sistema, jie jautriai reaguoja į stresą.

Draugės: abisinės – be galo meilios katės, puikiai sutariančios su žmonėmis, prisirišančios prie šeimininkų. / Asmeninio archyvo nuotr.

Todėl, jeigu šeimininkai daug dirba, dažnai keliauja, mažai būna namuose, augintinėms abisinėms dėl patiriamo streso gali išsivystyti psichosomatinių ligų. Abisinijos katės – labai socialios. Joms reikia nuolatinio artumo savo „bandai“, todėl užsiėmę žmonės, negalintys skirti pakankamai laiko savo katei, turėtų pagalvoti apie žaidimų draugą abisinei, geriausia – tos pačios veislės. Tačiau Abisinijos katei būtinos kasdienės glamonės, todėl niekas joms negali pakeisti bendravimo su šeimininku.

Abisinijos katei atsivedant kačiukus reikia ypatingos priežiūros. „Kodėl sakoma „atsiveda kačiukus“? Nes katė, kai ateina laikas gimdyti, kažkur išeina, pasislepia saugioje vietoje, atsiveda kačiukų ir jie apie mėnesį laiko ten auga – tik jau paaugusius katė juos atsiveda namo, – paaiškina Inga. – Abisinijos kačių ryšys su žmogumi toks stiprus, kad kai ateina laikas atsivesti kačiukų, prieš parą ar dvi ji nuolat sekioja paskui šeimininkę, kad tik jos nepaliktų vienos. Tad ir man tenka pasiimti tarsi nėštumo ir gimdymo atostogas, nes negaliu besilaukiančios katės prieš atsivedant kačiukų palikti vienos. Ir proceso metu katei ramiau, kai esu šalia ar net laikau ranką jai ant pilvo uždėjusi. Kai mano katė atsivedė kačiukų, dvi paras miegojau ant čiužinio greta jos gulto, kad bet kada pažiūrėjusi pro skylę ji matytų mano veidą.“

Vargą atperka namuose siaučiančių mažylių teikiamos geros emocijos arba kai vadoje gimsta itin retos spalvos kačiukas. Kaip, pavyzdžiui, Frėja iš katės Runos penkių kačiukų vados – labai retos fawn (šviesiai kreminės) spalvos. Dabar ji – veisėjos numylėtinė.

Atsakinga veikla

Ingos įsitikinimu, kalbant apie kates labai svarbu nepamiršti kačiukų sveikatos temos. Mat tiek ji pati, tiek ir kiti veisėjai sulaukia daug skambučių iš žmonių, kurie įsigijo kačiukų iš daugintojų, o jiems augant susiduria su rimtomis jų sveikatos problemomis. Kai kurių jų priežastys sunkiai nustatomos, ne visada ir veterinarai pajėgūs padėti.

Abisinijos katėms būtinos kasdienės glamonės, todėl niekas joms negali pakeisti bendravimo su šeimininku.

Žmonės įsigyja kačių iš daugintojų, nes nesiruošia vežti į parodas, o kačiukai be dokumentų kainuoja pigiau. Bet kilmės dokumento kaina, anot veisėjos, – tik 10 eurų. Būtent kilmės dokumentas padeda atsekti giminystę, nes jei veisiami giminiški gyvūnai, labai dažnai augdami suserga ligomis, kurių lengvai galima išvengti veisiant neturinčius bendros giminystės gyvūnus.

Oficialūs veislynai kates veisia laikydamiesi griežtų taisyklių, veislynų darbą prižiūri Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba ir gyvūnų augintojų klubai. Pastarieji kontroliuoja, kad būtų išsaugomas veislės grynumas, būtų veisiami tik tie gyvūnai, kurių kačiukai pasaulį išvys sveiki.

Ingos veislynas „Saulės akmuo“ priklauso Lietuvos gyvūnų augintojų centro LGAC klubui, o šis klubas yra WCF (The World Cat Federation) sistemos dalis. Klubas reguliariai rengia parodas, į jas kviečia aukštos kvalifikacijos teisėjų iš viso pasaulio, o veisėjams rengia paskaitas ir seminarus, suteikdamas galimybę didinti žinių bagažą. Parodose kiekviena katė ar katinas yra įvertinami pagal tai, kaip atitinka veislės standartą išoriškai, vertinama gyvūnų psichika – agresyvūs ar kitokių nuokrypių turintys gyvūnai diskvalifikuojami ir veisimo programoje dalyvauti negali. Atsakingi veisėjai atlieka kačių genetinius tyrimus ir veisia tik tas, kurios neturi genų, perduodančių genetiškai paveldimas ligas.

„Kai kilmės dokumentų nėra – vienos vados kačių daugintojai galbūt nekergia, tačiau vadinamųjų pusbrolių dauginimo atvejų – apstu. Ir tai vyksta būtent dėl to, kad nežinoma gyvūno kilmė, o kačiukų pirkėjai vienas kito juk taip pat nepažįsta, – sako pašnekovė. – Kačių gydymas kainuoja daug, o dvasinių kančių, kai gyvūnas kenčia, apskritai pinigais neįvertinsi... Jau nekalbu apie tai, kad, pirkdami kates iš daugintojų, žmonės dažnai nusivilia, nes įsigyja mišrūnų, kurie, net būdami išoriškai panašūs į Abisinijos kates, dažnai nepasižymi išskirtiniu jų charakteriu.“

Džiaugsmas: mažyliai namuose – geros nuotaikos užtaisas. / Asmeninio archyvo nuotr.

Siekdami šviesti žmones, Lietuvos Abisinijos kačių veislynai ėmėsi iniciatyvos ir sukūrė feisbuko grupę „Grynaveislės Abisinijos katės“. Joje veisėjai dalijasi savo patirtimi, patarimais apie kačių mitybą, priežiūrą, elgesį; joje bet kuris grupės dalyvis gali užduoti klausimą, o turintys patirties veisėjai mielai į juos atsako.

Apie veislę

• Manoma, kad Abisinijos katės – seniausia pasaulyje naminių kačių veislė. Manoma, kad jos galbūt yra senovės Egipto kačių palikuonės, mat savo išvaizda ir kūno sudėjimu stulbinamai panašios į balzamuotas kates, rastas per archeologinius kasinėjimus Egipte.

• Veislė kilusi iš Indijos vandenyno krantų ir Pietryčių Azijos.

• Pirmasis Senajame žemyne grynaveisliu pripažintas gyvūnas buvo katė Zula, kuri 1868 m. buvo atvežta į Angliją. Susižavėję jos grožiu britai pradėjo kryžminti abisines su britų trumpaplaukiais.

• Abisinijos katės oficialiai pripažintos nauja veisle XX a. pradžioje. Jų populiaciją sunaikino du pasauliniai karai. Selekcininkų pastangomis veislė atkurta XX a. antrojoje pusėje.

• Tai vidutinio dydžio gyvūnai (patelės sveria 3–4 kg, patinai – 4–5 kg), proporcingo, liekno, atletiško kūno.

• Abisinijos kačių migdolo formos akys – auksinės, vario, žalios arba riešutų spalvos.

• Šios veislės kačių kailis trumpas, prigludęs, su nedideliu pokailio sluoksniu. Galimos Abisinijos kačių spalvos: ruda (ruddy), vario raudonumo (sorrel), pilkai mėlyna (blue) ir šviesiai kreminė (fawn).

• Gyvena apie 13–15 metų.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų