Pereiti į pagrindinį turinį

Architektas G. Balčytis: erdvė įkvepia atrasti savo kūrybos raktą

2020-12-15 11:39

Praėjusią savaitę kauniečiui architektui Gintarui Balčyčiui skirta Lietuvos nacionalinė kultūros ir meno premija už miestui ir žmogui atvirą architektūrą.

Požiūris: architektas G.Balčytis įsitikinęs, kad kiekvienas miestas gali tapti išmaniuoju.
Požiūris: architektas G.Balčytis įsitikinęs, kad kiekvienas miestas gali tapti išmaniuoju. / Vilmanto Raupelio nuotr.

– Kas jus labiausiai įkvepia kuriant?

– Turbūt kiekvienas architektas turi savo metodus, kaip jam ateina mintys. Mane įkvepia esanti situacija ir aplinka: ar ruošiamoje projektuoti teritorijoje yra namų, miškas, kiti objektai. Pastatams projektuoti aplinka tikrai turi įtakos. Kalbant apie konkretesnius objektus, pavyzdžiui, mano projektuotą Kauno autobusų stotį, įtakos kūrybai turėjo miesto architektūra, jos struktūra ir supanti gamta. Medžiai, kurie šiuo metu yra minėtoje teritorijoje, joje buvo ir anksčiau. Norėjosi sukurti tokią pastato struktūrą, kuri leistų išsaugoti medžius. Taigi, pati erdvė įkvepia atrasti savo kūrybos raktą.

– Kaip, jūsų akimis, atrodo išmanusis miestas?

– Tai ateities miestas, kuriame kiekvienas žmogus jaučiasi patogiai ir jaukiai, nejaučia didelio streso nei gyvenant, nei dirbant. Ateities miestas yra kokybiškos architektūros, atitinkantis šios dienos ir ateities tendencijas: tausojantis energiją, labai gerai apmąstytas bei suplanuotas.

– Gal žinote ateities miesto pavyzdį?

– Miestai susiformuoja per ilgą laiką, turi savo istoriją ir kiekvienas iš jų – be galo skirtingas. Tokių modernių miestų yra ir Lietuvoje. Jie nedideli ir labai skirtingi. Tai Elektrėnai ir Visaginas. Visaginas yra apsuptas žaliuojančios gamtos, o Elektrėnai įkurti plyname lauke. Kiekvienas jų turi savo privalumų ir trūkumų. Kadangi jie buvo planuoti prieš 50 ar net daugiau metų, dabar sunku pasakyti, kad jie yra išmanieji. Tačiau kažkada tokiais atrodė. Kadaise visi modernieji pasaulio architektai žiūrėjo gana plačiai į ateitį, o tuo laiku kurti miestai atrodė labai modernūs: plačiomis gatvėmis, daug erdvės buvo skiriama automobiliams. Seniau manėme, kad modernus, saugus miestas gyventi yra neatsiejamas nuo greito susisiekimo. Dabar vyrauja nauja tendencija – miestai bando iškeldinti automobilius iš jų centrų. Tai įrodo, kaip stipriai pasikeitė požiūris ir poreikiai.

– Gal kuris nors Lietuvos miestelis turi didelį potencialą tapti moderniu Lietuvos miestu?

– Manau, kad kiekvienas miestas gali tapti išmaniuoju. Juk juo bus tas, kuriame žmogus norės gyventi. Kiekvienas miestas gali eiti išmanumo link: daugiau skatinti naudojimąsi visuomeniniu transportu, įkurdinti daug žalumos ir parkų, pasitelkti atsinaujinančius šaltinius, tokius, kaip žalieji pastatų stogai, rūpintis mažesniu energijos suvartojimu. Kiekvieną miestą galima iš naujo peržiūrėti ir pritaikyti šiandienos reikmėms, paversti moderniu. Viskas priklauso nuo to, kaip tą modernumą suvokiame šiandien.

Ateities miestas yra kokybiškos architektūros, atitinkantis šios dienos ir ateities tendencijas: tausojantis energiją, labai gerai apmąstytas bei suplanuotas.

– Jūsų vadovaujama KTU studentų komanda "Išmanusis miestas IV" konkurse pelnė pirmąją vietą už geriausią architektūrinį projektavimą. Kaip motyvavote, įkvėpėte savo komandą?

– Manau, kad kiekvienas žmogus, o ypač jaunas studentas, besiruošiantis tapti architektu, turi didelę motyvaciją. Esu tikras, kad šie jauni žmonės siekė įgauti kuo įmanoma daugiau žinių apie architektūrą ir bandė jas pritaikyti savo projekte. Kadangi projektuojamas objektas (daugiafunkcė sporto arena Tauragėje) konkursui buvo gana nemažas, bandėme atrasti tinkamą, unikalų sprendimą. Jis beprojektuojant pasirodė labai įdomus ir tinkamas, tad motyvacija studentams tik dar padidėjo. Mano studentai buvo ir yra pakankamai sudominti architektūra, tad jų motyvacija savaime yra didelė.

– Ar įžvelgiate tokių projektų naudą, ar studentai noriai juose dalyvauja? O gal jiems trūksta informacijos?

– Informacijos, žinoma, trūksta. Dėl to yra dėstytojai, kurie padeda jos gauti. Svarbu degti noru daryti, semtis žinių. Jos ateina bedirbant, pačios savaime. Studentams ypač svarbu kurti naujus projektus, dalyvauti architektūros konkursuose, kaip "Išmanusis miestas", kuriame padeda atnaujinti savivaldybių problemiškas teritorijas. Tik darant ką nors nežinomo, atrandami elementai, kurie paskui, dirbant, tampa įprasti.

– Esate savo srities asas. Ar jaunieji kūrėjai kreipiasi į jus patarimo?

– Kreipiasi. Vyksta įvairūs projektų pristatymai, sutelkiamos architektūrinės tarybos, o tai yra puikus būdas padėti jaunam žmogui surasti tinkamą kūrybos kelią. Manau, kad vertingi patarimai yra labai svarbūs, tad jais mielai dalijuosi.

– Kaip pats pradėjote savo kūrybos kelią? Su kokiais iššūkiais susidūrėte?

– Kaip ir kiekvienas jaunas žmogus. Supratimas apie architektūrą ir kūrybą atėjo dirbant. Kuo daugiau žmogus dirba, tuo daugiau mato, kad dar labai daug neatrasta. Aš, toli gražu, nesu visažinis. Pats mokausi ir tai darau ne tik iš savo darbų ar klaidų, bet ir kitų, pavyzdžiui, savo studentų. Nebijau to pasakyti, nes visiškai nesvarbu, ar esi tik pradedantis, ar jau patyręs architektas, mokytis reikia visuomet. Naujų dalykų atrasi visada, jei tik norėsi.

– Kaip manote, kas yra svarbu pradedančiam kūrėjui?

– Pradedantis žmogus turi atrasti savo kūrybinį kelią, o kad ir koks jis būtų, be darbo tikrai nieko neįvyks. Kūryboje, o ypač architektūroje, sėkmės kelias yra nebijoti darbo. Jauniems architektams patariu daryti ne vieną pastatų variantą, bet keletą. Nes tik ieškant skirtingų kelių, galima rasti unikalų sprendimą.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų