Pereiti į pagrindinį turinį

Aukštosios Fredos dvaras plačiai atveria duris

2018-05-28 14:31

Lietuvos valstybės atkūrimo ir Latvijos bei Estijos šalių Nepriklausomybės paskelbimo šimtmečiams bei Europos kultūros paveldo metams skirtame projekte „Pažinkime Baltijos šalių pilis ir dvarus“ dalyvaujantis Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Botanikos sodo Aukštosios Fredos dvaras visą vasarą, iki pat rugsėjo 16-osios, plačiai atveria lankytojams savo duris.

Aukštosios Fredos dvaras plačiai atveria duris
Aukštosios Fredos dvaras plačiai atveria duris / "Facebook" nuotr.

Pirmą kartą trijų Baltijos šalių pilių ir dvarų asociacijos susivienijo, kad sukurtų bendrą kelionių žaidimą, leisiantį pažinti dvarų tinklo tankumą, atrasti panašumus ir skirtumus. Anot organizatorių, tarptautinis projektas padės vizualizuoti trijų Baltijos valstybių dvarų tinklo tankumą, pabrėžti dvarų, kaip kultūrinės, ekonominės ir regioninės raidos variklių, svarbą praeityje ir dabar.

20-ame amžiuje buvę politinės galios, architektūrinės ir kultūrinės didybės nešėjai - žinomų pasaulio tyrinėtojų, menininkų, rašytojų, mokslininkų gimimo ir gyvenimo vietos - dvarai įgavo naujas funkcijas, o kai kurie buvo apleisti ir nyko.

Dvarų palikimas iš lėto atgimė baigiantis 20-ajam amžiui. Pirmieji tyrimai ir išsaugojimo darbai 1991 metais nutiesė kelią Baltijos šalių kultūros paveldo aktualizavimui Europos kontekste. Nuo tada valstybės, savivaldybės, paveldo institucijos, o labiausiai šimtai privačių savininkų ir entuziastų paskyrė savo laiką, išteklius, jėgas buvusiai dvarų didybei išsaugoti bei atgaivinti. Šiandienos iššūkis yra atkurti dvarų, kaip kaimiškų vietovių ekonominės ir kultūrinės raidos variklių šiuolaikinėje visuomenėje poziciją.

Pažinimo ir kelionių projekto simbolis yra raktas, kaip užuomina į atveriamas pilies ar dvaro duris. Lankytojai rinks simbolinius pilių ir dvarų raktus kaip patirčių ir įspūdžių prisiminimą.

„Šiais metais lankytojams duris atvers daugybė dvarų. Keliautojai kviečiami į dvarus, jau gerai žinomus dėl savo kruopščios restauracijos, dėl juose įkurtų įdomių muziejų, puikių paslaugų ar aukšto lygio kultūrinių veiklų. Tačiau verta pažinti ir daugybę kitų - mažų ar didelių, geresnės ar prastesnės būklės dvarų. Visi ir kiekvienas iš jų yra praėjusių laikų liudytojas ir daro įtaką kultūrinei ir ekonominei vietovės raidai“, teigiama VDU botanikos sodo pranešime.

Projektą organizuoja Lietuvos pilių ir dvarų asociacija, Latvijos pilių, rūmų ir dvarų asociacija, Estijos dvarų asociacija ir Estijos dvarų mokyklų asociacija. Projekte iš viso dalyvauja 131 istorinė pilis ir dvaras.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų