Populiarų restoraną prie magistralės Kaunas–Vilnius primena balta didelė krosnis su kaminu ir statinio griaučiai. Ne mažiau nei metus "Bajorkiemio" likučių varžytinės nejuda į priekį. Kreditorių sprendimą mažinti kainą ir parduoti likučius stabdo DNB banko užmojai.
Kaltas bankas?
"Bajorkiemio" turto ilgiau nei metus neįmanoma parduoti tik dėl banko kaltės. Bankas stabdo pardavimą ir neaišku, kokių jie čia turi planų", – susidariusią situaciją įvertino advokatas Gintaras Dabkevičius.
Lengvai išpardavę 2012 m. lapkritį supleškėjusio restorano "Bajorkiemis" likusius nedidelius statinius, turto tvarkytojai įstrigo su 0,8 ha žemės sklypu, pamatais ir kalve. Šio turto nepavyko parduoti per kelis dar pernai skelbtus aukcionus.
Pardavimo reikalai įstrigo galutinai, kai "Bajorkiemio" kreditoriai nusprendė dar labiau sumažinti likusio turto pardavimo kainą, o DNB bankas kaip didžiausias kreditorius ir įkaito turėtojas paprieštaravo šiam sprendimui.
Kreditorių sprendimą bankas apskundė Kauno apygardos teismui ir laimėjo. Lietuvos apeliacinis teismas jau nebuvo toks palankus DNB bankui, tačiau iš esmės nieko nepakeitęs grąžino šį klausimą spręsti tam pačiam Kauno apygardos teismui.
"Teismuose visą laiką laikomasi pozicijos, kad bankas yra teisus. Teismai įsitikinę, kad bankai labai protingi, ir viskas, ką jie sako, yra absoliuti tiesa. Šiuo atveju yra ne taip, nes bankas bando akivaizdžiai piktnaudžiauti įkaito turėtojo teise", – pareiškė G.Dabkevičius.
Neliko tuščiomis
Bankrutavus restoraną valdžiusiai įmonei, ją 2008 m. perėmė valdyti bankroto administravimo bendrovė "Verslo valdymo ir restruktūrizacijos centras". Ji išnuomojo restorano patalpas kitai įmonei, kuri tęsė pirmtakų veiklą.
Visas turtas bankrutavusių restorano savininkų buvo užstatytas bankui DNB. Prieš trejus metus kilęs gaisras supleškino "Bajorkiemį" negrįžtamai. Buvo nustatyta, kad populiarus restoranas šalikelėje buvo padegtas tyčia, naktį įsibrovus į patalpas. Tačiau padegėjai nenustatyti iki šiol.
DNB bankui, kaip įkaito turėtojui, draudimo bendrovė išmokėjo milijoninės vertės kompensaciją. Dėl bankrutavusių savininkų turto įkeitimo bankas tapo vienu didžiausių kreditorių. "Bankas gavo daugiau nei milijono litų išmoką. Jei jie perims likusį turtą, turės padengti administravimo išlaidas. Manau, kad jų veiksmai taip modeliuojami, kad išvengtų to mokėjimo", – nuspėti procesą stabdančio kreditoriaus motyvus mėgino gynėjas.
G.Dabkevičius neatmetė galimybės, kad bankas nori padaryti taip, kad tas išlaidas apmokėtų visi kreditoriai, paprasčiau – kad už bankrotą mokėtų visi, išskyrus banką. "Čia išeina piktnaudžiavimas įkaito turėtojo teise", – įsitikinęs G.Dabkevičius.
Kelias nesikeis
Pernai vykusiose paskutinėse "Bajorkiemio" likučių varžytinėse 0,8 ha žemės sklypui Karčiupio kaime, kalvei ir pamatams buvo nustatyta 550 tūkst. litų kaina. Varžytinės neįvyko, niekas nesusidomėjo pasiūlymu.
"Kadangi nepardavėme už 550 tūkst. litų, tai pasiūlėme, kad kitą kartą rengiant aukcioną kaina būtų 450 tūkst. litų. Tačiau bankas laikėsi savo – nemažinti kainos", – aiškino bankroto administratorius Vytautas Česonis.
Pasak jo, buvo sprendžiamas "Bajorkiemio" turto perėmimo klausimas, tačiau tik kalbomis. "Bajorkiemio" turtas taip ir liko įkeistas DNB bankui. "Bankas yra įkaito turėtojas ir vienas didžiausių kreditorių. Matyt, jie turi savo planų, kurių laikosi", – diplomatiškai vertino bankroto administratorius.
Atviraujama, kad tokia įkaito turėtojo pozicija, švelniai tariant, keista. Iš esmės gaištamas tik laikas. "Kad ir kiek lauks, kelias vis tiek lieka vienintelis – pardavinėti "Bajorkiemio" likučius. Bankas perimti turtą atsisakė. Kai nustos žaisti, varžytinės tęsis toliau. Klausimas – kada tai įvyks? Aišku viena, kad anksčiau, nei Kauno apygardos teismas paskelbs naują verdiktą, jokių judesių nebus", – eiliškumą dėstė V.Česonis.
Paslaptinga pozicija
Kažkokį teismo sprendimą tikimasi išgirsti lapkričio 11 d. Kokie motyvai verčia DNB banką laikytis būtent tokios pozicijos, kuri įšaldo bet kokius žingsnius, lieka paslaptimi. Banko atstovė spaudai Rasa Petruškevičiūtė informavo, kad kol vyksta teisminiai procesai, komentuoti situacijos nevalia.
Remdamasis patirtimi turto administratorius aiškino, kad tais atvejais, kai kaina būna patraukli, varžytininkai pešasi dėl parduodamo turto, ir ta kaina pakyla kelis kartus. Todėl nemažinti kainos būtų tarsi nenaudinga.
Kadangi plačiai klestėjusioje restorano teritorijoje, išskyrus žemę, nebeliko nieko vertingo, galima tik paspėlioti, kas verčia delsti. "Tai vienintelė vieta Kauno regioniniame parke, kurioje galima užsiimti komercine veikla", – dar vieną svarbų tašką padėjo bankroto administratorius.
"Jeigu teismas paliks galioti kreditorių sprendimą, tai per mėnesį bus paskelbtos varžytinės mažesne nekilnojamojo turto kaina", – užsitęsusio štilio baigtį parduodant "Bajorkiemio" turtą prognozavo advokatas G.Dabkevičius.
Pardavimo chronologija
Per pirmąjį aukcioną, vykusį praėjusių metų pradžioje, "Bajorkiemio" turtą mėginta parduoti už 700 tūkst. litų. Kovą vykusiose varžytinėse kaina buvo sumažinta 90 tūkst. litų. Tačiau jau tada bankroto administratoriaus V.Česonio tokia kaina nenuteikė optimistiškai.
"Turbūt ir šį kartą neįvyks. Akivaizdu, kad kaina yra per didelė ir neaišku, ką tuo nori pasiekti turto turėtojas. Pirma kaina buvo nustatyta 700 tūkst. litų, antra – 650 tūkst. litų, dabar kaina 610 tūkst. litų", – jau anuomet stebėjosi A.Česonis.
Per pirmąsias varžytines nukėlimui buvo parduoti aštuoni statiniai – trys lauko kavinės, tiek pat klėčių, tvartas ir kiti lauko statiniai. Kiekvieno jų pradinė kaina siekė 1 tūkst. litų. Kai kurie buvo išvaržyti už šešis kartus didesnę sumą nei pradinė.
Antrąją dieną buvo parduodama per 100 įvairiausių daiktų – įrangos, baldų, interjero elementų, pradinės jų kainos svyravo nuo 100 iki 4 tūkst. litų.
Bankroto administratoriui prižiūrėti likusiu "Bajorkiemio" turtu iki šiol niekas taip ir nesusidomėjo.
"Bajorkiemio" bėdos prasidėjo 2008 m., kai restoranas buvo priverstas sustabdyti veiklą dėl jo savininko Gintauto Remeikos nesumokėtų mokesčių. Iki gaisro ir bankroto restorano kompleksas vertintas beveik 6 mln. litų.
Naujausi komentarai