Spalio 8 dieną, šeštadienį, VDU Kauno botanikos sode į pirmąjį alaus kultūros simpoziumą “Sambariai” rinksis aludarystės entuziastai.
Renginio metu pranešimus skaitys akademikai ir etnografai, mikrobravorų verslo atstovai, vyks naminio alaus įrangos demonstracija ir dirbtuvės. Pasak organizatorių, renginys pirmiausia skirtas alaus kultūrai ir saikingam vartojimui propaguoti bei aptarti tradicinę ir modernią aludarystę Lietuvoje.
„Tenka girdėti, kad tradicinis alus iš Lietuvos – “geriausiai išlaikyta” Europos alaus paveldo paslaptis. Įdomu ir tai, kaip šiandien vystosi, kuo mūsų šalyje gyvena vidutinė, mažoji ir namudinė aludarystė“, – sakė Tikro alaus draugijos atstovas Martynas Savickis.
Renginio pavadinimas neatsitiktinis. Sambariai – tai Lietuvoje iki XX a. gyvavusi tradicija po derliaus nuėmimo rengti suneštinių vaišių šventę, gerti specialiai tai progai padarytą alų,gaminamą iš bendruomenės suneštinių grūdų.
Simpoziume VDU Kauno botanikos sodo mokslo darbuotojas, Lietuvos apynių augintojų draugijos pirmininkas Kęstutis Obelevičius pristatys apynių auginimo istoriją mūsų šalyje.
Alaus ekspertas, VU profesorius Linas Čekanavičius pasakos apie išskirtinių pasaulinio alaus rūšių „medžioklę“ ir apie subtilaus skonio, tikro alaus renesansą visame pasaulyje. Kraštotyrininkas Viktoras Dagys, knygos „Darau savo alų“ autorius, pristatys etnografinių ekspedicijų, tyrusių lietuvišką aludarystę, istoriją.
Tokie alaus entuziastų renginiai ne pirmus metus vyksta Latvijoje, Lenkijoje, Čekijoje, Skandinavijoje ir kituose Europos kraštuose, kur paplitusi tradicinė ir šiuolaikinė aludarystė.
Naujausi komentarai