Kameroms nebeužteko
"Turėjo būti vaizdo kameros ir teritorijos perimetro apsauga, bet nėra ir šiemet tikrai nebus, nes savivaldybė sako, kad neturi pinigų. Įvedė pigiausias signalizacijas, kurios įsijungia nuo bet kokio judesio per naktis, o kaimynai policiją kviečia", – pasakojo vieno Kauno vaikų darželio direktorė, sutikusi bendrauti tik anonimiškai.
Moters teigimu, darželiams nebuvo leista turėti budėtojų, kaip mokykloms, o visas su apsaugos sistema susijusias problemas palikta spręsti pačioms darželių direktorėms.
"Buvo pasakyta per susirinkimą: jūs esate direktorės, jūs ir spręskite. Įpareigokite ką nors iš darbuotojų, kad važiuotų. Kaip aš galiu įpareigoti žmogų, kuris ir taip gauna simbolinį atlygį už darbą, keltis naktimis ir važiuoti išjungti nuo bet kokio judesio suveikusią signalizaciją? Važiuoju pati", – atsiduso direktorė.
Anot jos, du trečdaliai Kauno darželių iš 86 mieste veikiančių dar neturi apsaugos signalizacijų. "Jiems leista pasilikti sargus iki spalio 10 d., bet jau aišku, kad ir iki to termino bendrovė nespės visur įrengti signalizacijų. Geriausiu atveju jos atsiras iki gruodžio", – situaciją atskleidė vieno iš darželių vadovė.
Ji pasakojo, kad darželių teritorijos šiuo metu apskritai liko nesaugomos. "Tvoros ne visur yra tokios aukštos, kad niekas nepatektų į teritoriją. Kai kur buvo nurodyta naujas tvoras statyti ne aukštesnes kaip 1,5 m, kad būtų pigiau. Per tokią tvorą galima nesunkiai peršokti. Savivaldybės administracijos direktorius interviu yra sakęs, kad darželiuose nėra ką saugoti, o jeigu kokią pavėsinę ir sugadins, tai nupirks naują", – savivaldybės poziciją priminė pašnekovė.
Direktorė priminė, kad daugumoje darželių nemažai vaikams skirtų sūpynių, laipynių ir kitokios lauko įrangos yra įsigyta ne už savivaldybės, o už tėvų pinigus, kai jie skyrė 2 proc. nuo savo sumokėto pajamų mokesčio.
"Savivaldybei tai nesvarbu. Jiems svarbu bus pasigirti, kiek sutaupė atleidę sargus", – liūdnai kalbėjo direktorė.
Situacija kartojasi
Tokia situacija, kai sargai atleisti, o turto nėra kam saugoti, – ne naujiena Kaune. "Kauno diena" rašė apie tai, kad 2014 m. birželio 1-ąją Kauno mokyklos turėjo atleisti 190 sargų, iki tol saugojusių pastatus ir teritorijas, tačiau sargus turėjusių pakeisti apsaugos sistemų laiku nesulaukė – kai kuriose švietimo ir ugdymo įstaigose jas įrengti gerokai užtruko.
Tada savivaldybės skelbtą konkursą buvo laimėjusi Vilniuje registruota bendrovė "Atea", kuri laiku nesugebėjo mokyklose įrengti priešgaisrines ir saugos signalizacijas. Dabar ši bendrovė įrenginėja signalizacijas darželiuose.
2014 m. savivaldybės Švietimo, kultūros ir turizmo plėtros reikalų valdybai vadovavęs Virginijus Mažeika tvirtino, kad konkurso laimėtoja "Atea" turės užtikrinti pastatų saugumą samdydama saugos ekipažus arba sargus, o už kiekvieną pradelstą dieną sutartyje buvo numatyta apie 1 160 eurų delspinigių ir žalos atlyginimas už sugadintą ar pavogtą turtą. Viešųjų pirkimų tarnyba leido "Atea" pratęsti signalizacijų įrengimo terminą.
Signalizacijas mokyklose įsipareigojusi įrengti bendrovė konkursą laimėjo pasiūliusi darbus atlikti už kiek daugiau nei 1,5 mln. eurų. Tiesa, sargus atleidusios mokyklos vis tiek neapsieina be budėtojų, nes mokyklų patalpos yra naudojamos arba nuomojamos jų sporto salės iki pat vėlaus vakaro, todėl turi būti žmogus, kuris užrakintų patalpas ir priduotų signalizaciją.
Niekas nieko nežino
"Nesu nei įgaliotas, nei informuotas apie tai kalbėti. Geriausiai viską žino Aprūpinimo skyrius, jie už tai atsakingi. Aišku, man rūpi, kad signalizacijos būtų kuo greičiau įrengtos. Pareigybių skaičių darželiuose taryba jau sumažino. Žinau, kad iki spalio pradžios signalizacijos turi būti įrengtos visuose darželiuose", – tikino savivaldybės Švietimo skyriaus vedėjas Virginijus Mažeika.
Jis tik patvirtino, kad atleista apie 200 iki šiol darželiuose dirbusių sargų. Jų atlyginimams ir "Sodros" įmokoms per metus esą reikėdavo 1,3 mln. eurų.
Aprūpinimo skyriaus vedėjas Alfonsas Jarušauskas tikino, kad geriausiai situaciją apie signalizacijas darželiuose žino jo vadovaujamo skyriaus specialistas Darijus Adomavičius, nes jis ir rūpinasi šiais reikalais. D.Adomavičius, pareiškęs, kad yra labai užsiėmęs, pasiūlė visais su tuo susijusiais klausimais kreiptis į savivaldybės Viešųjų ryšių skyrių.
Nesuderino terminų
Vėliau redakcija gavo Aprūpinimo skyriaus specialisto Darijaus Adomavičiaus atsakymus raštu. Jis patvirtino, kad patalpų apsaugos ir priešgaisrinės signalizacijos Kauno miesto savivaldybės ikimokyklinių švietimo įstaigų pastatuose įrengimo darbų viešojo pirkimo konkursą laimėjo įmonės "Atea" ir "ADL Security Systems". Pastaroji signalizacijų sistemas turi įrengti 68 darželių pastatuose, o "Atea" – 18. Pagal pasirašytas sutartis darbai savivaldybei atsieis 1,33 mln. eurų.
"Sutartyse numatyta, kad signalizacijos sistemų techninę priežiūrą rangovai vykdo trejus metus nuo sutarties įsigaliojimo dienos, todėl artimiausiu metu tokios paslaugos pirkti nereikės ir signalizacijų eksploatacija šiuo metu papildomai nekainuos", – paaiškino D.Adomavičius.
Anot jo, signalizacijos sistemų įrengimo darbai šiuo metu visiškai užbaigti 38 įstaigose, tačiau 48 įstaigos dar tebelaukia signalizacijų. Pagal sutartis darbai turėtų būti baigti vėliausiai iki spalio 6 d., tad atrodo, kad šįkart sargų atleidimo ir signalizacijų įrengimo terminų nesuderino pati savivaldybė.
D.Adomavičius tikino, kad darželius, kuriuose signalizacijos dar neįrengtos, toliau saugo sargai. Jis taip pat neigė, kad signalizacijos įrengiamos tik įstaigų pirmuose aukštuose. "Apsaugos ir priešgaisrinės signalizacijos daviklius numatyta įrengti pirmuose ir antruose darželių pastatų aukštuose", – aiškino savivaldybės specialistas.
Vis dėlto aišku, kad vaizdo stebėjimo kamerų artimiausiu metu darželių teritorijose nebus. "Įrengiant apsaugos signalizacijos sistemas, kartu bus sumontuoti ir signaliniai kabeliai vaizdo stebėjimo kameroms įrengti, todėl numatyta galimybė vaizdo stebėjimo kameras įrengti ateityje", – informavo D.Adomavičius.
Atsakingi patys darželiai
Paaiškėjo, kad visa atsakomybė už darželių ir jų teritorijų apsaugą vis dėlto krenta ant pačių įstaigų vadovų pečių.
"Darželių apsaugos paslaugas savarankiškai perka pačios švietimo įstaigos, todėl sudaromose sutartyse turi galimybę numatyti periodinį apsaugos tarnybos ekipažų atvykimą tamsiuoju paros metu ir teritorijos patikrinimą", – raštu dėstė D.Adomavičius.
Pasidomėjus, ar savivaldybė numatė išlaidas, kaip bus apmokama darželių darbuotojams, kurie turės važiuoti į darželį suveikus signalizacijai naktį, šventinėmis dienomis ir savaitgaliais, Aprūpinimo skyriaus specialistas tikino, kad įstaigų vadovai "turi teisę savarankiškai paskirstyti darbo užmokesčio fondą ir nustatyti atlyginimą darželių darbuotojams, kurie turės važiuoti į darželį suveikus signalizacijai".
Anot D.Adomavičiaus, savivaldybės administracija įsipareigojo padengti lauko įrenginių, jų remonto ar atstatymo išlaidas, jeigu pasitaikys vandalizmo atvejų.
"Vertinant objektyviai, tai jeigu kas nors ir bandytų įsilaužti į darželį, tokiu atveju vienas sargas nieko neapsaugotų. Sargai dažnai darželiuose saugo ne tik vidų, bet ir aplinką. Tačiau, jeigu ir pasitaikytų toks atvejis, kai kas nors ką nors sulaužytų, savivaldybė tai sutvarkytų, o sutvarkymas tikrai nekainuotų tiek, kiek miestas sutaupys sargus pakeitus moderniomis saugos sistemomis", – pridūrė savivaldybės administracijos direktorius Gintaras Petrauskas.
Komentaras
Audrius Murauskas
Lietuvos tėvų forumo tarybos pirmininkas
Situacija apie darželių apsaugos sistemas ir žinoma, ir nežinoma. Jau seniau girdėjome, kad tokia pertvarka planuojama, ir kovo mėnesį savivaldybei išsiuntėme raštą, primenantį, jog esame socialiniai partneriai. Pridėjome 9,5 tūkst. tėvų parašų, kuriais reikalavome, kad niekas nebūtų sprendžiama vienašališkai, o būtų tariamasi ir su socialiniais partneriais, ir su tėvais. Gavome iš savivaldybės atsakymą, kad esame socialinis partneris, kad savivaldybė viską daro tardamasi. Deja, veiksmai rodo, kad praėjo pusmetis, reikalai juda, mūsų žiniomis, dalyje darželių signalizacijos jau yra įrengtos, bet kokio lygio, ar panaudotos kokybiškos medžiagos, kiek tam sunaudota lėšų, nežinome, ir kyla daug klausimų. Sulaukiame nusiskundimų iš tėvų, gyvenančių šalia ugdymo įstaigų, kad juos vargina dienomis, šventinėmis dienomis ir net naktimis kaukiančios signalizacijos. Tai rodo, kad situacija nėra valdoma, darželių saugumas yra abejotinas, o kokybė greičiausiai neatitinka standartų. Gavome signalų, kad ugdymo įstaigos yra saugomos tik iš dalies: pirmame aukšte įrengta apsaugos sistema, o kiti aukštai palikti be apsaugos. Didžiausias rūpestis – nesaugomos darželių teritorijos. Sargai privalėjo saugoti ne tik patį pastatą, bet ir teritoriją. Tikrai nesaugu, jeigu darželio teritorijoje naktį lankysis neatsakingi suaugusieji, o ryte vaikas žaisdamas smėlio dėžėje ras kokį švirkštą ar kitų "dovanų". Tai tikrai kelia nerimą. Aš nežinau, ar teritorijos apsauga buvo numatyta projekte, bet ji darželiuose nėra įrengta. Prisidengdama lėšų taupymu, savivaldybė palieka nesaugius mūsų vaikus. Ji, deja, su mumis nesitarė, nieko nederino ir neklausė mūsų nuomonės netgi po papildomų raginimų. Ketiname dar kartą išsiųsti jiems apie tai primenantį raštą. Atrodo, kad, susiklosčius šiai situacijai, atsakomybės niekas neprisiima, ir didelė tikimybė, kad be savivaldybės kontrolės gali būti švaistomos labai didelės pinigų sumos.
Naujausi komentarai