Rekordiniai metai
„Pačioje pradžioje, kai tik SVVSF buvo įkurtas, lėšos pareiškėjams buvo skiriamos apmokant įmonių steigimo išlaidas. Tada procesas buvo brangus ir sudėtingas. Lengvėjant situacijai, keitėsi išlaidų skyrimo būdas. Fondas jau ne skyrė pinigus, o kompensavo patirtas išlaidas“, – sakė Kauno rajono savivaldybės Ekonomikos skyriaus vedėjas Artūras Pupalė.
Vien nuo 2011 m. materialine pagalba – daugiau kaip 461 eurų – pasinaudojo beveik 200 įmonių.
Rekordiniai fondo veikloje buvo 2020-ieji: 39 asmenims išdalyta 87,6 tūkst. eurų; 2022 m., kai bendra 52 tūkst. eurų parama galimybę pasinaudoti turėjo 28 asmenys, ir 2019 m., kai 51, 4 tūkst. eurų suma teko 19 asmenų.
Kauno rajono turizmo ir verslo informacijos centro (KRTVIC) direktorė Emilija Kaminskaitė-Sutkuvienė pabrėžė: fondas atsižvelgė į karantino situaciją – 2020–2022 m. nukentėjusiems nuo COVID-19 pandemijos skyrė 21 tūkst. eurų.
Emilija Kaminskaitė-Sutkuvienė. / Asmeninio archyvo nuotr.
Lėšos SVVSF svyravo nuo 40 tūkst. eurų 2018 m. iki 87,6 tūkst. eurų 2020 m. Beje, 2010, 2013 ir 2015 m. fondas buvo tuščias. „Šiais metais Kauno rajono biudžete smulkiajam ir vidutiniam verslui skatinti numatyta 68 tūkst. eurų“, – skaičius vardijo E. Kaminskaitė-Sutkuvienė.
Šiais metais Kauno rajono biudžete smulkiajam ir vidutiniam verslui skatinti numatyta 68 tūkst. eurų.
Paklausta, kam dažniausiai prašoma paramos iš SVVSF, direktorė rėmėsi praėjusių metų duomenimis: nukentėjusiems nuo COVID skirta 10 tūkst. eurų, darbo įrangai įsigyti – 29,6 tūkst. eurų, kompiuterinėms ir informacinėms sistemoms kurti – 10 tūkst. eurų, dalyvauti parodose, verslo misijose, reklamos priemonėms – 10 tūkst. eurų.
Finansuoja ne visas veiklas
„Fondo paskirtis – remti smulkųjį ir vidutinį verslą, formuoti smulkiojo ir vidutinio verslo plėtros sąlygas. Žinoma, yra ekonominės veiklos rūšių, kurios nefinansuojamos. Tai medžioklė, alkoholinių gėrimų ir tabako gaminių gamyba, finansinių paslaugų veikla, draudimo, perdraudimo ir pensijų lėšų kaupimo, išskyrus privalomąjį socialinį draudimą, veikla, pagalbinė finansinių paslaugų ir draudimo veikla, nekilnojamojo turto operacijos, teisinė ir azartinių žaidimų ir lažybų organizavimo veikla“, – vardijo KRTVIC direktorė.
E. Kaminskaitės-Sutkuvienės nuomone, Kauno rajono savivaldybės parama smulkiajam ir vidutiniam verslui ne tik palaiko jo gyvybingumą, skatina naujų darbo vietų kūrimą ir sukurtų išlaikymą, bet ir įvairesnėmis, sodresnėmis spalvomis nudažo verslo veiklų žemėlapį.
„SVVSF paramą yra gavę fermentuotų česnakų, užkandžių iš džiovintų svirplių, masalų karpinių žuvų žvejybai, išmaniųjų reklaminių ir fotografuojančių veidrodžių gamintojai, tiekiantys žirgų fizioterapijos, manualinės terapijos, reabilitacijos paslaugą“, – įdomesnius pavyzdžius vardijo pašnekovė.
Buvo lengviau įsivažiuoti
Dovilė Ilevičienė, individualią veiklą „Garlic Moon“ vykdanti Pyplių kaime (Ringaudų seniūnija), jau gamina ne vien juoduosius fermentuotus česnakus. „Labai džiaugiuosi, kad Kauno rajono savivaldybė remia verslininkus. Gauta suma mums leidžia lengviau įsivažiuoti. Kai startuoji ne iš paskolų, o iš sukauptų asmeninių lėšų, kiekvienas pinigėlis yra labai svarbus. Fondas mums kompensavo įsigytą papildomą įrangą verslo plėtrai“, – džiaugėsi D. Ilevičienė.
Tąsa: moksliniai eksperimentai D. Ilevičienei ne tik padėjo išsiaiškinti, kodėl juodieji fermentuoti česnakai naudingi žmogaus organizmui, bet ir paskatino imtis savo verslo. / D. Ramoškaitės nuotr.
Šiuo metu Pypliuose gaminami ne tik natūraliai be konservantų ir cheminių priedų ilgą laiką brandinanti juodieji fermentuoti česnakai, bet ir keletas naujų, ne mažiau gurmaniškų produktų: lukštentos kanapių sėklos su juodųjų česnakų milteliais, jūros druska su juodaisiais česnakais, ruošinys užpiltinei.
Parodų nauda
Donatas Glušauskas, bendrovės „Acheta“ bendraturtis, gavęs paramą, padengė dalį dalyvaujant parodose patirtų išlaidų. „Dalyvavome „Rinkis prekę lietuvišką“ ir Malmės mieste (Švedija) vykusioje „Nordic Organic Food Fair“, didžiausioje sertifikuoto ekologiško maisto ir gėrimų parodoje Skandinavijos šalyse“, – sakė verslininkas.
Parodoje „Rinkis prekę lietuvišką“ Ringauduose veikianti bendrovė dalyvauja švietėjiškais tikslais, „Achetos“ ir jų produktų žinomumui didinti. „Ši paroda mums kol kas neatsiperka, bet ir nekeliame sau tokio tikslo, esminis dalykas – kuo didesnė sklaida. Užsienyje – tikslai kiti. Nors į skandinavų rinką patekti su kokiu nors produktu yra labai sudėtinga, parodoje užmegzti kontaktai gali išaugti į sutartis“, – teigė D. Glušauskas.
Pripažinimas: D. Glušauskas džiaugiasi: „Acheta“ už produktą „Duonelės su džiovintų svirplių miltais“ jau yra pelniusi apdovanojimą. / E. Mališausko nuotr.
Žada vėl kreiptis
Mažosios bendrijos „Lunar Baits“ vadovas Vytautas Martinkėnas prisistatė: esame startuolis labai nišinėje rinkelėje – gaminame žvejybinius masalus karpiams. Lietuvoje toks gamintojas tėra vienas, dar vienas, V. Martinkėno duomenimis, bando registruotis.
Vytautas su sūnumi Matu – trofėjinių karpių žvejai – masalus „Lunar Baits“ pradėjo gaminti tik pernai. Su sūnumi vien į įrangą investavęs verslininkas daliai išlaidų padengti iš SVVSF gavo 2 tūkst. eurų paramą. Jo žodžiais, pradedančiajam verslui svarbi bet kokio dydžio materialinė pagalba.
„Šiemet labai sėkmingai dalyvavome parodoje, jau reikia pradėti didinti pajėgumus ir dabar stoviu prie linijos“, – neatsitraukdamas nuo gamybos pasakojo V. Martinkėnas.
Nors pagal fondo nuostatus tam pačiam pareiškėjui parama gali būti skiriama ne daugiau kaip vieną kartą per trejus kalendorinius metus, Vytautas labai nudžiugo sužinojęs, kad išimtis yra dalyvavimas parodose, todėl žada vėl kreiptis dėl dalies patirtų išlaidų kompensavimo.
Pripažinimai ir viltys
„Acheta“ veikia treji metai, „Garlic Moon“ – 2021 m. startavęs šeimos verslas, o mažoji bendrija „Lunar Baits“ veiklą įregistravo prieš metus ir penkis mėnesius. Pirmosios dvi pakaunės įmonės jau spėjo pelnyti pripažinimą.
Kartu su Kauno rajono savivaldybe konkursą „Sukurta Kauno rajone“ nuo 2015 m. kasmet organizuojantys Kauno prekybos, pramonės ir amatų rūmai (KPPAR), 2021 m. labai mažų įmonių kategorijoje (darbuotojų skaičius nuo 1 iki 9) laureatu pripažino „Achetą“ už produktą „Duonelės su džiovintų svirplių miltais“.
Vertindami 2022 m. pakaunėje sukurtus produktus, KPPAR specialiuoju prizu apdovanojo „Garlic Moon“ už produktą „Juodieji fermentuoti česnakai“.
Belieka tikėtis, kad šių ar kitų metų konkurse ant nugalėtojų pakylos bus pakviestos ir kitos įmonėlės, kurioms augti suteikusi paramą padėjo Kauno rajono savivaldybė.
Naujausi komentarai