Vyksta tyrimas
Nors praėjo jau keli mėnesiai nuo futbolo maniežo kupolo subliuškimo, tačiau dar neaišku, kada jis bus atstatytas. savivaldybės atstovai įsitikinę, kad kupolas buvo įrengtas nekokybiškai, galėjo subliukšti dėl palikto gamybinio broko.
Tačiau kupolą įrengusi bendrovė „HSC Baltic“ pareiškė, kad objektą greičiausiai suniokojo vandalai, todėl tokiu atveju esą garantija negalioja. Miesto savivaldybės atstovai dėl to kreipėsi į Kauno apskrities vyriausiąjį policijos komisariatą, kad būtų atliktas tyrimas, ar iš tiesų piktavaliai prie kupolo prikišo pirštus, ar visgi jis neatlaikė vėtros.
„Futbolo maniežo valdytojas kreipėsi į policiją, kai tik sulaukėme rangovo pareiškimo dėl galimo vandalizmo atvejo. Policijai atlikus tyrimą dėl numanomo vandalizmo, prokuratūra nusprendė ikiteisminio tyrimo nepradėti. Šiuo metu laukiame draudimo bendrovės ekspertų išvadų apie tai, kas galėjo nutikti kupolui. Rangovai nepripažįsta, kad tai galėjo nutikti dėl tam tikrų gaminio defektų“, – dienraščiui teigė Kauno savivaldybės Statybos valdymo skyriaus vedėjas Vigimantas Abramavičius.
1,8 mln. eurų – tiek miestui kainavo futbolo maniežas.
Kol dar nėra galutinių draudimo išvadų, neaišku, ar reikės pirkti naują maniežo kupolą, ar draudimas apmokės padarytą žalą. Visgi, Statybos valdymo skyriaus vedėjas pažymėjo, kad futbolo treniruotės Vilijampolėje galės vykti.
„Artimiausiu metu planuojama pašalinti subliuškusią maniežo dalį ir tęsti treniruotes atviroje aikštėje. Visgi, šiuo metu laukiame ekspertų ir draudėjų išvadų bei rekomendacijų“, – nurodė V.Abramavičius.
Mechaniniai pažeidimai
Kupolą įrengusi bendrovės „HSC Baltic“ atstovai „Kauno dienai“ tvirtino, kad esą buvo padaryti mechaniniai pažeidimai, kurie ir lėmė šio objekto griūtį. Tai esą patvirtino ir kupolą gaminusios Slovėnijos bendrovės „Duol“ atstovai.
„Rangovas informuoja, kad skubos tvarka, po denginio (kupolo) griūties-subliuškimo, suorganizavo ir atliko išsamų įvykio tyrimą, papildomai buvo iškviesti įrenginio gamintojai-tiekėjai Slovėnijos įmonė „Duol“, kad nustatytų, dėl kokių priežasčių galėjo tai įvykti. Denginio (kupolo) apžiūra ir faktinės aplinkybės buvo fiksuojamos antstolio. Visa informacija raštiškai perduota Kauno miesto savivaldybės administracijai“, – komentavo „HSC Baltic“ direktorius Rimvydas Beržonskis.
Jis teigė, kad kartu su gamintoju pateiktoje išvadoje nurodė, kad plyšimas prasidėjo dėl denginio plėvelėje padarytų mechaninių pažeidimų – pjūvių.
„Išvadose detalizuojami nurodyti pjūviai, kurie lėmė plyšimo pradžią, atsiradus stipriam ir gūsingam vėjui. Atsižvelgiant į atlikto tyrimo išvadas, konstatuota, kad denginys subliuško-sugriuvo ne dėl atliktų darbų trūkumų, o aiškiai matoma, kad buvo tyčia ar dėl neatsargumo mechaniškai sugadintas, įpjautas (vandalizmo atvejis), kas ir lėmė denginio (kupolo) subliuškimą atsiradus stipriam ir gūsingam vėjui“, – aiškino R.Beržonskis.
Futbolo maniežo kupolas subliuško po lietaus per Jonines. (Vilmanto Raupelio nuotr.)
Savo lėšomis nedengs
Dienraštis pasiteiravo ir dėl objekto garantijos bei ar bendrovė „HSC Baltic“ ketina subliuškusį kupolą atstatyti savo lėšomis. Tačiau rangovai tikino, kad dėl mechaninių pažeidimų garantija negalioja ir jie neprivalo tokiu atveju atlyginti žalos, nes objektas sugriuvo ne dėl gamybos defektų.
„Atsižvelgiant į tai, kad kupolas subliuško dėl vandalizmo atvejo, atlikus mechaninius įpjovimus, kurie aiškiai matomi ir buvo užfiksuoti dokumentuose, fotofiksacijose, o ne dėl rangovo kaltės, t.y. atliktų darbų defektų, išryškėjusių garantiniu laikotarpiu, tada rangovas neprivalo prisiimti atsakomybės.
Rangovai nepripažįsta, kad tai galbūt lėmė gaminio defektai.
Pasikartosime, visos objektyvios aplinkybės įrodo, kad kupolas subliuško-sugriuvo dėl trečiųjų asmenų veiksmų. Atkreipiame dėmesį, rangovas yra informavęs užsakovą, kad bendradarbiaus visais kupolo sutvarkymo klausimais užsakovo sąskaita“, – apie tai, kad naujojo futbolo kupolo įrengimas turėtų būti apmokamas savivaldybės lėšomis, pažymėjo „HSC Batltic“ vadovas.
Darbai užtruks?
Nors savivaldybės atstovai teigė, kad subliuškęs futbolo maniežo kupolas bus pašalintas artimiausiu metu ir bus galima erdve naudotis – tik žaisti gryname ore, tačiau „HSC Baltic“ kol kas dėl kupolo šalinimo darbų nebuvo tokie užtikrinti. Gali būti, kad tokie darbai užtruks.
„Galime tik visus informuoti, kad kupolo atstatymas greičiausiai užtruks ne vieną mėnesį. Pirmiausia jį reikia atitinkamai pašalinti iš futbolo aikštės, t.y. surinkti, sandėliuoti, griežtai vadovaujantis tiekėjo ir gamintojo pateiktomis taisyklėmis, tiksliau, demontavimo instrukcija, kad nepadarytumėme dar daugiau žalos, tada atlikti kupolo taisymo darbus bei iš naujo jį sumontuoti“, – aiškino R.Beržonskis.
„HSC Baltic“ direktorius teigė, kad jie miesto savivaldybei yra pateikę sprendimo būdus, kupolo taisymo kaštus, tačiau iki šios dienos nesuderinti konkretūs veiksmai.
Planuojama, kad laikinai futbolas bus žaidžiamas po atviru dangumi. (Justinos Lasauskaitės nuotr.)
„Taip pat pažymėtina, kad kupolo pašalinimo iš futbolo aikštės darbus šiuo metu atlieka pats užsakovas, pasitelkdamas savo jėgas ir rizikuodamas“, – pridūrė rangovai.
„Kauno diena“ primena, kad maniežas Vilijampolėje pastatytas 2019 m. Statinys yra 115 m ilgio, 80 m pločio ir 21 m aukščio. Futbolo maniežas Kauno miestui kainavo 1,8 mln. eurų.
Ginčai ir dėl Aleksoto apžvalgos aikštelės
Prieš metus už 1 mln. eurų rekonstruotoje Aleksoto apžvalgos aikštelėje išryškėjo defektų. Kai kurie itin bado akis, tačiau rangovai tikina, kad tai – tik estetiniai trūkumai.
„Vandens pratekėjimas pastebimas ties siūle tarp aikštelės perdangos plokštės ir perimetro bortelyje bei prie atraminės sienos. Taip pat matome, kad dalyje viršutinės aikštelės nekokybiškai sudėta trinkelių danga – joje matomos duobės ir iškilimai“, – didžiausius iš defektų, dėl kurių visų jau kreiptasi į rangovą, įvardijo Kauno miesto savivaldybės Aplinkos apsaugos skyriaus vedėja Radeta Savickienė.
Aleksoto aikštelės atnaujinimo darbus buvo patikėta atlikti bendrovei „HSC Baltic“. „Bendradarbiaujame su užsakovu, tam ir yra garantinis laikotarpis“, – patvirtino rangovo atstovė, pridūrusi, kad tai esą yra „neesminiai defektai“, nepaisant jų, aikštele galima džiaugtis ir naudotis. Be to, pašnekovės nuomone, dėl daugelio trūkumų kaltas ne rangovas, o „blogai suprojektuoti sprendiniai“. „Pateikta daug klausimų projektuotojams“, – sakė atstovė. Anot jos, viskas bus sutvarkyta. „Nesakome, kad netvarkysime ir nedarysime. Žinoma, kažkas bus pakeista, defektai bus ištaisyti“, – teigė atstovė.
„HSC Baltic“ projektų vadovas Jonas Valiulis taip pat sakė, kad viskas bus tvarkoma, tik sprendžiamas apmokėjimo klausimas: nežinia, ar darbai bus vykdomi už rangovo, ar už projektuotojų lėšas. Bet kokiu atveju, miestui papildomai tai nieko nekainuos.
„Po žiemos išsikraipiusios plytelės – ne naujiena. Pažiūrėkite prie „Žalgirio“ arenos kaip granitas sukritęs, duobės atsiradusios. Tai – normalu. Nėra kažkokių ginčų, dangą sutvarkysime. Bet dar ir kitokių trūkumų šiek tiek yra“, – sakė J.Valiulis. Būtent dėl kitų defektų ir aiškinamasi su projektuotojais. „Kaip suprantu, tai atsirado dėl tam tikrų projektinių sprendimų. Kaip hidroizoliacija ten numatyta drenažinė membrana, kuri, kaip matyti, neužtikrina norimo rezultato. Dabar projektuotojai yra užklausti, kaip būtų galima išspręsti tą problemą“, – teigė bendrovės projektų vadovas.
J.Valiulio vertinimu, atsiradusių trūkumų apimtis, palyginti su visu projektu, – minimali.
Savivaldybė nurodo, kad, rekonstruojant Aleksoto apžvalgos aikštelę, buvo pakeistas jos erdvių kontūras, įrengta stoginė ir atraminės sienelės, nutiestas pėsčiųjų ir dviračių takas V.Čepinskio gatvėje iki S.Dariaus ir S.Girėno gatvės, atnaujinti Vytauto laiptai, esantys lygiagrečiai funikulieriui, ir takai šlaito viršuje, taip pat įrengta mažosios architektūros elementų, sutvirtintas ir apželdintas šlaitas, sumontuoti / nutiesti inžineriniai tinklai (lietaus, buitinių nuotekų, vandentiekio, drenažo, ryšių, elektros, apšvietimo).
Naujausi komentarai