Istorinėje prezidentūroje šeimininkauja darbininkai Pereiti į pagrindinį turinį

Istorinėje prezidentūroje šeimininkauja darbininkai

2016-03-31 15:06
Remontas

"Pirmas remontas po dešimties metų. Mes labai džiaugiamės", – nusišypsojo Istorinės prezidentūros Kaune vadovė Renata Mikalajūnaitė. Vidaus remonto darbus tikimasi baigti iki gegužės 15 d., lauko – iki liepos pabaigos.

Finansinis palaiminimas

Remonto metu Istorinėje prezidentūroje veikia vienintelis kontaktinis telefonas – budėtojo. Tačiau atostogų dėl prezidentūroje vykstančio remonto darbuotojai nesulaukė. Jų darbo kabinetai persikėlė į namus. "Nelabai gerai. Dirbi dirbi, o žiūrėk – jau ir septinta valanda vakaro. Namie tos darbo valandos kitaip skaičiuojasi", – pasakojo R.Mikalajūnaitė.

Pasipuošę antbačiais žengėme ant ką tik nušlifuoto senojo prezidentūros parketo. Direktorė nesiliovė aiškinti, kad tai, kas vyksta, tėra einamasis remontas, didžiojo investicinio prezidentūros projekto dar teks palūkėti.

Investicinis Istorinės prezidentūros projektas įvertintas kaip antras pagal svarbą. Kol kas dabar vykdomi prioritetiniai projektai. Neatmetama prielaida, kad prezidentūros projektas nusikels į kokius 2020-uosius. "Tai sužinoję ėmėme Kultūros ministerijai belstis į sąžinę. Artėja 2018 metai. Šiam jubiliejui šis namas yra kertinis. Ministerijos atstovai pripažino, kad estetinis prezidentūros vaizdas anaiptol nekoks. Bendrai sutarus su Kultūros ministerijos ir vyriausybės palaiminimu einamajam remontui buvo skirti papildomi 150 tūkst. eurų. Mes labai džiaugiamės. Muziejus atdarytas prieš dešimt metų ir nuo to laiko niekas daugiau nedaryta", – prasidėjusiais gražinimo darbais džiaugėsi direktorė.

Būtiniausi darbai

Prezidentūros pastato viduje tvarkomas parketas, grindys, ekspozicijos salių apšvietimas, vykdomi kiti smulkūs remonto darbai. Didžiausiu galvos skausmu prezidentūros administracijai buvo salių parketas. Audiencijų salėje, kabinetuose jis buvo labai ištryptas. Prezidentūroje vyksta daugybė renginių, čia apsilanko daugybė  žmonių, gyvenimas čia nestovi vietoje, o verda, todėl visiškai natūralu, kad per dešimtmetį išvaikščiotas parketas, kurį reikia nušlifuoti ir naujai nulakuoti.

Keičiami ir senieji prezidentūros šviestuvai – nuimami seni laikikliai. "Mes net skundų knygoje rasdavome pastabų apie tai, kad susitvarkytume apšvietimą, nes nieko nesimato. Trečdalis muziejaus auditorijos senjorai, todėl visiškai suprantami tokie priekaištai", – ženklius pokyčius vardijo direktorė.

R.Mikalajūnaitė neslėpė, kad prasidėję darbai keičia numatytus planus. Štai kad ir tokia smulkmena: nuėmė senųjų šviestuvų laikiklius. Tikėjosi, kad nieko nereikės daryti ir į tas pačius laikiklius sudėti naujus šviestuvus. Tačiau paaiškėjo, kad aplinkui pajuodusios lubos, reikia padažyti.

"Tenka tuos pinigėlius mėtyti. Tad atsisakome dar geresnės būklės palanges dažyti. Žinai, kad negali viršyti šitos sumos, nes niekas daugiau neduos", – realybe dalijosi R.Mikalajūnaitė.

Vis dėlto visiškai prastos būklės palangės bus atnaujintos. Bus suremontuotas vienas aplūžęs laiptas. Vietoje susiraukšlėjusių tapetų bus užklijuoti nauji. Prezidentūros administracija palėpėje rado nuo didžiosios šio pastato rekonstrukcijos sutaupytų likučių.

Broko ausys kyšo

Pastato išorės remonto darbai, planuojama, prasidės šiek tiek vėliau. Čia bus tvarkomi didysis ir mažasis balkonai. Jų mediniai turėklai jau visai sutrūnijo. Pastato pamatas praleidžia drėgmę. Šiam nuo ankstesnės rekonstrukcijos likusiam brokui taip pat bus skiriamas dėmesys. Nuo drėgmės susiraitė tapetai prezidentūros viduje, kurie, kaip jau minėta, taip pat keičiami naujais.

 

Planuojama atnaujinti išorines medinių langų varčias ir medinę galeriją. Fasadas taip pat sulauks šviežių dažų. "Jis tikrai nebuvo labai baisus. Tačiau truputėlį atsinaujinti, atsišviežinti nepakenks", – direktorė galėjo dar vardyti ne vieną Prezidentūros kampą, kuriam reikėtų remonto, tačiau pinigais iš dangaus vis dar nelyja.

Ji atkreipė dėmesį, kad labai daug broko likę nuo pirmosios rekonstrukcijos, kuri vyko 1998–2003 m.

"Dirbti čia pradėjau prieš dešimt metų. Kaip tik tada buvo baigta didžioji rekonstrukcija. Mes tada buvome sudarę komisiją, apėjome visą namą ir fiksavome visą paliktą broką. Tačiau kas iš to. Darbus vykdžiusi firma bankrutavo, o su bankrotu ir atsakomybė nuplaukė", – į praeitį nuklydo R.Mikalajūnaitė.

Direktorė pastebėjo ir dar vieną dalyką – rekonstrukcija buvo baigta gana pigiomis medžiagomis. Galima tik spėti – matyt, neužteko pinigų.

Svajonių neatsisako

Direktorė tikisi, kad ateis laikas ir didžiajam investiciniam Istorinės prezidentūros projektui pinigų bus. Ateities vizija – visą šį namą atiduoti lankytojams. Tačiau tam reikia atstatyti prezidentūros kieme stovėjusį kanceliarijos pastatą, į ją iškelti visus tarnybinius kabinetus ir fondus. Tada visas prezidentūros pastatas būtų atiduotas lankytojams su atkurtais prezidentų miegamaisiais, ponios ir vonios kambariu.

"Šis namas šiuo metu yra neišbaigtas. Pereini per ekspozicijas iki pat galo ir turi grįžti atgal. Lygiai taip pat ir antrame aukšte. Jei visas namas būtų skirtas muziejui, galėtume daryti spiralinį apėjimą. Juk ir kitame gale yra likę laiptai", – palankesnes lankytojams erdves ir vaikščiojimą minėjo direktorė.

Direktorė ir prezidentūros mohikanų svajonės – sudaryti tarnaitės maršrutą, seselės ar virėjos Teresėlės maršrutą. Štai prezidento Antano Smetonos kabinetas ir vos už kitų durų A.Smetonos miegamasis ir vonia. Pasak direktorės, net vonios plytelės yra išlikusios autentiškos. Čia pat ir atskiras išėjimas iš prezidentūros pastato, kuris buvo skirtas prezidento šeimai.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra