Kauno Kristaus Prisikėlimo bažnyčios šventoriuje sekmadienį iškilmingai perlaidoti laikinosios Vyriausybės vadovo Juozo Brazaičio - Ambrazevičiaus (1903-1974) palaikai.
Ceremonijoje, kurios metu buvo perlaidojama iš JAV parskraidinta urna su Lietuvos literatūrologo, pedagogo, žurnalisto ir publicisto, antinacistinės ir antisovietinės rezistencijos dalyvio, 1941 metų laikinosios Vyriausybės vadovo J.Brazaičio palaikai, dalyvavo kadenciją baigęs Prezidentas Valdas Adamkus, europarlamentaras Vytautas Landsbergis, Kauno miesto meras Andrius Kupčinskas. Ceremonija prasidėjo Šv. Mišiomis, kurias aukojo Kauno arkivyskupas metropolitas Sigitas Tamkevičius.
Į perlaidojimo ceremoniją atvyko ir keletas Seimo narių, kai kurie žinomi visuomenės veikėjai, eiliniai piliečiai. Dabartinė Lietuvos Vyriausybė perlaidojimui skyrė 30 tūkst. litų, bet dabartiniai šalies vadovai renginiuose nedalyvavo.
„Lenkdamasis prieš buvusį Vyriausybės vadovą lenkiuosi prieš visus tuos, kurie tuo metu išdrįso ryžtingai pasauliui pasakyti, kad esame laisvi ir būsime vėl laisvi“ , - žurnalistams sakė V.Adamkus.
1941 metų laikinoji Vyriausybė vertinama dėl pastangų atkurti sovietų okupacijos sunaikintą Lietuvos valstybingumą. Oficialaus pagerbimo kritikai sako, kad J.Brazaičio ministrų kabineto politika nebuvo palanki žydų atžvilgiu.
Urna su velionio palaikais įleista į kapą Prisikėlimo bažnyčios šventoriuje. Arkivyskupo S.Tamkevičiaus teigimu, vienu metu buvo nuspręsta, jog J.Brazaičio palaikai bus perlaidoti kolumbariume, nes urna nedidelė, esą jai nereikia didelės duobės.
„Reikėjo įtikinti, kad ne urnos dydis, o asmenybė viską nulemia. Pačiame gražiausiame kolumbariume jis išnyktų, o jis bus Prisikėlimo šventovės pašonėje. Daugelis Lietuvos žmonių galės pasižiūrėti ir susimąstyti, kaip reikia gyventi, kokiu politiku reikia būti“, - perlaidojimo ceremonijos išvakarėse surengtoje konferencijoje kalbėjo arkivyskupas.
Lituanistikos tyrimo ir studijų centro vadovas dr. Augustinas Idzelis iš JAV, konferencijoje skaitęs pranešimą apie J.Brazaičio nuopelnus, argumentavo, kad jo vadovaujama Lietuvos laikinoji Vyriausybė smerkė nacių elgesį su žydais.
Karo metais vengdamas suėmimo J.Ambrazevičius pakeitė pavardę į Brazaičio, o 1944 metais, artėjant antrajai sovietų okupacijai, pasitraukė į Vokietiją, 1951-aisiais persikėlė į Jungtines Valstijas, kur dalyvavo išeivių lietuvių veikloje.
Lietuvoje vertinami J.Brazaičio nuopelnai lietuvių literatūrai, jo mokslinė ir pedagoginė veikla. Tarpukariu jis dėstė Vytauto Didžiojo universitete, dirbo žurnalistinį darbą, parašė kelias biografines knygas.
Naujausi komentarai