Minint Lietuvos valstybės atkūrimo dieną, Raudondvaryje antradienį apdovanoti Kauno rajonui nusipelnę asmenys. Garbingiausias krašto apdovanojimas atiteko šešiems pakaunės šviesuoliams.
„Džiaugiuosi, kad praėjus beveik 100 metų nuo valstybės atkūrimo, mūsų krašto žmonės nuosekliai puoselėja tautos vertybes ir savo darbais rodo pavyzdį visai šaliai“, – sveikinimo kalboje pabrėžė Kauno rajono meras Valerijus Makūnas.
Džiaugiasi žmonių iniciatyva
Pirmojo laipsnio garbės ženklu už istorinės atminties įamžinimą knygoje "Pakaunės krašto karžygiai" bus pagerbtas žurnalistas Vilius Kavaliauskas. Anot rašytojo, didžiausias įvertinimas jam – pagal knygą Kauno rajono gyventojų iniciatyva pastatyti vienuolika paminklinių suolelių, skirtų Vyčio Kryžiaus kavalierių atminimui įamžinti.
"Knygą galima ekranizuoti, o čia ji buvo paminklizuota, – juokėsi V.Kavaliauskas. – Man labai patiko pati idėja – paminklams pinigus paaukojo patys žmonės. Vadinasi, jiems jų reikėjo ir jie nėra dirbtini. Labai džiaugiuosi tokia gyventojų iniciatyva."
Rašydamas knygą apie 1919–1920 m. Nepriklausomybės kovų savanorius, žurnalistas apkeliavo daugelį rajono miestelių. "Visas tas šeimas aplankiau, jų istorijas išklausiau", – nors gyvena ne Kauno rajone, V.Kavaliauskas prisipažino tapęs rajono gerbėju.
Rinkdamas informaciją knygai autorius dešimt metų keliavo po visą Lietuvą, bendravo su žmonėmis. "Atradau tokį Kauno rajono miestelių fenomeną. Nei Garliavoje, nei Zapyškyje karas nevyko, bet žmonės suprato, kad tai yra jų valstybė ir ją reikia ginti. Aplink Kauną buvo labai ramus gyvenimas, taigi žmonės į karą ėjo, palikę ramų gyvenimą", – pastebėjo V.Kavaliauskas.
Tobulėti ribų nėra
Už savivaldos ir verslo partnerystę I laipsnio garbės ženklu įvertintas ir Kauno prekybos, pramonės ir amatų rūmų prezidentas Benjaminas Žemaitis. Visuomenininkas, aktyviai prisidedantis prie Kauno rajono verslo aplinkos gerinimo, tikino, kad Kauno regionas yra be galo patogi vieta verslui vystyti.
"Čia yra daug erdvės gamybos pramonei vystytis, o paskui ją plečiasi ir paslaugų sektorius", – anot B.Žemaičio, galbūt žmonės iš pradžių į Kauno rajoną keliasi, kad pabėgtų nuo miesto šurmulio, tačiau atsikraustę pastebi, kad čia yra patogu gyventi.
"Merui ir visai jo komandai visuomet svarbiausi žmonės, apie juos kalba ir jiems viską daro. Tai ir pritraukia naujų gyventojų", – nuo gimimo Kaune gyvenantis B.Žemaitis juokėsi, kad iš miesto perkelti visą savo šeimą būtų sunkiau, tačiau gamyklą po kelerių metų tikrai planuoja perkelti į Kauno rajoną.
"Tobulėti čia tikrai nėra ribų, tačiau trūksta naujų įmonių. Jos Kauno rajone yra priimamos išskėstomis rankomis", – sakė B.Žemaitis, rajonui padedantis vystyti glaudų verslo ir savivaldos sektorių bendradarbiavimą.
Gamtos į nieką neiškeistų
Pirmojo laipsnio garbės ženklu pasipuošė ir Seimo narys Antanas Nesteckis. Žemaitiją į Kauno rajoną iškeitęs parlamentaras daugiau nei 22 metus aktyviai dirba krašto politiniame sektoriuje.
"Gyvenu rajone jau 41 metus ir nuo nepriklausomybės laikų dalyvauju politikoje. Stengiuosi, kad nebūtų užmirštos mažos, toliau nuo rajono centro nutolusios gyvenvietės, kad nė vienas nebūtų nuskriaustas", – A.Nesteckio iniciatyva ir jam padedant gerinama rajono infrastruktūra – asfaltuojami keliai, renovuojamos ugdymo įstaigos, vykdomi vandentvarkos projektai.
Tiek metų Piliuonoje išgyvenęs politikas tikino niekada net negalvojęs kraustytis į miestą. "Vien koks malonumas yra pervažiuoti per mišką – tiek rytą, vykstant į Kauną ar kitus miestelius, tiek grįžtant namo. Tai tikras poilsis. Manau, gamta viską atperka, nekeisčiau jos į nieką", – sakė A.Nesteckis.
Tampa Lietuvos centru
Už tarptautinio verslo plėtrą ir partnerystę II laipsnio garbės ženklas įteiktas UAB "Hoptrans Holding" valdybos pirmininkui Vytui Volkevičiui. Bendrovė 2013 m. pripažinta didžiausiu geležinkelio operatoriumi, 2015 m. rugsėjį apdovanota kaip įmonė, kurios verslo plėtra Kauno rajone didžiausia.
Anot V.Volkevičiaus, Kauno rajonas pramonės ir paslaugų sektoriuje yra vienas perspektyviausių regionų visoje Lietuvoje. "Čia matome unikalias galimybes, išvystytą infrastruktūrą. Bent jau Vilnių jis tikrai aplenks", – sakė verslininkas.
Pasak jo, logistikos srityje Kauno rajonas jau yra tapęs visos Lietuvos centru: "Tai ir Kauno oro uostas su savo krovininiais srautais, Palemonas su ateityje planuojama europine vėže, Marvelės upių uostas, turintis nemažų galimybių, LEZ, kuriame yra susikoncentravusi didžioji dalis logistikos kompanijų. Visos absoliučiai galimybės yra, belieka tiktai turėti darbuotojų", – sakė V.Volkevičius, kurio įmonė rajono gyventojams yra sukūrusi nemažai darbo vietų.
Jaučia rajono dinamiką
Už pasiaukojimą ginant Lietuvos laisvę ir nepriklausomybę II laipsnio garbės ženklas įteiktas Sausio 13-osios įvykių liudininkui Albinui Černevičiui. Ilgametis Juragių radijo ir televizijos stoties darbuotojas organizavo gynybą ir pasipriešinimą lemtingą Sausio 13-osios naktį ir rugpjūčio pučo metu. Kolaborantams užėmus TV stotį, A.Černevičius sudegino Juragių TV siųstuvo laidų pynę, todėl okupantai nebegalėjo siųstuvo pataisyti.
Iš Šančių kilęs, kaip pats sako, "ant asfalto užaugęs" A.Černevičius Juragiuose apsigyveno 1978-aisiais, kai buvo pastatyta televizijos stotis, kurioje dirba iki šiol. "Dinamika labai juntama. Kai atsikėlėme į Juragius gyventi, gal tik du autobusai per dieną iš čia važiuodavo, beveik nebuvo galimybės nukakti iki miesto. O dabar aplinkui plečiasi Mastaičiai, Stanaičiai, auga žemės kainos, pro mus eina europinė vėžė, gerėja keliai, intensyviai vyksta rekonstrukcijos", – pasakojo A.Černevičius.
Anot jo, iš kaimo kilusi žmona tuo metu nenorėjo vėl keltis į kaimą, tačiau vyras svajojo, kad vaikai užaugtų gamtoje, turėtų pievą ir sodą. Pusė iš keturių A.Černevičiaus vaikų iki šiol gyvena rajone.
Nesigaili pabėgęs iš miesto
Trečiojo laipsnio garbės ženklu už lietuvių liaudies meno puoselėjimą ir sklaidą įvertintas Ginutis Dudaitis. Pasaulyje žinomas medžio skulptorius puoselėja kryždirbystės tradicijas. Tautodailininko kryžiai išsibarstę po Kauno rajoną, G.Dudaitis yra aktyvus bendruomenės narys. Jis dainuoja chore, groja savo rankų darbo kanklėmis ir moko vaikus skulptūros meno.
"Kuo žmogus senyn, tuo tas rajonas mažyn", – juokėsi G.Dudaitis. Vyras sakė be galo laimingas kažkada iš Kauno pabėgęs į Raudondvarį. "Ilgą laiką gyvenau bute, norėjosi erdvės. Čia labai atsigavau. Esu labai laimingas, kad Kauno rajonas mane priėmė ir labai mylėjo", – džiaugėsi tautodailininkas.
75 metų jubiliejų šįmet švęsiantis G.Dudaitis prisipažino, kad visą savo sielą buvo atidavęs tradicijai ir dėl jos paaukojęs savitumą, savo unikalumą, todėl dabar, jei leis sveikata, bandys kūryboje atskleisti savąjį "aš".
Iškilmėse pagerbta ir bendrovės „Vilkijos gija“ gamybos direktorė Laima Juknienė. Ilgametė šios įmonės darbuotoja apdovanota Lietuvos prekybos, pramonės ir amatų rūmų „Darbo žvaigždės“ medaliu.
Naujausi komentarai