Pereiti į pagrindinį turinį

Kaip aukcione atsidūrė Kauno apdovanojimai?

2014-11-15 03:02

Gauti per iškilmingą ceremoniją Kauno rotušėje ar vogti? Tikri ar tik puikios kopijos? Tokie svarstymai užvirė socialiniuose tinkluose paaiškėjus, kad garbingi Kauno miesto apdovanojimai – Santakos garbės ženklai – parduodami internetiniame aukcione.

Kaip aukcione atsidūrė Kauno apdovanojimai?
Kaip aukcione atsidūrė Kauno apdovanojimai? / Andriaus Aleksandravičiaus nuotr.

Gauti per iškilmingą ceremoniją Kauno rotušėje ar vogti? Tikri ar tik puikios kopijos? Tokie svarstymai užvirė socialiniuose tinkluose paaiškėjus, kad garbingi Kauno miesto apdovanojimai – Santakos garbės ženklai – parduodami internetiniame aukcione.

Užminė mįslę

"Kreipiausi į prokuratūrą. Tegul teisėsauga aiškinasi. Vidinį patikrinimą atliekame ir mes. Man įdomiausia, kokia medalių kita pusė, nes ten paprastai būna numeris, kuris įrašomas ir į mero potvarkį. Deja, pradėjus tai aiškintis, aukcionas tuoj pat buvo uždarytas paties pardavėjo", – pastebėjo Kauno meras Andrius Kupčinskas.

Interneto aukcionų svetainėje "Ebay" buvo įdėtas skelbimas apie Kaune parduodamus trijų laipsnių Santakos garbės ženklus. Apdovanojimus siūlyta įsigyti oficialia Kauno miesto simbolika pažymėtose ženklams skirtose dėžutėse kartu su neužpildytais apdovanojimo įteikimo liudijimais, kuriuose yra vieta pavardei, o apačioje įrašyta ir mero A.Kupčinsko pavardė. Trūko tik miesto vadovo parašo.

Prie daikto savybių nurodyta, kad jis naudotas, bet "kaip naujas, be defektų". Gabryso pseudonimu pasivadinęs pardavėjas nurodė, kad pirminė apdovanojimų kaina – 3 tūkst. JAV dolerių. Sumokėjus papildomai 25 dolerius, pardavėjas siūlėsi atsiųsti ženklus paštu į bet kurią pasaulio vietą.

A.Kupčinskas neslėpė, kad toks kažkieno bandymas pasipelnyti jį gerokai nustebino, tačiau kol kas meras neskuba daryti skubotų išvadų.

Keistas sutapimas

Mero nuomone, detektyvas būtų greitai išnarpliotas, jeigu pavyktų išsiaiškinti, kas pažymėta medalių reverse. Tačiau vargiai galima manyti, kad apdovanojimus bandė parduoti pats jų gavėjas, nors jau pasigirsta įvairių neoficialių pasvarstymų.

"Skelbime nurodytas numeris 316. Noriu pabrėžti, kad tai tarybos sprendimo numeris. Deja, negalime patikrinti, kas yra apdovanojimo reverse. Keistas sutapimas, bet krepšininkui Donatui Motiejūnui 2013 m. yra įteiktas III laipsnio Santakos garbės ženklas, pažymėtas numeriu 0316. Netikiu, kad jis galėtų pardavinėti", – šyptelėjo A.Kupčinskas.

Ant skelbime matomų Santakos garbės ženklų išdavimo liudijimų nurodytas 2007 m. birželio 21 d. Kauno miesto tarybos sprendimas, kuriuo buvo patvirtinti apdovanojimų nuostatai. Savivaldybės atstovų teigimu, tai reiškia, kad jei aukcione buvo parduodami tikri apdovanojimai, jie galėjo būti įteikti nuo 2007 m. vasaros iki 2012 m. gruodžio pabaigos, kol galiojo šis tarybos sprendimas. Per šį laikotarpį buvo įteikti devyni I laipsnio, 51 II laipsnio ir 84 III laipsnio Santakos garbės ženklai.

"Gauti visus I, II III laipsnio apdovanojimus vienam asmeniui praktiškai neįmanoma, nebent kolekcininkai surinktų visus tris iš skirtingų apdovanotųjų", – svarstė A.Kupčinskas. Jam atrodo neįtikėtina, kad miestui nusipelnę ir apdovanojimus gavę piliečiai galėtų ieškoti pasipelnymo parduodami garbės ženklus.

Iš kur gavo?

Meras taip priminė apdovanojimo nuostatus, kuriuose numatyta atšaukti apdovanojimą asmeniui, kuris garbės ženklą naudoja komerciniams tikslams. Šiuo atveju ženklo siūlymas įsigyti jį aukciono būdu tai patvirtina.

"Tai gali būti ir klastotė, o už klastotę gresia tam tikra baudžiamoji atsakomybė", – dar vieną versiją iškėlė Kauno meras.

Ar negalėjo tokie apdovanojimai neteisėtu būdu patekti į pardavėjo rankas dar prieš įteikiant juos nusipelniusiems asmenims? "Sunkiai tikėtina, kad nutekėtų iš savivaldybės. Ženklai įsigyti viešo pirkimo būdu, yra nurodyti konkretūs kiekiai, jie revizuoti ir surašyti. Nebent tai būtų nutikę pradinėje stadijoje", – įžvelgė meras.

Anot jo, Santakos garbės ženklai kaldinami Lietuvos monetų kalykloje, o ženklus kūrė Aloyzas Jonušauskas.

Niekas nedraudžia

"Joks įstatymas šiandien nedraudžia to daryti, jeigu apdovanojimai nėra vogti. Tai yra absoliuti apdovanotų žmonių nuosavybė, ir jie gali tai daryti. Čia daugiau etikos klausimas", – taip Santakos garbės ženklų atsiradimą internetiniame aukcione pakomentavo apdovanojimų tyrinėtojas Vilius Kavaliauskas.

Anot jo, tokiuose aukcionuose gausybė Lietuvos žinybinių apdovanojimų, daug Latvijos, Lenkijos garbės ženklų, tačiau tarp kolekcininkų jie nepaklausūs. Pats V.Kavaliauskas prisipažino internete papildymo savo kolekcijai nebeieškantis, nes labai dažnai siūloma įsigyti netikrų ženklų.

Ar galėjo būti, kad aukcione siūlyta ir Santakos garbės ženklų klastotė? Apdovanojimų tyrinėtojas tokią versiją linkęs atmesti vien dėl to, kad paprastai jų kainos būna labai mažos.

Išgirdęs, kad Santakos garbės ženklų komplektą siūlyta įsigyti už 3 tūkst. dolerių, V.Kavaliauskas net nusikvatojo. "Galiu pasakyti iš karto, kad negautų net dvidešimtosios dalies to, ko prašo. Nauji apdovanojimai absoliučiai nėra vertinami", – pastebėjo žinovas. Jo manymu, gerokai įtikimesnė versija, kad koks nors kolekcininkas surinko apdovanojimus ir parduoda savo kolekciją.

"Išmanantys kolekcininkai renka ne geležėlius, o istoriją. Pats ženklas be nieko yra tik geležėlis. Jie tampa vertingi, kai nutraukiamas jų teikimas, kai jie tampa istorija", – pabrėžė apdovanojimų tyrinėtojas ir kolekcininkas.

Piktina prekyba

Pasiteiravus, ar dažnai pasitaiko atvejų, kai skelbimuose atsiduria pasiūlymai įsigyti garbingus apdovanojimus, V.Kavaliauskas priminė atvejį, kai buvęs "Žalgirio" krepšininkas Anthony Bowie bandė parduoti Lietuvos Kunigaikščio Gedimino 4-ojo laipsnio ordiną bei kitus Lietuvos apdovanojimus.

"Nors juridiškai ir nedraudžiama, man skaudėtų širdį, jeigu kas nors valstybės ordinus pardavinėtų, kaip padarė mūsų buvęs krepšininkas. Gėda. Tokiems net nereikia duoti, jeigu jie jų nevertina", – Įsitikinęs žinovas. 2011 m. tame pačiame aukcione "Ebay" pasirodė buvusiam Kauno "Žalgirio" ekipos gynėjui skirti valstybiniai apdovanojimai. Internete krepšininkas pardavė ir 1999 m. iškovotą LKL čempiono žiedą.

V.Kavaliauskas pasidžiaugė pats iš mero A.Kupčinsko gavęs žalvarinį burmistro Jono Vileišio medalį su diplomu. "Saugau jį, džiaugiuosi ir jo tikrai neparduosiu", – nusijuokė V.Kavaliauskas.

Kauno miesto apdovanojimai

Kauno miesto garbės piliečio vardas ir jį žymintis žymuo suteikiamas ne daugiau kaip kartą per metus. Tai aukščiausias Kauno miesto apdovanojimas.

I, II ir III laipsnio Santakos garbės ženklai, kuriais apdovanojami kauniečiai ir užsienio valstybių piliečiai, kurie savo darbais nusipelnė Kaunui ir Lietuvai. Kartą per metus teikiami nuo 2005 m.

Žalvarinis ir pasidabruotas burmistro Jono Vileišio medaliai, teikiami asmenims už nuopelnus įtvirtinant Kauno miesto savivaldą, už pilietinių iniciatyvų įgyvendinimą ir miesto įvaizdžio stiprinimą. Įvairiomis progomis teikiami nuo 2009 m.

Gerumo kristalai kartą per metus teikiami pasižymėjusiems reikšmingais, neatlygintinais darbais Kaunui ir Lietuvai piliečiams. Įsteigti 2008 m.

"Verslo tauras" – nusipelniusioms mieste veikiančioms verslo įmonėms 2014 m. pradėti teikti apdovanojimai.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų