Mieste – ne naujiena
Kauno miesto savivaldybės Aplinkos apsaugos skyriaus vedėja Radeta Savickienė dienraščiui sakė, kad šalyje įsigaliojusios rūšiavimo taisyklės Kauno miestui didelių pokyčių neatneš.
Tai susiję su tuo, kad mieste tekstilė rūšiuojama jau eilę metų, tad nemažai kauniečių jau spėjo įprasti nebenaudojamus drabužius ar patalynę atskirti nuo bendro atliekų srauto.
„Kauno mieste tekstilė nuo bendro atliekų srauto atskiriama ir surenkama į specialius konteinerius jau nuo 2012 metų. Šiuo metu Kaune pastatyta 800 tekstilės konteinerių. Tai pakankamas surinkimo vietų skaičius mieste“, – apie tai, kad tekstilės konteineriai Kaune – ne naujiena, priminė R. Savickienė.
Tvarkoma keliais būdais
Pasiteiravome, kas daroma su išmestais drabužiais. Ar jie atiduodami perdirbti, ar panaudojami antrą kartą?
„Išrūšiuota tekstilė, priklausomai nuo jos būklės, gali būti tvarkoma keliais būdais. Geros būklės drabužiai ir tekstilė perduodama antriniam panaudojimui. Nusidėvėjusi ar netinkama labdarai tekstilė perdirbama į naujus gaminius, o labai susidėvėjusios tekstilės atliekos yra deginamos. Šis metodas taikomas kaip paskutinė priemonė, kai kiti būdai nėra efektyvūs“, – tekstilė tvarkymo kelią nupasakojo Aplinkos skyriaus vedėja.
Kiekiai: per praėjusius metus Kaune surinkta 1,7 tūkst. t tekstilės. / Regimanto Zakšensko nuotr.
Atliekų kiekiai
Miesto specialistai pažymėjo: nors ant tekstilės konteinerių uždėti užrašai „Suteik antrą šansą“, į juos galima mesti ir jau naudoti netinkamą tekstilę.
Nusidėvėjusi ar netinkama labdarai tekstilė perdirbama į naujus gaminius, o labai susidėvėjusios tekstilės atliekos yra deginamos. Šis metodas taikomas kaip paskutinė priemonė, kai kiti būdai nėra efektyvūs.
„Šiuo šūkiu siekiama, kad kuo daugiau tekstilės gaminių būtų panaudojama antrą kartą ar perdirbama, tačiau nėra draudimų į konteinerius dėti suplyšusius ar susidėvėjusius tekstilės gaminius.
Žinoma, gyventojai turėtų rūšiuoti atsakingai: į konteinerį neturi būti metama šlapia ar labai užteršta tekstilė, nes ji gali užteršti kitus ten esančius gaminius. Jeigu tokių atliekų sukaupiama, jas rekomenduojama vežti į stambiagabaričių atliekų surinkimo aikšteles“, – aiškino R. Savickienė.
Regimanto Zakšensko nuotr.
Be to, nesvarbu, iš ko pagaminti drabužiai. Į tekstilės konteinerius galima mesti ir sintetinius, ir medvilninius ar vilnonius drabužius. Visa tai išrūšiuojama, panaudojama arba perdirbama.
„Vien per 2024 m. Kaune surinkta apie 1,7 tūkst. tonų tekstilės atliekų“, – kiekį įvardijo Aplinkos skyriaus vedėja.
Naujausi komentarai