Pereiti į pagrindinį turinį

Medikės: dažnai serga tik pikti ir nelaimingi žmonės (interviu)

2013-11-12 08:00
DMN inf.

Šiandien portale kaunodiena.lt svečiavosi Kauno Dainavos poliklinikos gydytojos Aušra Ulvydaitė ir Aldona Tamulevičienė, patarusios, kaip išvengti peršalimo ligų, o susirgus – tinkamai gydytis.

Tomo Raginos nuotr.

Šiandien portale kaunodiena.lt svečiavosi Kauno Dainavos poliklinikos gydytojos Aušra Ulvydaitė ir Aldona Tamulevičienė, patarusios, kaip išvengti peršalimo ligų, o susirgus – tinkamai gydytis. 

- Kokias klaidas dažniausiai daro susirgę lietuviai?

- Nereikėtų iš karto mažinti temperatūros, jei ji nesiekia 39 laipsnių ir vartoti antibiotikų. Pirmą parą nereikia panikuoti, jeigu nėra kritinių situacijų - vėmimo, kraujavimo. Sekite temperatūros pokyčius. Keičiantis savijautai, reikia kreiptis į gydytoją.

- Kokie metodai patys veiksmingiausi gydant gripu ar peršalimo ligomis sergantį mažametį, tarkim, vaiką iki 2 metų?

-  Jokių metodų nėra. Pirmiausia reikia įvertinti, ar tai gripas. Gripas prasideda staiga: būdinga aukšta, 39 laipsnių ir didesnė temperatūra, galvos skausmai, vėmimas, kojų skausmai, šaltkrėtis. Rekomenduojama vaikams duoti gerti skysčių, o jei yra per 39 laipsnius temperatūros - vaistus, mažinančius temperatūrą. Anksčiau nereikėtų duoti šių vaistų, nes organizmas pats kovoja su virusais. Ypač jei vaikas yra aktyvus ir guvus.

- Ar galima nėščiai moteriai skiepytis nuo gripo?

- Galima, net patartina. Skiepas nuo gripo nekenkia nei motinai, nei vaisiui.

- Kada peršalus sportuoti galima, o kada geriau to atsisakyti?

- Jeigu jums pakilusi aukšta temperatūra, sportuoti nepatartina, nes dar labiau alinsite organizmą. Jeigu kosėjate, jums užgulusi nosis - nesportuokite, tegul organizmas veiksmingai kovoja su virusais. Jeigu sergant sportuosite, gali greitai išsivystyti ligos komplikacijos.

- Kada sergant reikėtų vartoti antibiotikus, o kada galima išsigydyti be jų?

- Antibiotikai yra skiriami tuomet, kai žmogaus organizme nustatoma bakterinė infekcija. Ją patvirtina tik gydytojo apžiūra, klinikiniai požymiai ir laboratoriniai tyrimai. Savarankiškai antibiotikų gerti negalima.

Svarbu racionalumas: jei nesaikingai vartojate šiuos vaistus, tuomet kenkiate ne tik sau, bet ir visuomenei - vystosi atsparumas vaistams.

- Medicina tobulėja, tačiau sergamumas didėja. Kodėl taip yra?

- Žmonės per mažai dėmesio skiria savo sveikatai. Sėdimas darbas, nepilnavertė mityba, veiklos trūkumas, neigiama nuotaika, antsvoris, blogi įpročiai - visa tai turi neigiamos įtakos sveikatai. Sergamumas priklauso nuo genetikos ir gyvenimo būdo, o ne nuo medicinos.

- Kodėl žiemą reikia kepurės ir šaliko, jeigu medicinos profesoriai sako, kad be šių šiltų aksesuarų užsigrūdinsime?

- Jeigu jūsų organizmas yra stiprus ir užgrūdintas - galite vaikščioti be jų. Tačiau šie aksesuarai padeda apsisaugoti nuo šalčio. Juk ir vasarą saugom plaukus ir galvą nuo neigiamų aplinkos veiksnių - karščio, saulės spindulių. Jeigu jums malonu jausti šaltį - vaikščiokite be pirštinių ar galvos apdangalų.

- Ar normalu, kad vaikas per metus serga 8 -10 kartų? Kodėl taip yra?

- Taip, tai yra normalu. Vaikas gali sirgti iki 12 kartų per metus. Vaiko imuninė sistema dar yra nesubrendusi, todėl jis dažnai suserga. Ypač dažnai serga darželinukai, mat kiekvienas vaikas pasidalija savo infekcijomis ir virusais.

Jeigu vaikas serga kas dvi savaites, jam reikėtų pailsėti namuose - neiti į darželį. Nes viešų vietų lankymas sukelia stresą, vaiko organizmą vėl puola bakterijos ir virusai. Reikia, kad vaikas atsigautų ir sustiprėtų.

- Kokiomis liaudiškomis priemonėmis patartumėte gydytis peršalimą ir gripą? Kas jums padeda įveikti šiuos negalavimus?

- Gripo liaudiškomis priemonėmis neišsigydysi. Peršalus gerkite liepžiedžių, šalavijų ir aviečių arbatas, jei mėgstate kasdien suvalgykite po 1 - 2 skilteles česnako. Suvalgykite bent kelis šaukštelius medaus, kelias skilteles citrusinio vaisiaus - ypač naudinga citrina ir svarainis. Naudingos šeivamedžio uogos. Negerėjant, kreipkitės į gydytoją.

- Visuose "pirmos pagalbos" vaistuose - „Theraflu", „Coldrex“ - yra daug paracetamolio, mažinančio temperatūrą. Ko klausyti: vaistų gamintojų, kurie siūlo  gerti vaistus, vos pajutus pirmus simptomus,  ar medikų, kurie nerekomenduoja mažinti temperatūros iki 38 laipsnių?

- Reikia atskirti gamintojų interesus, kurie siekia parduoti vaistus nuo profesionalaus gydymo. Šiuos vaistus galima vartoti tik nuo 39 laipsnių temperatūros. Juose labai didelės paracetamolio dozės. Geriant šiuos vaistus nors ir kelias dienas išsivysto toksinis poveikis kepenims ir visam organizmui. Vaikams nerekomenduojama gerti šių sudėtinių miltelių, skirtų malšinti peršalimo simptomus. Jų medikai vaikams neskiria. O  komercija yra komercija.

- Kyla abejonių dėl gerųjų bakterijų vartojimo tikslingumo, geriant antibiotikus. Vieni sako, kad taip tik švaistomi pinigai. Kiti liepia jas vartoti antibiotikų kurso metu, mat tai, vis tiek naudinga, bakterijos nežūsta. Treti rekomenduoja gerti gerąsias bakterijas tik baigus vartoti antibiotikus. Kaip yra iš tikrųjų?

- Tai labai diskutuotinas klausimas. Jeigu nepasireiškia virškinimo negalavimai, jų negerkite. Atsiradus virškinimo sutrikimams, geriausia pasitarti su gydytoju, o ne su vaistininku.

- Kai serga mūsų vaikai, LOR gydytoja primygtinai rekomenduoja nemaudyti jų net ir tada, kai nebeturi temperatūros, bet dar neišnykę ausų uždegimai. Galiausiai vaikas lieka nemaudytas ir 3 savaites. Visada nerimauju, ar tai gerai. Kokia jūsų nuomonė?

- Jeigu vaikas nekarščiuoja, jį reikia maudyti. Tik reikia saugoti, kad vanduo nepatektų į pažeistas ausytes. Tik netrinkite vaiko su plaušine, maudykite po tekančiu vandeniu.

- Gydytojai kasdien susiduria su sergančiais žmonėmis. Kaip jūs saugotės nuo ligų?

- Svarbiausia gera nuotaika - reikia kovoti su neigiamomis emocijomis. Reikia saikingai sportuoti, valgyti sveiką maistą, sukaupti vitamino D atsargas. Mes skiepijamės nuo gripo.

- Girdėjau nuomonę, kad vaikams reikia duoti valgyti ledų - jie valgomi lėtai ir kol pasiekia gerklę būna aptirpę - taip grūdinama gerklė. O štai labai šaltas vanduo gali sukelti peršalimą.  Ar teisinga ši nuomonė, ar tai mitas?

- Nei ledai, nei šaltas vanduo nesukelia peršalimo ligų. Šias ligas sukelia virusai, kurie žmones puola nuo rudens iki pavasario. Svarbu vaikus nuo mažens grūdinti: mankštinti, sportuoti, vaikščioti ir t.t. Būtina vėdinti patalpas. Ledais ir šaltu vandeniu nereikėtų mėgautis, jeigu esate sušilęs. Gerkite kambario temperatūros vandenį ir kitus skysčius.

- Kaip vertinate teiginius, kad tinkamai maitinantis vaikui nereikia duoti vitaminų? Ar vis dėlto geriau nerizikuoti ir duoti vaikams gerti universaliausių multivitaminų? Ar vaikams vitaminus reikia duoti nuolat?

- Vitaminai yra skiriami tik šaltuoju metų laiku. Juos reikia vartoti su pertraukomis. Jeigu valgote pilnaverčius maisto produktus, nereikia gerti vitaminų. Jeigu vaikas dažnai serga, tuomet galima juos vartoti. Geriau valgykite daugiau termiškai neapdorotų ir neimportuotų vaisių ir daržovių. Vasarą visus vitaminus gauname iš daržovių ir vaisių.

- Kokį poveikį gausiai reklamuojami homeopatiniai vaistai? Ar jų poveikis tik menamas, ar iš jų yra kokia nors nauda?

- Homeopatinius vaistus reikia vartoti labai ilgai, jais geriau stiprinti imuninę sistemą, o ne gydyti negalavimus. Beje, stebina homeopatinių vaistų gamintojų patarimas vartoti šiuos vaistus dar ir kartu su gydytojo skirtais vaistais. Sunku pasakyti, kiek jie veiksmingi. Ligą reikia įveikti klasikiniais gydymo būdais ir neužsiimti saviveikla.

- Man 38 - eri, sergu retai. Tačiau žiemą pasitaiko dienų, kai jaučiuosi prastai - skauda galvą, peršti gerklę, kosulio, slogos nebūna, tačiau jaučiu silpnumą. Kūno temperatūra būna normali. Po kelių dienų praeina šie simptomai. Įdomu, ar mano organizmas toks stiprus, kad nesergu, ar  jis toks nusilpęs, kad nekovoja (juk temperatūra rodo būtent tai - kad organizmas kovoja su virusu, bakterijomis) su ligos sukėlėjais?

- Manome, kad jūs esate stipri. Jūsų organizmas įjungia apsaugos sistemą ir papuolęs virusas neturi galimybių pridaryti žalos. Organizmas sėkmingai kovoja su virusais. Suaugusieji per metus gali sirgti porą kartų - tai normalu. Jūs turbūt laiminga moteris - džiaugiatės gyvenimu, mylite ir esate mylima. Nes tik pikti ir viskuo nepatenkinti žmonės serga dažnai.

- Kaip kovoti su įtampa ir stresu, kuris nuolatinis draugas darbe. Tai trukdo darbui, be to, dažnai blogą nuotaiką tenka parsinešti namo. Ką patartumėte?

- Stresas - žmogaus reakcija į tam tikrą vykstantį procesą. Kartais stresas veikia žmogų teigiamai - skatina jį stengtis ir pasitempti. Tačiau darbo problemų nereikia neštis į namus, palikite rūpesčius darbovietėje. Jeigu nuolat jaučiate nerimą ir įtampą darbe - pagalvokite apie pokyčius darbe. Planuokite savo laisvalaikį, atraskite pomėgius.

- Daugybė kaimynų namus šildo naudodami biokurą, kitaip tariant, kūrena malkas. Vienas kitas - ir anglimi. Jei nebūna vėjo, visas priemiestis dvokia - o aš kiekvieną vakarą kankinuosi galvodama: kas baisiau - nevėdinti vaikų kambario prieš miegą ar rizikuoti įsileisti smarvę. Patarkite! Kaip apskritai teisingai vėdinti namus?

- Tie dūmai - tikras siaubas. Vėdinti patalpas būtina. Galbūt galima trumpai - 1 ar 2 minutėms - atverti duris ar langus tuomet, kai tų dūmų nėra. Vėdinkite kambarius dieną ir kelis kartus.

Visą pokalbį su portalo viešniomis skaitykite forume.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų