Svarbus konkurentams
"Kad ir kokioje apygardoje S.Skvernelis kandidatuotų, tai bus rimtas kandidatas ir tikėtina, kad jis bus išrinktas, nes yra labai gerai vertinamas nacionaliniu lygiu. Tokiems kandidatams nėra svarbu, ar Vilniuje, ar Kaune, ar Pakruojyje kandidatuoti. Čia svarbiau tiems, kurie eis prieš jį toje pačioje apygardoje", – pripažįsta politologas Mažvydas Jastramskis.
Jau aišku, kad S.Skvernelis kandidatuos Kaune. Sklando kalbos, kad jis gali tapti kandidatu Šilainių arba Kalniečių rinkimų apygardose, tad šiose apygardose sėkmės spalio 9-ąją besitikintiems kitų politinių jėgų atstovams situacija taptų gerokai keblesnė.
Valstiečių ir žaliųjų sąjunga didžiuojasi savo rinkimų sąrašo vedliu tvirtindami, kad tokio lyderio šiandien neturi ir negalėtų pasiūlyti jokia kita Lietuvos politinė jėga, tačiau dar neatskleidžia, kurioje vienmandatėje rinkimų apygardoje jis kandidatuos.
Partijos lyderis Ramūnas Karbauskis tik patvirtino, kad S.Skvernelis ir Aurelijus Veryga tikrai kandidatuos Kaune, bet dėl konkrečių apygardų partija ketina apsispręsti gegužę. "Kalbos apie kandidatus konkrečiose apygardose atsiranda iš išorinės analizės. Politikai visada analizuoja, kas iš kitų partijų kur eina į rinkimus. Mes apsispręsime iki gegužės vidurio ir pranešime. Visose apygardose bus mūsų kandidatų", – sakė R.Karbauskis. Jis nesiryžo vertinti, kaip seksis jo vadovaujamos partijos kandidatams Kaune, tačiau tikino neabejojantis, kad abu jau įvardyti kandidatai gali sulaukti kauniečių palaikymo.
Varžysis su A.Kupčinsku?
Jeigu iš tiesų Valstiečių ir žaliųjų sąjunga S.Skvernelį kels Kalniečių apygardoje, tai gali tapti pačiu įdomiausiu mūšio lauku Kaune per rudenį vyksiančius Seimo rinkimus.
Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai pernai pirmieji paskelbė, kad šioje apygardoje jų kandidatas į Seimą bus buvęs Kauno meras Andrius Kupčinskas. Su juo pakovoti buvo ryžtingai nusiteikęs Liberalų sąjūdžio kandidatas, Kauno vicemeras Simonas Kairys, o socialdemokratai planuoja kelti Kauno skyriaus lyderės Orintos Leiputės kandidatūrą. Į šią apygardą, atrodo, dairosi ir partijos "Jaunoji Lietuva" lyderis Stanislovas Buškevičius.
Praėjusią savaitę paaiškėjo, kad ilgametis rinkimų laimėtojas šioje apygardoje Arimantas Dumčius apsisprendė mesti pirštinę buvusiems bendražygiams ir savarankiškai iškėlė savo kandidatūrą, dėl to buvo pašalintas iš Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos.
Politologas M.Jastramskis nesiryžo vertinti, kuris iš minėtų kandidatų galėtų konkuruoti su S.Skverneliu. "Reikėtų padaryti apygardos žemėlapį ir išsiaiškinti, kiek žmonių yra ištikimų tam pačiam A.Dumčiui, nes jis ten buvo išrinktas kelis kartus. Tada bus aišku. Kai patys konservatoriai yra susiskaldę, naujam stipriam kandidatui tai gali gerokai palengvinti rinkimus", – svarstė Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto dėstytojas.
Šilainių apygardoje kol kas oficialiai iškeltas kandidatu tik konservatorius Rimantas Jonas Dagys. Liberalai šioje apygardoje yra pasiruošę kelti buvusį Kauno merą Rimantą Mikaitį. Nors socialdemokratei Birutei Vėsaitei šioje apygardoje rinkėjai niekada nebuvo dosnūs savo balsų, ji ir šį kartą ketina bandyti laimę Šilainiuose. Jeigu valstiečiai ir žalieji nuspręs, kad jų sąrašo lyderį vienmandatėje turi rinkti Šilainių gyventojai, S.Skvernelis kitiems kandidatams vargiai bepaliks šansų.
Vertina savaip
"Savam krašte pranašu nebūsi. Ne man vertinti, kokie bus rezultatai. Vertinsime spalio 9-ąją", – į išsamesnius komentarus, kaip gali sektis konservatorių kandidatams vienmandatėse apygardose, nesileido buvęs ilgametis Kauno konservatorių lyderis A.Kupčinskas.
Jis tikino, kad aiškėjančios kandidatų pavardės nėra žaibas iš giedro dangaus, Kauno apygardose visada būdavo po dešimt kandidatų, o sumažėjus apygardų, jų gali būti ir vienu kitu daugiau.
A.Kupčinskas nenorėjo pripažinti, kad savarankiškas buvusio bendražygio A.Dumčiaus kandidatavimas ir galimas S.Skvernelio iškėlimas Kalniečiuose gali gerokai apkartinti jo kovą dėl Seimo nario mandato. "Ką reiškia apkartinti? Vyko mūsų skyriaus susirinkimas, tai kaip tik skyriuje jaučiama daugiau motyvacijos ir pozityvumo. A.Dumčius nekantrus ir paskubėjo, nors galėjo dar tempti iki liepos pabaigos. Tai palengvino mūsų situaciją, nes jis naudojosi mumis, o Seime eina išvien su socialdemokratais. Dabar socialdemokratų rinkėjai turės rinktis tarp O.Leiputės ir A.Dumčiaus. Dėl S.Skvernelio, tai kiekvienas laisvas rinktis, bet aš girdėjau, kad jis kandidatuos vienoje iš pakraščio apygardų", – kalbą pakreipė A.Kupčinskas.
Ieško įžymybių
"Turime palaikyti budintį režimą ir analizuoti konkurencinę aplinką. Kol kas daug kalbų, kandidatai po truputį ryškėja. Mes jau pradėjome rinkimų kampaniją ir turime komandą kareivių, kuriuos siųsime į frontą", – aiškino Liberalų sąjūdžio Kauno skyriaus pirmininkas Simonas Kairys.
Paklaustas, kaip vertina savo galimybes Kalniečių apygardoje, politikas tikino, kad ši apygarda visada garsėjo kandidatų skaičiumi ir spalvingumu, tad jokie politikų viražai jo esą nestebina. "Į šiuos rinkimus einu ramiai. Jeigu nepatekčiau į Seimą, yra labai daug darbo Kaune. Nėra čia ko bijoti, tiesiog reikia eiti į priekį", – dėstė S.Kairys.
Jis sakė nenorįs vertinti ir S.Skvernelio kandidatavimo kurioje nors apygardoje. "Kol jie nėra paskelbę nieko konkretaus, sunku kalbėti, kas būtų, jeigu būtų", – šyptelėjo liberalas.
Kodėl šešis kandidatus vienmandatėse įvardiję liberalai vis dar tyli apie tai, ką siūlys Žaliakalnio ir Centro rinkėjams, kur konservatoriai jau paskelbė keliantys partijos lyderį Gabrielių Landsbergį, o socialdemokratai – buvusį švietimo ir mokslo ministrą Dainių Pavalkį? "Ieškome visuomenėje žinomų žmonių, yra ir iš mūsų skyriaus norinčiųjų kandidatuoti, bet mes dar turime laiko. Orientuojamės į bendravimą su žmonėmis. Manau, kad garsūs vardai neišgelbės, jeigu nebūsime atlikę to juodo darbo – nebendrausime su rinkėjais", – sakė S.Kairys.
M.Jastramskio nuomone, tam įtakos gali turėti planai naujajame Seime. "Gali būti net ir taip, kad kol kas nenuspręsta, ar potencialiems valdančiosios koalicijos partneriams mesti kokią nors konkurencingą kortą, ar tiesiog leisti jiems laimėti", – įžvelgė politologas.
"Vieningo Kauno" korta
Spėlionės, su kuo Seimo rinkimuose pečius surems per savivaldos rinkimus Kaune triumfavęs "Vieningas Kaunas", jau turi apčiuopiamą pavidalą: pagal reklamą viešosiose erdvėse nesunku nuspėti, į kurią rinkėjų auditoriją taikosi "Vieningam Kaunui" atstovaujantys miesto tarybos nariai Rasa Šnapštienė ir Jonas Audėjaitis. Nors oficialiai šie kandidatai dar neįregistruoti, neoficialiomis žiniomis, jie bandys sustiprinti socialdemokratų pajėgas vienmandatėse apygardose.
Politologas M.Jastramskis sako nesąs toks įsitikinęs, kad "Vieningo Kauno" sėkmė pernykščiuose savivaldos rinkimuose ir jų kandidatų dalyvavimas Seimo rinkimuose gali gerokai pakeisti rezultatus. "Savivalda ir nacionalinis lygis, aišku, persidengia, tačiau yra daug pavyzdžių, kad partijoms arba regioninio lygio jėgoms, kurios savivaldos rinkimuose gerai pasirodė, nacionaliniuose rinkimuose sekasi prasčiau. Ignalina visada buvo valstiečių bastionas, bet Seimo rinkimuose daugiamandatėje apygardoje Ignalinoje juos rinkdavo gerokai mažiau nei kitus. Negalėčiau duoti garantijų, kad "Vieningo Kauno" korta bus ta jėga, kuri viską nulems vienmandatėse apygardose", – svarstė M.Jastramskis.
Jo teigimu, savivaldos ir tiesioginiuose merų rinkimuose buvo aiškus pasirinkimas tarp už ir prieš. "Jeigu žmonės balsavo ne už A.Kupčinską, tada liko viena stipri alternatyva – "Vieningas Kaunas". Seimo rinkimuose pasirinkimų yra gerokai daugiau", – pridūrė politologas.
Vis dar slapukauja
Kauno socialdemokratų lyderė O.Leiputė kol kas nei patvirtino, nei paneigė kalbų apie galimą "Vieningo Kauno" narių R.Šnapštienės ir J.Audėjaičio įsiliejimą į socialdemokratų kandidatų gretas. "Meras Visvaldas Matijošaitis sakė, kad rems įvairių politinių jėgų gerai dirbančius kandidatus. Dėl R.Šnapštienės ir J.Audėjaičio informacijos kol kas neturiu", – tikino O.Leiputė.
Anot jos, pasikeitus valdančiajai daugumai miesto taryboje, socialdemokratai turi daugiau galimybių. "Viena vertus, aplinka palankesnė, bet kita vertus – atsiranda naujų ir ryškių veidų", – svarstė politikė ir prasitarė, kad jų kandidatai Kauno vienmandatėse apygardose dar gali keistis.
O.Leiputė užsiminė girdėjusi, kad S.Skvernelio pavardė siejama ne tik su Šilainių ar Kalniečių, bet ir su Panemunės rinkimų apygarda. "Kol kas tik spėliojame", – šyptelėjo O.Leiputė.
Kaip keistųsi jos pačios rinkimų kova Kalniečių apygardoje, jeigu tarp kandidatų atsirastų ir buvęs vidaus reikalų ministras, O.Leiputė į gilesnes analizes nesileido. "Būtų linksma. Prieš ketverius metus čia buvo daugiausia kandidatų. Tada man teko kautis su buvusiu partijos bendražygiu Gintautu Labanausku. Nežinau, kur jis kandidatuos šiemet. S.Buškevičius, regis, irgi kalba apie Kalniečius. S.Skvernelio atėjimas šią kandidatų puokštę padarytų dar labiau spalvingą", – įsitikinusi socialdemokratė.
Neturi ką siūlyti
M.Jastramskis nesistebi, kad Kauno rinkėjams kol kas savo kandidatų neskuba siūlyti Darbo partija, "Tvarka ir teisingumas", kitos partijos.
"Priežastys labai paprastos – neturi ką iškelti kandidatais. Kita vertus, nacionaliniu lygiu jų reputacija ir populiarumas yra ne toks, koks buvo prieš ketverius metus", – pastebėjo politologas.
Anot jo, Lietuva yra maža šalis ir, jeigu joje yra 71 apygarda, nereikia tikėtis, kad kiekvienai apygardai kiekviena partija turės labai ryškių bei stiprių kandidatų. "Mes kartais dejuojame, kaip blogai, kad partijos neturi ką iškelti kandidatais, bet reikia pažiūrėti ir iš kitos pusės – tokia rinkimų sistema yra visiškai nepritaikyta tokiai mažai šaliai kaip Lietuva. Tad natūralu, kad daug kur partijos susiduria su kandidatų problema ir kandidatuoja žmonės, kuriuos mažai kas pažįsta", – aiškino M.Jastramskis.
Naujausi komentarai