Šeštadeinį Kauno santakoje vyks Kariuomenės ir visuomenės šventė.
Tradiciškai šventėje prisistatys visos keturios kariuomenės pajėgų rūšys, bus eksponuojama karinė technika ir ginkluotė, vyks karinės operacijos, veiks specialios stovyklos, kariniai atrakcionai, bus prisiminta karinė istorija, garuos kareiviška košė.
Šventė prasidės teatralizuotomis istorinėmis eitynėmis nuo Kauno Šv. Arkangelo Mykolo (Įgulos) bažnyčios Santakos link. Šiose eitynėse – XIV amžiaus Lietuvos kariai, Vytautas Didysis su viduramžių riterių palyda, 1831 m. sukilėliai ir karžygė Emilija Pliaterytė, 1918 m. savanoriai, karo po karo partizanai ir nūdienos kariai.
Vienas pagrindinių šiųmetinės šventės akcentų – karinė operacija, kurios metu kariams teks vaduoti diversantų į nelaisvę paimtą žurnalistę. Išlaisvinimo operacijoje – diversantų pastangos užimti pozicijas desantavimo vietoje, šturmo grupės išsilaipinimas iš Nemuno. Operacijos kulminacija – diversantų stovyklos šturmas.
Šiemet Kauno santakoje įsikurs didelė savanorių stovykla „Tapk savanoriu vienai dienai“, veiks tarptautinių operacijų stovykla, kur bus galima sužinoti apie Lietuvos karių misiją Afganistane.
Jau tampa tradicija, kad Kariuomenės ir visuomenės šventėje prisistato visos keturios pajėgų rūšys: Sausumos, Karinės oro, jūrų ir Specialiųjų operacijų. Šventės dalyviai galės pabendrauti su kariais, apžiūrėti karinę techniką ir ginkluotę: šarvuočius M113, visureigius HMMWV su ginkluote, sunkvežimius SISU, UNIMOG, artilerijos pabūklus, prieštankinių sistemų JAVELIN simuliatorių, priešlėktuvinę raketinę sistemą STINGER, lengvuosius šaulio ginklus, sraigtasparnį MI-8, povandeninių veiksmų komandos įrangą, dykumos džipą su įranga ir ginkluote, kt.
Šventėje bus galima išbandyti jėgas įvairiuose kariniuose atrakcionuose – išardyti ir surinkti ginklą, pasimatuoti karinę uniformą ir nusifotografuoti, kariniu kamufliažu užsimaskuoti veidą. Karo inžinieriai pademonstruos išminavimo roboto Teodoro sugebėjimus. Taip pat bus galima apžiūrėti karo lauko ligoninę, vandens valymo įrangą, susipažinti su karo kartografijos galimybėmis.
Šventėje taip pat bus galima sužaisti šachmatų simultaną su didmeistriu, stebėti Garbės sargybos kuopos, karinių orkestrų pasirodymus, kariuomenės parašiutininkų šuolius ir įspūdingus jų nusileidimus tiesiai į Santaką. Kaip ir visuomet per šią šventę bus galima pasivaišinti kareiviška koše ir arbata.
Kariuomenės ir visuomenės šventėse jau kelerius metus pabrėžiama karinės istorijos svarba. Šių metų naujovė – šventėje prisiminsime 1831 m. sukilimą ir jos dalyvę, vieną iš sukilimo vadų, grafaitę Emiliją Pliaterytę. Taip pat šventėje – pernai didelio atgarsio susilaukęs Žalgirio mūšio paminėjimas ir Vytautas Didysis su savo raita palyda, bus demonstruojamos istorinės ekspozicijos.
Jau trečius metus iš eilės ypatingas dėmesys šventėje bus skiriamas pokario laikų partizaninės kovos temai. Santakos parke vėl įsikurs partizanų giraitė su bunkeriais ir inscenizuotu 1945 – 1953 m. partizanų gyvenimu. Partizanų giraitėje galėsite pamatyti to meto buitį, partizanų ginklus, uniformas, kitus partizaninės ekipuotės elementus. Bus galima pažiūrėti dokumentinius filmus, apžiūrėti parodą apie partizaninį karą. Partizaninio pasirodymo kulminacija – partizanų operacija prieš NKVD pajėgas.
Prieš šventę Santakoje bus pagerbti Lietuvos partizanai, kovoję už Lietuvos laisvę. 10 val. Kauno Šv. Arkangelo Mykolo bažnyčioje bus aukojamos Mišios už Lietuvos partizanus. Vėliau Vytauto Didžiojo karo muziejaus sodelyje vyks iškilminga partizanų pagerbimo ceremonija.
Tradicija švęsti kariuomenės ir visuomenės dieną kilusi iš tarpukario Lietuvos, ir šios šventės vyksta kasmet trečiąjį gegužės savaitgalį. Nepriklausomoje Lietuvoje šventė atgaivinta 1993 metais.
Šventė vyks gegužės 14 d., šeštadienį, pradžia – 15 val.
Naujausi komentarai