Negalima net laikyti
Aplinkos apsaugos departamento prie Aplinkos ministerijos Kauno valdybos Gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos vyriausioji specialistė Dalia Černevičienė sakė, kad anksčiau būdavo vos vienas kitas atvejis, kai tekdavo konfiskuoti be leidimų, netinkamomis sąlygomis laikomus ar apskritai draudžiamus auginti Lietuvoje laukinius gyvūnus.
Šiemet gautas ne vienas skundas dėl gatvėse, prie parduotuvių pardavinėjamus vėžliukus. Apie tokios nelegalios veiklos bumą rašė ir portalas kaunodiena.lt. Iš vieno prekeivio rugsėjo pabaigoje buvo konfiskuoti net 27 gyvūnai.
Invazinių rūšių atstovų net namuose negalima laikyti, o čia vykdoma jų prekyba.
"Invazinių rūšių atstovų net namuose negalima laikyti, o čia vykdoma jų prekyba. Beje, tokiomis oro sąlygomis šiltame klimate augusius vėžliukus pardavinėti yra kankinimas", – teigė D.Černevičienė. Pamačius pardavinėjamus vėžliukus, specialistė siūlo kuo skubiau kreiptis pagalbos numeriu 112 ir paprašyti, kad sujungtų su aplinkosaugos specialistais.
Anot jos, vėžliams reikalinga ypatinga priežiūra, o nelegalūs pardavėjai pirkėjams suokė, kad jie augs nedideli ir juos lengva prižiūrėti. Iš tiesų Kamberlendo raštuotasis vėžlys gali užaugti geros lėkštės dydžio ir gyvendamas nelaisvėje sulaukti dešimt metų (laisvėje jie išgyvena ir iki 30 metų), be to, šie gyvūnai yra vandeniniai – jiems plaukioti būtinas vanduo.
Invazinės rūšys pavojingos ne tik todėl, kad gali išstumti vietines rūšis, bet ir gali platinti ligas, nežinia, kokį poveikį gali turėti vandens telkinių, jeigu tai vandens gyvūnai, augmenijai.
Ji patarė apskritai gyvūnų nepirkti turguose, prie parduotuvių, gatvėse ar pan. Svarbu gauti gyvūno kilmės dokumentus ar bent dokumentus, įrodančius, iš ko ir kada gyvūnas įsigytas.
Iki šios savaitės Lietuvos zoologijos sode iš viso buvo apgyvendinti 32 konfiskuoti raštuotieji vėžliai. "Jie yra keturių porūšių. Pas mus atvežti Kamberlendo raštuotieji vėžliai Trachemys scripta troostii. Šiuo metu gyvūnams taikomas karantinas, todėl jie laikomi atskirai nuo kitų zoologijos sodo gyventojų. Mažylių adaptacija vyksta sklandžiai, jie maitinasi, yra judrūs", – pasakojo Lietuvos zoologijos sodo Šaltakraujų gyvūnų skyriaus vedėja Alma Pikūnienė.
Atvyko kaimanas ir šimpanzė
Prieš kelerius metus aplinkosaugininkai iš veterinarijos studento konfiskavo krokodilą. "Jis aiškino, kad pirkęs neva driežą, o šiam išaugus į krokodilą nutarė parduoti internetu", – pasakojo D.Černevičienė.
A.Pikūnienė patikslino, kad 2013 m. spalį į sodą buvo atvežtas krokodilinis kaimanas. "Jis dar neturėjo metukų. Šiuo metu kaimaniuką Kroką galima pamatyti zoologijos sodo terariumo ekspozicijoje. Jis pagal savo amžių puikiai jaučiasi, normaliai auga. Sveria apie 8 kg, ilgis – apie 1,2 m", – gyvūną apibūdino A.Pikūnienė.
Anot vedėjos, buvęs kaimano šeimininkas kartą užsuko pasiteirauti apie buvusį augintinį. "Galbūt jį aplanko ir dažniau", – teigė A.Pikūnienė.
Prieš septynerius metus sode laikinai buvo apgyvendinta šimpanzė – čia atsidūrė po teisminių ginčų tarp cirko savininkų Zobovų. Vėliau M.Zobovas siekė ją atgauti, tačiau negalėjo pateikti jos įsigijimo dokumentų.
Vyriausiasis biologas Benas Arūnas Noreikis pasakojo, kad šimpanzė Regina į zoologijos sodą pateko sverdama vos 40 kg. "Kailis buvo išretėjęs, sunkiai judėjo, o raumenys buvo silpnai išsivystę. Tais pačiais metais ji buvo perkelta į Olandiją, į "AAP" organizaciją (Gyvūnų teisių gynimo ir apsaugos organizacija). Ten gyvena iki šiol", – pasakojo biologas.
Vorai jaučiasi puikiai
Neseniai Gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos specialistai į sodą atvežė konfiskuotų vorų. Aplinkosaugininkams patikrinus informaciją apie galbūt neteisėtą prekybą vorais, ji pasitvirtino – vyras pardavinėjo juos, neturėdamas Aplinkos apsaugos agentūros išduoto leidimo prekiauti laukiniais gyvūnais.
Prekeivis skelbėsi, kad parduodami devynių rūšių vorai, bet pardavėjas teturėjo tik trijų rūšių. Viena iš jo siūlytų rūšių – Lasiodora parahybana – yra kilusi iš Brazilijos. Tai trečia pagal dydį vorų paukštėdų rūšis. Kita rūšis – Psalmopoeus cambridgei – nuodingas tarantulas, kilęs iš Trinidado. Trečioji – Poecilotheria vittata – kilusi iš Šri Lankos ir įtraukta į Tarptautinės gamtos išsaugojimo organizacijos raudonąjį sąrašą.
"Gyvūnai atvyko sveiki, tačiau jie turi pereiti karantinavimo laikotarpį. Šiuo metu gyvūnai perkelti į didesnes dėžutes ir puikiai jaučiasi", – teigė vyresnioji entomologė Kristina Guzaitienė.
Naujausi komentarai