Pereiti į pagrindinį turinį

Kaunas nemiega ir naktį

2014-10-14 17:38

Naktį Kaunas aprimsta, bet anaiptol nemiega. Čia visą parą gaminami baldai, stiklo gaminiai, kepama duona, į gatves išrieda autobusai, pradedamos tvarkyti viešosios erdvės. Kaune ir naktį galima užkąsti, nusipirkti gėlių, išsikviesti santechniką.

Naktį Kaunas aprimsta, bet anaiptol nemiega. Čia visą parą gaminami baldai, stiklo gaminiai, kepama duona, į gatves išrieda autobusai, pradedamos tvarkyti viešosios erdvės. Kaune ir naktį galima užkąsti, nusipirkti gėlių, išsikviesti santechniką.

Veža visą parą

"Kauno autobusai" – viena bendrovių, kuri nemiega 24 val. per parą. Keleiviai mato tik vairuotojų darbą, tačiau naktimis kiti bendrovės darbuotojai pluša, kad anksti ryte į miesto gatves išriedėtų tvarkingi autobusai ir troleibusai.

Daugybę metų kauniečius ir miesto svečius miesto autobusu vežiojantis Valentinas Mickevičius turi galimybę palyginti, kaip keičiasi naktinis miesto ritmas, veidas ir gyventojų įpročiai.

"Kaunas dabar daug gyvesnis nei prieš porą metų", – pastebėjo 37N maršrutu (Kauno klinikinė ligoninė – Partizanų g.) naktimis kursuojantis vairuotojas.

Iš pradžių buvo pats nustebęs keleivių srautu net ir gerokai po vidurnakčio. Per naktį jis sulaukia daugiau kaip 200 keleivių. "Kartais visi norintieji net sunkiai sutelpa", – teigė V.Mickevičius.

Šeštadienį ir sekmadienį visą parą, pradedant penktadienio ankstyvu rytu ir baigiant vėlyvu sekmadienio vakaru, važiuoja ne tik 37N maršruto autobusas, bet ir 13N bei 14N maršruto troleibusas. Kitomis savaitės dienomis darbą paskutiniai autobusai ir troleibusai baigia gerokai po vidurnakčio, o pirmieji darbą pradeda prieš 4 val. ryto. Pavyzdžiui, iš Kauno oro uosto į Geležinkelio stotį vežantis 29-ojo maršruto autobusas į trasą išrieda 3.47 val.

Nakties keleiviai

"Iš pradžių 37N maršrutu buvome paleidę mikroautobusą, bet, mūsų nuostabai, norinčiųjų važiuoti naktį keleivių buvo tiek daug, kad visi net netilpdavo. Tad dabar kursuoja talpus autobusas. Šiemet pavasarį buvo užfiksuota, kai apie 1 val. nakties vienu metu į jį buvo sulipę 86 keleiviai", – stebėjosi naktinėjančių kauniečių srautais "Kauno autobusų" Keleivių vežimo tarnybos vadovas Rimas Stankaitis.

V.Mickevičius lygino, kad po vakarinio piko iš Šilainių į miestą daugiausia žmonių važiuoja vidurnaktį. Grįžtančiųjų bumas būna apie 2 val. nakties. Tada Rotušės a. ima mažėti ir automobilių. Iki tol pro čia pristatytą nuosavą transportą būna net sunku pravažiuoti – 37N maršrutas driekiasi ir aplink Rotušės a.

Pasak V.Mickevičiaus, Kaunas apie 5 val. ryto jau būna nubudęs. "Tokiu metu kai kuriuose autobusuose jau būna sunkoka rasti vietos atsisėsti", – sakė vairuotojas.

Naktiniai reisai populiarūs ir tarp vairuotojų: nėra transporto spūsčių, mažesnis nei dieną keleivių srautas, labai reti incidentai su jais ir didesnis atlyginimas. Kartais pasitaiko nesusipratimų dėl to, kad miesto tarybos sprendimu naktiniams reisams negalioja nuolatiniai bilietai.

"Kauno autobusų" plovykloje ir remonto dirbtuvėse darbas nesustoja visą parą ištisą savaitę. Kas parą profilaktiškai patikrinama dešimties autobusų techninė būklė, kapitališkai išvaloma po šešis autobusus.

Vaistų ir patarimų

Naktinis ar vėlyvasis transportas itin praverčia ne tik užsibuvus svečiuose ar renginyje, bet ir staiga sunegalavus. Pavyzdžiui, 13N, kurio maršrutas Islandijos pl.–Centras, važiuoja pro pat "Benu" budinčią vaistinę Savanorių pr. ir Žemaičių g. sankryžoje.

Šios vaistinės vedėja Inga Norkienė pasakojo, kad daugiausia pirkėjų užsuka iki vidurnakčio. Tačiau netrūksta ir tokių, kuriems vaistų, kontracepcijos priemonių ar patarimų prireikia ir naktį ar paryčiais.

Populiariausi vaistai naktį – nuo karščiavimo ir nuo skausmo. Pasitaiko užsukančių nusipirkti ir ko nors saldaus ar tiesiog paklausti kelio ar valandų. "Kartais pasijaučiame lyg būtume informacijos centras", – teigė I.Norkienė. Pavyzdžiui, mieste vykstant orientaciniams žaidimams, pasukti galvą tenka ir vaistininkams. Pamatę veikiančią įstaigą, jos darbuotojų žaidimų dalyviai ne kartą yra prašę pagalbos, kur galėtų rasti vieną ar kitą objektą.

"Naktį būna ir telefono skambučių su klausimais, kiek dabar valandų. Ir to klausia gana dažnai", – kalbėjo vedėja. Dėl to dažnai skambina užsienyje viešintys lietuviai, bandantys susiorientuoti laike.

Vaistų pavadinimus pamiršę klientai – atskira istorija. "Išsiblaškiusių žmonių pasitaiko ir dieną, ir naktį. Pavyzdžiui, ateina ir sako: duokite baltų tablečių nuo skausmo. Nuo skausmo yra daug tabletinių medikamentų. Ir beveik visi jie – baltos spalvos", – šyptelėjo I.Norkienė. Arba prašoma F raide prasidedančiu pavadinimu tepalo nuo skausmo, o paaiškėja, kad turėta omenyje toks, kurio pavadinime tokios raidės apskritai nėra.

Tad I.Norkienei ir jos kolegoms kartais tenka pažaisti ir detektyvus – išsiaiškinti, ko žmogui iš tiesų reikia.

Prašymai atrakinti

Naktimis kauniečiams neretai prireikia ir raktininkų pagalbos. Centrinės raktų dirbtuvės vadovas Vygantas Malinauskas pasakojo per parą sulaukiantis dviejų, trijų prašymų atrakinti buto, automobilio duris ar seifus. "Atrakiname ir juos", – apie darbo subtilybes užsiminė V.Malinauskas.

Pats pirmasis seifas, kurį teko atidaryti – vienos gamyklos vadovo, kuriam staiga mirus nebeliko nė vieno žinojusiojo kodą.

Paprasčiausias spynas meistras teigė atrakinąs per 5–10 min. Kartais tenka gręžti, bet reikia žinoti, kur taikyti. Kartais pakanka panaudoti visrakčius.

V.Malinausko ar jo kolegų paslaugų dažniausiai prireikia dėl žioplumo ar dėl gamtos išdaigų. Pavyzdžiui, žiemą vyras užvedė automobilį, išlipo nuvalyti apledijusių stiklų. Automobilio durys užsitrenkė, raktai – rankinėje ar striukėje, kuri, pasirodo, taip pat liko mašinoje. Arba išneša šiukšles, buto durys užsitrenkia, o raktai – namie.
Raktininkams darbo padaugėja ir drebiant šlapdribai. Po jos paspaudus šaltukui užledija spynelės, užraktai. Atkaklesni dar bando jas atrakinti. Nuo tokių bandymų labai gerai lūžta ranktai ir tuomet meistrams tenka krapštytis dar ilgiau.

Užtiko su meiluže

Būna, kad pagalbos prireikia užsišventusioms kompanijoms. Grįžę namo kai kurie pramogautojai nebepamena, kur paliko raktus. "Arba juos randa, bet bandydami rakinti nulaužia ranktą ir po to trimituoja, kelia mus iš miego", – vaizdžiai apibūdino situaciją specialistas.

Dirbtuvės darbuotojams ne kartą teko vykti ir pagal antstolių prašymą ar pagal policijos iškvietimą. Kartą stebint ginkluotiems pareigūnams atrakino buto, kuriame buvo užsibarikadavę įtariamieji, duris.

Yra tekę gelbėti autovežio vairuotoją, kuris per Kūčias pametė raktus nuo visų aštuonių vežtų automobilių. Kaip jam juos suvaryti į aikštelę? Teko pagal buvusias spynas gaminti naujus raktus.

Pasitaiko ir šypseną keliančių situacijų. Moteris parėjo namo, bet jai niekaip nepavyko atrakinti durų – iš vidaus įkištas raktas. Galbūt sutuoktinis miegojo ir negirdėjo skambučio? Išsikviečia meistrus.

"Pradėjau gręžti duris. Staiga jos atsidaro: stovi vyras su kita moterimi. Pastaroji pasistengė greitai išsmukti, o žmona buvo pasiruošusi jai išplėšti akis. Nežinau, kuo ten viskas baigėsi. Su mumis atsiskaitė ir išvažiavome namo", – prisiminė V.Malinauskas.

 

Kokią jis patartų gyventojams rinktis spyną, kad jos neatkrapštytų vagys? "Be rakto atrakinti galima visas spynas. Tai tik laiko klausimas", – nepaguodė žinovas.

Prireikia ir gėlių

Kaune ne problema ketvirtą valandą ryto nusipirkti ir daržovių ar širdies damą pradžiuginti gėlių puokšte. "Vėlyvu metu ypač būna pagyvėjimas, kai laimi "Žalgiris" ar pergalėmis nudžiugina kitų šakų sportininkų", – pastebėjo tinklo "Tarp gėlių" komercijos direktorius Aidas Gaidys.

Vėlai vakare ir naktį į Savanorių pr. esančią parduotuvę, dirbančią visą parą, užsuka dažniausiai vyrai, paprastai – jauni. Perka ir skintas gėles, ir vazonėliuose, ir saldumynus ir suvenyrus. A.Gaidys pasakojo, kad tokiu metu užsukę vyrai dovanos savo damai ieško todėl, kad jaučiasi jai nusikaltę.

"Tokiu atveju patariame dovaną rinkti tik iš širdies. Prašo patarti ir ką užrašyti į kortelę prie puokštės, bet geriausia, kad pats žmogus sugebėtų žodžiu viską pasakyti, nuoširdžiai atsiprašyti", – kalbėjo pašnekovas.

Paryčiais prekybos miestelyje "Urmas" atsidarantis naktinis daržovių turgus veikia kasdien, išskyrus sekmadieniais. Ūkininkai su morkų, bulvių, svogūnų, kopūstų ir kitokio derliaus maišais bei dėžėmis čia pradeda rinktis dar iki turgaus pradžios, jau 3 val. nakties. Išsiskirsto apie 8 val. ryto.

Prekyba vyksta po atviru dangumi aikštėje prie Baltosios galerijos.

Dienraštis 2 val. nakties

Nemiega ir kitų profesijų atstovai. "Kauno dienos" naujausias numeris iš spaustuvės Kauną pasiekia apie vidurnaktį. Dienraščio paskirstymo punkte jau būna susirinkę vairuotojai, laikraščius išvežiojantys platintojams. Kaune jų darbuojasi 71.

Automobiliais, dviračiais ar pėstute "Kauno diena" pasklinda po miestą ir rajoną.

Pasirodo, vėlai gula ar anksti sukyla ne tik "Kauno dienos" platintojai, bet ir prenumeratoriai. Į pirmąsias pašto dėžutes dienraštis įkrenta apie tarp 1 ir 2 val. ryto. Didžiąją Dainavos mikrorajone gyvenančius laikraščio prenumeratorius jis pasiekia iki 4 val. ryto.

"Ir vis tiek yra keli prenumeratoriai, kurie net ir tokiu metu jau laukia laikraščio ir mane pasitinka prie pašto dėžutės", – pasakojo "Kauno dienos" Platinimo tarnybos darbuotojas Juozas Čiukas.

Ankstyvų skaitytojų yra ir Žemuosiuose Šančiuose. Pušyno g. gyvenanti Irena Borchertienė pasakojo jau seniai pripratusi keltis 5–6 ryto. Ilgiau nesnaudžia ir savaitgaliais. Prabudusi daro mankštą, o po jos iš karto eina prie pašto dėžutės.

"Kaip džiaugiuosi, kad anksti ir aš gaunu laikraštį! Kartais platintoją pasitinku prie vartelių, o kartais "Kauno dieną" jau randu atneštą", – kalbėjo moteris. Gerdama kavą verčia vieną dienraščio puslapį po kito. Dažniausiai sustoja prie įdomybių, mėgsta spręsti kryžiažodžius. Kiek vėliau imasi skaityti rimtesnes temas.

Pernai ji buvo nusprendusi užsisakyti tik šeštadieninius dienraščio numerius, tačiau, šyptelėjo pašnekovė, labai dėl to pasigailėjo ir savo klaidą atitaisė. "Rytas, o laikraščio nėra. Po dviejų mėnesių nebeištvėriau – užsiprenumeravau ir gauti kasdien", – čiauškėjo kaunietė, daugelį metų pradirbusi mokykloje.

Sunku pasiekti konteinerius

Naktį ar itin anksti mieste Kaune apstu jį švarinančių darbininkų. Ryte ir dieną šiukšliavežiais į centrą įvažiuoti būna sudėtinga, tad konteineriai čia tuštinami naktimis.
"Didelių gabaritų mašinomis manevruoti siauromis Centro ir Senamiesčio gatvėmis sunku ir naktį, o dieną, kai eismas būna intensyvus, išvežti atliekas tampa beveik neįmanoma", – kalbėjo "Kauno švaros" Kokybės ir reklamos vadybininkė Rima Apolianskaitė.

Šiukšliavežį po miesto centrą vairuojantis Algimantas Liubomirskas darbą pradeda apie 2 val. nakties, kai ima tuštėti miestas. Tačiau privažiuoti arti šiukšlių konteinerių vis tiek nepavyksta. Juos iki mašinos reikia tempti net ir apie 50 m. Vieną brigadą sudaro trys darbininkai, nes dviese konteinerį pavyktų vos pajudinti.

"Dirbant tokį darbą į sporto klubą eiti nebereikia – prisisportuojame darbe", – galva linktelėjo A.Liubamirskas, šios profesijos ėmęsis daugiau kaip prieš tris dešimtis metų. Darbas jam, anot pašnekovo, palengvėtų, jeigu gyventojai į konteinerius nepiltų statybinių atliekų. Jos yra labai sunkios.

"Kartais tokio laužo pilną konteinerį net mūsų mašina vos pakelia išpilti, o be to, statybinis laužas nėra komunalinės atliekos ir jomis neturėtų būti atsikratoma paprasčiausiu būdu – supilama į komunalinių atliekų konteinerius", – pastebėjo vyras.

Miesto gatvės irgi valomos naktimis. Toks darbas vyksta ištisus metus. Žiemą gatvės vaduojamos nuo sniego, pavasarį – nuo per žiemą susikaupusio smėlio ir druskos likučių, vasarą ir rudenį iš gatvių pakraščių šluojamos žemių, purvo sąnašos, kurios atsiranda po lietaus, pasakojo R.Apolianskaitė.

Anot jos, vidutiniškai per savaitę "Kauno švaros" darbuotojai nušluoja apie 2,5 kv. km gatvių. Naktimis šluojamos ne tik gatvės, bet ir šaligatviai.

Kiaurą parą dirbančios Miesto avarinės dispečerinės, kurią administruoja "Kauno švara", darbuotojai sulaukia ir skundų, kad namuose dingo vanduo, dėl avarinės būklės laiptų, nelegalių lenktynių, išdaužytų stotelės stiklų, neveikiančio šviesoforo ar dingusios elektros. Per parą vidutiniškai užregistruojami apie 8–9 skambučiai.

Sėmė miestą

Visą parą Kaune darbuojasi ir medikai, policininkai, ugniagesiai gelbėtojai. Jų greita reakcija, žinios ir įgūdžiai yra išgelbėję ne vieno kauniečio gyvybę, sveikatą ar turtą. Nuo nelaimių visą parą miestiečius gelbsti ir komunalinių tinklų avarinės tarnybos.

"Absoliutus paros iškvietimų rekordas – 107 – buvo užfiksuotas 2012 m. vasarį, kai buvo staigus ir didelis atlydys", – pasakojo "Kauno vandenų" meistras nutekėjimų paieškai Ovidijus Čiapas. Vidutiniškai tą parą semiami gyventojai pagalbą kvietė kas trylika minučių.

Eilinėmis naktimis iškvietimų būna kur kas mažiau, po 5–10. Dažniausiai skambinama dėl užsikišusių buitinių nuotekų tinklų ir vandens nutekėjimų. Esant liūtims ar staigiam atlydžiui naktį neretai tęsiami avarijų, kurios buvo registruotos dieną, likvidavimo darbai. Avarinė tarnyba talkina ir naktį atliekant planinius darbus.

Avarijas naktį dažniausiai pastebi dar nesusiruošę miegoti arba netyčia prabudę gyventojai. "Rečiau pasitaiko sumaniusių užsiimti namų ruoša ar nueiti į rūsį", – prisiminė O.Čiapas.

Nuo 7 val. ryto pradedama tupinėti aplink miesto fontanus. Jie kasdien išvalomi graibštais, surenkamos stambiausios šiukšlės. Bent kartą per savaitę valomos filtruojamosios grotelės, vandens purkštukai.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų