Pereiti į pagrindinį turinį

Balsuoti Kaune – kaip į šventę

2019-03-03 13:18

Rinkimų apylinkės duris atvėrė 7 val. ryto, tačiau rinkėjai neskubėjo iš pat ryto atlikti savo pilietinę pareigą. Kaip tikino rinkimų apylinkėse dirbantys komisijų nariai bei stebėtojai, aktyvesnis rinkėjų judėjimas prasidėjo apie 10 val.

„Kol kas viskas vyksta sklandžiai. Ir žmonės nepikti. Ankstesniuose rinkimuose dirbau Vilijampolėje, tai ten rinkėjai kitokie“, – šyptelėjo Aleksote, Prezidento Valdo Adamkaus gimnazijoje įsikūrusios Birutės rinkimų apylinkės pirmininkas Gaudentas Stankevičius. Jis pasidžiaugė ir policijos pareigūnų darbu. „Policija tikrai labai geranoriškai nusiteikusi, ir iš vakaro atvažiavo, ir prieš atidarant apylinkę užsuko pasiteirauti, kaip sekasi, ar nėra problemų. Seniau tik telefonu paskambindavo“, – sakė G. Stankevičius. Anot jo, iki 11.30 val jau buvo balsavę 12 proc. rinkėjų, tad aktyvumo rodiklis, jo manymu, tikrai neblogas.

Prie stebėtojams skirto stalo įsitaisęs Remigijus Daraganas pasidžiaugė, kad rinkėjai viską atlieka gana tvarkingai. „Jeigu taip labai tiksliai juridiškai žiūrėtume, gal ir galima fiksuoti pažeidimą, kai tėvai į kabiną nusiveda vaiką. Bet žiūrime žmogiškai – juk šeimoje prasideda ugdymas, tėvai suteikia tuos pagrindus, kad reikia ateiti balsuoti ir kaip tai daryti. Kartais koks senyvo amžius žmogus, kuriam sunku, paprašo anūko pagalbos, visa tai suprantame, juk mes – irgi žmonės“, – tikino stebėtojas. Jo manymu, svarbiausia, kad apylinkės pirmininkas – raštingas ir išmintingai visus klausimus sprendžia.

Jeigu taip labai tiksliai juridiškai žiūrėtume, gal ir galima fiksuoti pažeidimą, kai tėvai į kabiną nusiveda vaiką.

Komisijos narių ir kitų rinkėjų dėmesį patraukė į balsavimo patalpą atėjusi pora, pasipuošusi tautiniais kostiumais. Pasiteiravus, ar rinkimų proga jie taip pasipuošė, moteris šyptelėjo: „Ne tik rinkimų proga. Šiandien – kazimierinės, o mūsų parapija – šv. Kazimiero, tad pabalsavę važiuojame į šv. Mišias“. Aleksoto bendruomenei priklausantys Rimas ir Diana, paklausti, kokios valdžios nori, tikino, kad dabartinė miesto kryptis – tik gražios gatvės. „Visa kita – kol kas tik projektuose“, – pridūrė Diana.

„Pasijutau kaip pilnavertis suaugęs žmogus. Jau iš anksto žinojau už ką basuosius, nes domiuosi politika“, – nedvejojo rankose Lietuvos Respublikos Konstituciją laikydama aleksotiškė Viltė. Tokią dovaną rinkimų komisijų nariai vakar įteikė kiekvienam pirmą kartą atėjusiam balsuoti jaunuoliui. Ar laimės tie, už kuriuos balsavo Viltė, mergina nesiėmė prognozuoti. „Pažiūrėsim vakare“, – šyptelėjo ji.

Butaforinis pritaikymas

Ant Jono ir Petro Vileišių mokyklos-daugiafunkcio centro A.Stulginskio gatvėje durų pasitiko ženklas: „Asmenims su negalia pritaikyta apylinkė“, nors norint patekti į pastatą reikia įveikti stačius aptrupėjusius laiptus. Balsavimo patalpoje įrengta didesnė nei įprastai kabina, pasirodo, taip pat skirta neįgaliesiems, tačiau joje susibūrusios keturios moterys, kalbančios nelietuviškai, energingai diskutavo ir žymėjo savo pasirinkimą biuleteniuose. Spėjus, kad tai pažeidimas, rinkėja žodžio kišenėje neieškojo. „Man patarimų nereikia, aš žinojau iš anksto, už ką balsuosiu. Tai žmogus, kuris turi galvą, labai gerai mąsto, yra teisininkas“, – aiškino kaunietė Nunė ir pridūrė, kad į miesto tarybą rinko tuos, kuriuos pažįsta.

„Šita kabina neįgaliesiems skirta, bet neturime ženklo, kad pažymėtume. Davė tik ant lauko durų ženklą. Bet iš tikrųjų tas pritaikymas neįgaliesiems – toks butaforinis“, – pripažino rinkimų apylinkės pirmininkas Romas Vytautas Lukminas. Jis sakė dar nepastebėjęs nei vieno neįgalaus žmogaus, atvykusio balsuoti. Pasak pirmininko, iki vidurdienio savo pilietinę pareigą atliko apie 600 kauniešių iš 3 tūkst. apylinkės rinkėjų, o akivaizdžių pažeidimų nebuvo užfiksuota. „Būna, ateina žmonės ir klausia, kaip balsuoti, bet mes tik patariame, kad jie patys žiūrėtų sąrašus“, – sakė R.V.Lukminas.

Laikosi neutraliai

„Iš anksto žinojau, už ką balsuosiu. Tikiuosi, kad nauja valdžia, kurią renku, bus teisingesnė, labiau atsigręš į žmones“, – lūkesčiais pasidalijo pilietinę pareigą Jono Jablonskio rinkimų apylinkėje atlikusi inteligentiška senjorė Vincenta.

Verslininkas Vytautas prisipažino šiek tiek užtrukęs balsavimo kabinoje, mat reikėję dar pasvarstyti. „Permainos, kurios dabar vyksta mieste, rodo, kad teisinga linkme einame. Kokio nors dar kitokio aukso jau neieškokim“, – įsitikinęs jis.

Studentė Emilė Vžesniauskaitė prisipažino, kad balsuoti pirmą kartą atėjo jau žinodama, ką pildys biuleteniuose, nes apie tai padiskutavo namuose su artimaisiais. „Tikiuosi, kad nebus Kaune nusikalstamų veiklų, kad valdžia neplaus žmonių pinigų ir stengsis dėl miesto“, – savo lūkesčius atskleidė mergina ir prisipažino, kad pati nenorėtų ateityje tapti miesto tarybos nare.

„Viskas vyksta sklandžiai. O mūsų darbas – ne tik čia. Jau važiavome pas tuos, kurie balsavo namuose. Tokių buvo užsiregistravę 23, bet balsavo 19“, – sakė J.Jablonskio rinkimų apylinkės pirmininkas Valentinas Mazurevičius. Jis pasidžiaugė, kad rinkimų komisijos nariams padeda ir aktyvūs rinkimų stebėtojai, nukreipdami neapsisprendusius rinkėjus pasinaudoti sąrašais. „Mes laikomės neutraliai ir patarimų, už ką balsuoti, neduodame“, – tikino V. Mazurevičius.

Vyriausiosios rinkimų komisijos duomenimis, iki 16 val. balsuoti atėjo kas antras-trečias Kauno miesto (39,60 proc.) ir trečdalis Kauno rajono rinkėjų (34,47 proc.).

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra